şükela:  tümü | bugün
  • almanca'da yakın zamanda gerçekleşmiş ve genellikle şahit olunan olayları anlatmak için kullanılan zaman kipi. ingilizce'de tam olarak bir karşılığı yoktur ama present perfect tense'in bazı kullanımları aşağı yukarı bu kipi karşılar.
  • bu artist bünye pasif(3. şahıs ağzı) olayların anlatımında da çok mühim bir rol oynar. cümlenin sonuna gelerek bir anda vay anasını nasıl da pasifleştirdi, pıstırdı özneyi . uufff ne biçim yaptı lan, of of off gemacht lan bu boru mu? anam anam. çok zor çook.
  • sözde bir kuralı vardır.

"ich höre das radio" şeklindeki bir cümlenin partizip perfekt şekli "ich habe das radio gehört" şeklindedir.

lakin yanılmıyorsam bu kurala uymayan 200 e akın fiil vardır. gel de çık işin içinden. oldu mu şimdi?
  • esas fiilin sona atılıp objekt'ten sonra haben-sein yardımcı fiileri getirilerek kullanılan zaman. ilk başta haben ve sein birbirine karışıyor ama sein alan fiilerin yüzdesi taş çatlasa %25 gibi bir oran olduğunundan zamanla kolaylaşıyor.

esas sorun trennbare ve untrennbare fiillerde. bir mantığı yok sanırım, her zaman için ayrı ayrı ezberlemek gerek fiilleri.
  • partizip perfekt yaparken fiillerin 95%'inden fazlasinda yardimci fiil olarak haben kullanilir. sein ile cekimlenen fiiller istisna oldugundan, hangi fiillerin sein ile cekimlendigini ezberlemek bir cözüm olabilir, ancak benim kendi kafamda oturttugum bir mantik var, denedim yüzde yüz calisiyor:

1- fiilde olmak, olusmak, ortaya cikmak, gerceklesmek, belirmek, yok olmak gibi bir anlam varsa: sein, auftreten, passieren, verschwinden vs.
    2- fiilde hareket/aksiyon varsa: kommen, gehen, schwimmen, springen, fahren, laufen vs.
    3- fiil öznede statü degisimi yaratiyorsa (statü degisiminden daha uygun bir karsilik bulamadim) : ölmek, uyuyakalmak, uyanmak. ayrica belirmek ve yok olmak anlami verenler de bu klasmanda degerlendirilebilir: sterben, einschlafen, aufwachsen vs.
    4- istisna olarak bleiben (istisnasiz bir almanca düsünülemez)