*

şükela:  tümü | bugün
  • kolon, kiriş, döşeme gibi bir betonarme öğede çelik donatının dışında kalan beton bölüme verilen isimdir ve demirin havayla yada suyla ilişkilerini keserek pasa karşı koruduğu kabul edilir, 2cm olarak boşluğu bırakılır..
  • 2cm olcusu yeni deprem sartnamesinde* degistirilmis, detaylandirilmistir.
  • ing. cover
  • pas payini birakabilmek icin kullanilan her turlu malzemeye de bu ad verilir. bu malzemeler bir tugla parcasi da olabilecegi gibi bu is icin ozel olarak imal edilmis plastik aparatlar da mevcuttur.
  • bina elemanının türüne, konumuna ve iklim koşularına göre minimum kalınlığı ts 500'de belirtilen beton örtüsü. ingilice'de concrete cover olarak geçer.
  • betonarme yapılarda, demirin tamamen betonun içinde kalması için kalıp ile inşaat demiri arasına konan plastik parçadır. bunun amacı demirin tamamen betona gömülerek dış yüzeyde paslanmasını ve böylelikle dayanımının düşmesini engellemektir.
  • beton içerisinde bulunan demir donatıların her türlü sıcaklık değişimlerinden etkilenmemesini sağlar.bir çesit mantolama işlemi görür. suyun içteki donatıya ulaşmasını engeller. beton içerisindeki demir donatının paslanmasını önler. bu şekilde demirin özelliğini koruması, bozulmaması ve demir ile birlikte betonarme yapılarda betonla donatının uyum içinde çalışması sonucu binanın uzun yıllar hizmet vermesi ve depreme karşı daha dayanıklı olması sağlanır.önemsiz gibi görünmesine rağmen esasında pas payı bırakılmadığında içindeki demir donatı istenilen çekme mukavemetini gösteremez paslanır, özelliğini kaybeder, dayanımı zayıflar. bu sebepler bina ömrünün azalması, depreme dayanıksız olması sonuçlarını doğurur. donatının beton içinde paslanmaması esastır. bunun için donatının dışarıdan görünmesi önlenir tıpkı paslanmaması için pencere demirlerinin boyanmasıyla eşdeğer bir görev de görür. beton dökülünce yerine göre donatı 1,5 – 2 cm içeride kalmalıdır. eğer asit suyu etkili bir bölge ise bu 2,5 – 5 cm olarak düşünülmelidir. pas payı en iyi pas taşı ile elde edilir. pas taşı kalıba yakın donatılara donatı ağırlığına göre 50 – 100 cm ara ile takılır.mandal tipi,perde tipi,norm tipi,çember tipi... plastik cm'si belli pas payı bıraktırıcılar kullanılarak istenilen mesafelerde pas paylarının elde edilmesi sağlanır.