• ağır ilerleyen ve içinde (bkz: vincent cassel)'ı barındıran bir film.
    konusu:
    --- spoiler ---

yalıtılmış komün bir hayatın lideri gregori çocukları bebekliklerinden itibaren (annelerini de bir şekilde kafalamış) suikastçi olarak yetiştirmektedir.
    bu çocuklardan alexandre gözdesidir ve o da lideri için için sorgulamaktadır.
    --- spoiler ---

henüz izlerken yazdım, gerekirse bir edit gelebilir.
    ayrıca (bkz: ülker) marka çikolata filme ürün yerleştirme şeklinde dahil olmuştur.
  • ortaçağda avrupa'da kullanılmış, sapı ağaçtan yapılan ucu mızrak başlı, ayrıca kılıç darbelerini savuşturmaya yarayan kısmı da olan bir silah. halberd gibi uzun süre tören silahı olarak kullanıldıktan sonra ateşli silahların yaygınlaşması ile gözden düştü.

kelime kökü olarak partizan fransızca'dan (fr: taraftar, militan) geçmiş olsa da bu tanım daha çok siyasî bir aktör olan "partisan" kavramı ile ilgili olduğunu düşünüyorum. bu durumda silah olan "partisan"ın latince pars, part- "parça, pay, kısım"dan türediği kanaatindeyim.

dilimizde bulunan "parsel" kelimesinin de aynı kökten geldiğini düşünürsek parçalı bir silah olan "partisan"ın buradan gelmiş olması oldukça olası.
  • --- spoiler ---

ızledigim en kötü çoçuk oyuncu performanslarına sahip filmlerden biri.
    --- spoiler ---
  • film olanından bir kesit

the hardest thing to do
  • bir paket 'ülker napoliten'in içerisine sıkıştırılmış komün eleştirisi film.
  • tanım:vincent cassel için ayrıca vakit ayırarak izlediğim filmdir.

filmin ilk etapında komün bir hayat yaşayan 10-15 kadın ve çocukları ve gregori var. küçücük bir alanda bahçeleri var, havuzları var, okulları, karoke geceleri, topluca yedikleri yemekleri, kutlamaları var. ilginç bir hikayeyle başlayan film ağır gidiyor ama kendini de izleten bir hali var

--- spoiler ---

izledikçe anlıyoruzki bu komün hayat aslında gregorinin fen eğitimi, bahçecilik eğitiminin yanında aslında tetikçilik eğitimi veriyor. çocuklar annelerinin gözü önünde ve desteğiyle gregoriden soğuk kanlılıkla ateş etmeyi öğreniyorlar. ve zamanı geldiğinde de tabancayı alıp cinayeti işleyip evlerine geri dönüyorlar.

ta ki içlerinde bir çocuk gregoriyi diğerlerinden farklı şekildeki tavır ve cevaplarıyla zorlayana kadar. işte komün hayatın rutini ondan sonra geri dönülmez şekilde bozuluyor

son sahnenin güzelliğine de değinmeden geçemeyeceğim.

g:doğum gününde ne yapmak istiyorsun
    a:ne istersem onu
    g:tamam
    a:yarın da ne istersem onu yapmak istiyorum
    g:elbette bazı hatalar yaptım, herkes yapar. fakat büyüyecek benim sana yaptıklarımı hatırlayacaksın ve şu an düşündüklerin için pişmanlık duyacaksın ve tekrar düşünüp şöyle diyeceksin ''gregori haklıydı o haklıydı''..hadi artık, tobias'ı bana ver. sence de onun için biraz soğuk değil mi?
    a:kötü enerjiyi hissedebilir
    g:kötü enerji? kötü enerji
    hey hayat hakkında bir şeyler bildiğini düşünebilirsin. neyin iyi ve kötü olduğu hakkında ama bilmiyorsun ama sen sadece çocuksun. küçük bir çocuk. o silahı nasıl tutacağını bilmenin sebebi sana nasıl tutulacağını öğretmiş olmamdır

kucağında bir bebek ve elinde silah olan bir çocuk ve karşısında bir adam. ve bebeğin kulağındaki silikon
    --- spoiler ---
  • turkcell tv'de izlenebilen 2020 yılında çekilmiş bir isveç dizisi. warner bros ana yapımcı olarak görünüyor.

isveç yapımı özgün bir iş izlemek üzere başlasak da maalesef hayal kırıklığı. büyük ve iddialı bir hava ile başlayıp, çok kısır ve basit bir döngü ile sonlanan ; kalkıştığı işin altından kalkamayacağını anlayınca; hadi bitirip çıkalım denmiş sanırım. isveç'in kırsal güzelliği dışında her şey sığ ve donuk. olamamış , oldurulamamış. iskandinavya'dan güzel şeyler çıkar ama bu onlardan değil.
  • neresinden bakarsan bak tutarsız ve amaçsız bir film.

--- spoiler ---

filmin adına baktığımda sinopsisini okuduğumda beklediğim şey kesinlikle bu değildi. bir kere partizanla alakası ne? partizan diye isim koyuyorsun ana karaktere gregori ismini verip ilişki kurduruyorsun sonra hiç alakası olmayan mevzular. kendi tarikatını kurmuş bir adam dicem o da değil. tarikatların bile iyi kötü amaçları var. zaman mekandan sıyrılmış bir ortam yaratılmış. gregori'ye göre dışarısı aşırı kötü ama bunu desteklicek bi'şey yok. karşı fikirlere tahammülsüz, neden birilerini öldürttüğü belli olmayan, bir sürü çocukla birlikte bir sürü kadına da sahip olan bir adam. zaten 11 yaşında bir çocuğun ne kadar öğretilmiş olursa olsun o kadar soğuk kanlı adam öldürmesi de çok mantıksız. çocuk en azından 15-16 yaşına gelince başlar diyordum öldürme faslı o da olmadı. filmi bu isimle ve bu konuyla verme başka şeyler üzerinden değerlendirilsin ama başlangıçta sorun var. hep ucu açık ama bağlantılı olarak doldurulamayacak meseleler döndü. ilk sahnesinden belli bir finalle de bitti.

--- spoiler ---
  • 2018 tarihli 4 parçadan oluşan sodom ep'si.

ep deki şarkılar,

* partisan
    * conflagration
    * tired and red (live)
    * one step over the line (live)

tamamı şu linkten dinlenilebilir.
hesabın var mı? giriş yap