şükela:  tümü | bugün
 • demokratik birlik partisi. suriye'de örgütlenmiş olan ve "suriye'deki kürt sorunun çözümünde demokratikleşme ve kendi kaderini tayin hakkını" savunan kürt siyasal örgütü. pkk'nın suriye'deki legal örgütü olarak da tanımlanmaktadır.

  partinin ingilizce, kürtçe ve arapça olarak hazırlanmış internet sitesine bu adresten ulaşılabilir: http://www.pyd.se/english/index.php
 • hem esad rejimi hem de emperyalistlerin güdümünde halk hareketini yedeklemeye çalışan suk'a karşı mücadele veren parti. partinin başkanı saleh mohamed evrensel'e önemli açıklamalarda bulunmuş: http://www.evrensel.net/news.php?id=26897
 • "pyd, suriye'deki devrimin parçası"

  http://www.marksist.org/…uriyedeki-devrimin-parcasi
 • fehim taştekin, partinin dış ilişkiler sorumlusu şerwan ibrahim ile kısa bir söyleşi yapmış. şerwan ibrahim söyleşinin bir yerinde dış işleri bakanı ahmet davutoğlu'nun kürt ulusal konseyi'ni kucaklarken kendilerini dışlamasına dem vurmuş. bu pek şaşırılası bir durum değil benim açımdan. zira türkiye'de bdp'ye olan yaklaşımının aynısı suriye'deki pyd'ye karşı uygulanıyor. buradan da türkiye'nin islami bir kürdistan ya da islami bir kürt bölgesi için uğraştığı sonucuna varıyoruz bir kez daha. yani amaç kürtlerin de barış ve huzur içinde yaşaması değil, işbirlikçi islamcı ve arap baharı'na uydurulmış bir kürdistan'ın ya da kürt bölgesinin yaratılması, geldiğimiz nokta yine ve yeniden büyük orta doğu projesi.

  http://www.radikal.com.tr/…-tastekin&categoryid=100
 • esad destekçisi olduğunu iddia eden yarım akıllı yobaz tayfa kamışlı'ya biraz bakabilse her bi' haltı çözebilecek ama.. hadi hayırlısı:

  (bkz: http://www.youtube.com/…3jwef6rsdec&feature=g-all-u)

  kamışlı'da artık hemen hemen her gün yürüyüş yapan barzanici kürtler bunlar. ellerinde özgür suriye paçavrası üç yıldız. haremlik-selamlık yürüyüşerini eda eylerken. cemaat ve akp, özgür suriye ordusu ve suriye üzerine milliyetçi unsurlardan tepki almamak için daha ne kadar ''kaka bunlar hepsi de esad yanlısı'' mavalını okuyabilecek bilmiyorum. yobaz kafasını anlamak zor zanaat.

  editos: imla.
 • kürd azınlığın yoğun olarak yaşadığı kuzey suriye'de tek taraflı otonomi ilan eden,kürd ayrılıkçılardan oluşan silahlı-silahsız örgüt.siyasi amacı ne esad ne de muhalifler olan,tam bağımsızlık için gerekli olgunluğa ulaşıncaya kadar kendilerinin batı kürdistan adını verdikleri kuzey suriye'de federe bir kürd bölgesel yönetiminin/otonom(yarı bağımsız) kürdistan'ın şam yönetimince tanınmasıdır.

  pyd,kürd azınlığın yoğun olarak yaşadığı bölgede kürd ordusu,kürd meclisi,kürd yargısı ve kürd güvenlik güçlerinin oluşturulmasını,kürdler için self-determinasyon(kendi kaderini tayin/ayrı-özgür bir ülke olarak tanınma) için de kendilerine açık bir kapının bırakılmasını talep etmekteler.esad devrilsin veya devrilmesin bu kargaşadan en şanslı çıkacak olan pyd olarak gözükmektedir.
 • öso ile kolkola esad'a karşı savaşıyormuş, yav he he.

  http://www.evrensel.net/news.php?id=53818
 • suriye'deki kavga "arap kavgası" olmadığı için, bağlı bulunduğu ana örgütün siyasetini ilkesiz bir pragmatizm belirlediği için ve en sonunda abd-nato cephesinin suriyeli muhaliflere "en geniş birlikteliği kurun" telkinlerine kulak verdikleri için (mevcut birliktelikte kürtler eksikti), terörist, nato'cu, şeriatçı, katliamcı, hıristiyan düşmanı yapılanmalarla omuz omuza savaşan kürt örgütü. pkk'nin suriye kolu. rojava'da (batı kürdistan) kızıl bayraklar altında nato'cu cihadistlerle kürtler için gelecek kurmaya çalışıyor. işleri rast gitmesin!

  http://haber.sol.org.tr/…ayinin-sicili-haberi-71369
 • (bkz: sol/#33272067)
 • suriye'nin kuzeyinde türkiye sınırında devlet kurma yolunda adımlar atan pkk'nın suriye uzantısı.

  http://gundem.milliyet.com.tr/…/1737805/default.htm