şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: #76530382) nolu entariye gelen yoğun istek üzerine ahanda yazıyorum ....

  öncelikle partner seçimi hayatta bizi sanırım en çok zorlayan konulardan bir tanesi. bu seçimin bilimsel bir yöntemi olmayabilir ancak partnerimizin karakterini anlamak bizim için oldukça faydalı bilgiler içerebilir.

  öncelikle karakterin ne olduğu ile başlamak istiyorum. bu önemli çünkü bu tartışmanın temelinde aslında karakter dediğimiz şeyin değişmezliği var.

  birinci konu karakter kişilik değildir. kişilik içe dönük-dışa dönük olma (problemler karşısında çözümü kendi içinde yada dışında arama yaklaşımı) düşünsel yada sezgisel olma (kararları ölçüp biçip alıyorasanız muhtemelen düşünsel, iç güdülerine güveniyorsanız sezgiselsiniz) algılayıcı-yargılayıcı(az miktarda bilgi ile hemen harekete geçenlerdenseniz mesela muhtemelen yargılayıcı modele sahipsiniz) gibi bir çok özellik düşünüldüğününün aksine değişebilir. bunların testleri var,giriyorsununuz, sonuç çıkıyor. karakter böyle birşey değil.

  ikinci konu karakter davranış profili değildir. buda beyaz yakalıların renkler veya hayvanlar ile ilişkilendirilerek eğitimi sıkca verilen dış dünyadaki davranış modellerini adresler. bunlarda tahmin edebileceğiniz gibi iç sistemlerle kısmen ilişkildir.

  şimdi karakter denilen konu aslında freud'un öğrencisi olan jung'un bizim gündemimize soktuğu bir konu.bu arkadaşın eş zamanlılık veya anlamlı tesadüfler gibi beyin yakan başka acayip keşifleri var, o kısımlara hiç girmeyip, bunlar için ayrı bir entari gerektiğini belirtiyorum.

  karakterin en temel tanımı sizin doğuştan getirdiğiniz, tamamen çekirdekte bizde var olan, aslında var oluşumuzun ifade şekli. bu şekil kendisini kadın ve erkekte farklı ifade ediyor.

  önce kadınlar....

  kadınlarda iki temel eksen var, biri yatayda kadının hayatla kurduğu ilişki belirliyor,
  dikey eksen ise kadının partneri ile kurduğu ilişkiyi belirliyor ki, ben daha çok bu kısmını anlatmaya çalışacağım.

  yatay eksende kadınlar "amazonlar" ve "mistik" ler olarak ayrılıyor. çok temel olarak bir amazon kadını olduğunuzu şurdan anlarsınız, mücadele ettiğinizde yoruluyorsanız net "mistik" karaktersiniz. amazon'lar mücadeleden hem keyif hem güç alır. neredeyse amazon kadınlarının tamamı duruşları ile "hükümet" gibi hissiyatı verirler. iş hayatında gördüğünüz başarılı bir çok üst düzey kadın yönetici hem şirket hem çocuklar hem adam ile "uğraşarak" o noktaya gelmiş insanlardır.

  mistik kadınlar ise daha çok düşünce üretmek ve düşünce ile ilgili konular üzerinden motive olurlar. felsefe kitapları ile gezen ve harika yazılar paylaşan kadınlar genelde bu eksende yer alır.

  dikey eksende "anne" ve "dost" karakterler yer alır. "anne" karakterleri 100 metreden tanırsınız, muhakkak evlenirler, evleri hep temizdir, zamanları var ise kendileri temizlerler, en az 2 çeşit evde yemek vardır, ütüsüz gömlek asla giymezler, birşeyin doğrusu vardır ve o yapılır, genel olarak anormal sıkıcı ama süper güvenilirdirler. çoğunlukla uzun ilişkileri olur, fırsat bulurlarsa mutlaka çocuk yaparlar. çocuk varsa mutlaka gitmesi gereken okula gider, istediğine değil.

  "dost" karakterleri ise ilişkilerdeki tüm dogmalara tepki olarak doğmuşlardır. ilişkilerinde mutlaka aşk isterler. aşık olmak birinci kuraldır, toplum falanda sallamazlar. genelde kalabalık bir telefon defterleri vardır. ilişkinin herhangi bir noktasında evlenebilirler.

  yazınca çok anlaşılmıyor böyle, bir küçük örnek vereyim. son dönemin popüler dizisi ufak tefek cinayetlerdeki "karakterler" :

  bade işçil : çok tipik bir dost - amazon
  aslıhan gürbüz : çok tipik bir anne - amazon
  gökçe bahadır : çok tipik bir dost - mistik
  tülin özen : çok tipik bir anne - mistik

  senaristlerin dört farklı karakteri bu derecede başarılı çizmesi elbette bir tesadüf değil. aslında burda dizi arka planda 4 farklı kadın "karakter"in birbirleri ile olan mücadelesini burada ki kadınlar üzerinden temsili olarak anlatılıyor.

  kullanıcı kabulu : iş bu entiri yatırım tavsiyesi taşımaz, yaptığınız seçimlerden sonra bana gelip ağlamayın.

  2. entiride erkek karakterleri,
  3. entiride de doğru karakteri nasıl seçeceğiz onu yazacağım.