şükela:  tümü | bugün
  • en sevimsiz futbol tabiri. yorumcu takımının olmazsa olmazlarından.
  • amerikan futbolundaki iki hücumdan daha zevkli olanı ve göze hoş geleni. diğeri koşu oyunudur. heyecanı daha azdır. göze pas oyunu kadar hoş gelmez.

bu oyunda oyun kurucu* topu line’ın ilerisine paslar. kendi takımından bi oyuncu da o pası tutmaya çalışır.* risklidir. interception’la topu kaptırma olasılığınız az değildir. eğer başarılı olursanız koşu hücumunda götüm götüm ilerleyerek 10 hücumda alacağınız mesafeyi bununla tek hücumda alabilirsiniz.

hücum seçiminde %60’a %40 oranı uygulanır genelde. bu %40 olandır. risksiz koşu hücumu daha çok rağbet görür. ülkemizde de %80-90 koşu hücumu oynayıp üst üste şampiyon olan takımlar olmuştur.

pas hücumu biraz destek hücum gibidir yani. joker gibi. koşu hücumunu iyi yapamıyosanız pas hücumunu istediğiniz kadar iyi yapın. üstünüzden geçerler. yine de heyecanı yeter. ben qb olsam %70 pas oynardım. amerikan futbolunun en estetik yanlarından biri çünkü. mermi gibi giden topun havada süzülüşü... receiver’ın safety ve cornerbacklerin arasından topu tutuşu... anlayamazsınız...