• bu devirde hala iade almam diye tutturan firma. ne diyeyim, bu kafada olan firmalar icin burada aciklayamayacagim duygu ve dusunceler icindeyim.
  • ahmet ümit 'in adının kökenini twitter hesabında anlattığı marka. ( ahmet ümit-twitter hesabı )

ne yazdığına gelirsek:

"paşabahçe'ye adını veren ahmet paşa'nın parça parça doğranıp etlerinin halka dağıtıldığını biliyor muydunuz? ahmet paşa bir saray yaptırıyor. halk bu sarayın hamamında yıkanıyor. hamam da sarayın bahçesinde. paşanın bahçesi, paşabahçe adını alıyor. ahmet paşa boğularak öldürülüyor, sonra bir yeniçeri, "vezirin eti romatizma hastalığına iyi gelir," diye parçalayarak halka satıyor.ve paşa'nın parçalanmasından komedi üreten zihniyet, adamın ölümünden sonra ona hezarpare (bin parça) lakabını takıyor. korkunç değil mi? "
  • çay kolonyasıyla beni benden alan cam markası.

(bkz: paşabahçe kolonya serisi)
  • türkiye denizcilik işletmelerinin* en eski, en büyük ve en hızlı olma özelliğini günümüze kadar taşımış ve 2010 yılında emekliye ayrılmıştır. hayatının geri kalanını müze olarak devam ettirmek için tadilat ve bakım işlemi yapılan, aynı zamanda sadece yaz mevsiminde pazar günleri nikah hizmeti veren eli öpülesi emektar vapur.

italyan yapımı olup, ikinci dünya savaşı bitmeden önce savaş gemisi olarak tasarlanmış daha sonra savaşın bitmesi üzerine, türkiye'den gelen siparişle yolcu taşıma vapuruna çevrilmiştir.

1 temmuz 1952'de italya'nın taranto şehrinden yola çıkıp 2.5 gün sonra istanbul'a ulaşmıştır. çift zamanlı sulzer dizel marka 3200 beygir üretebilen 2 adet makineye sahiptir.

günümüzde beykoz'un paşabahçe semtinde iskeleye bağlanmış bir şekilde görebilirsiniz.

toplam 3 kardeş olarak bilinirler;
    paşabahçe vapuru
    dolmabahçe vapuru
    fenerbahçe vapuru

(bkz: bahçe tipi vapur)
  • sınırlı üretim ürünlerine hasta olduğum firmadır. özellikle hediyelik için, diğer firmalara nazaran daha kaliteli ve güzel alternatifler bulunabilir.
  • bir zaman batman kupası üreten firma.

siyahlı morlu karikatürlü şahane bir kupaydı. babam hemen almıştı kendine. sonra ben, aşağılık ben, onu kırdım! istemeden oldu tabi. o gün bugündür paşabahçe'nin o bardağı yeniden üretmesi ve benim de alıp babama hediye etmem içimde uktedir. duy beni paşam!
  • istiklal caddesinde alışveriş için girmek istediğimde içerde bulunan özel müşterisinden dolayı sizi içeriye alamayız diyen firma.
  • bugün burdan bir su bardağı aldım. aynı şarap kadehi şeklindeydi.

bu arada size bir sır vereyim: bunların "kahve yanı su bardağı" diye sattıkları bardakları, dünyanın geri kalanı likör bardağı sanıyor.

bir kez daha dedim, 'iyi ki türkiye'de yaşıyorum'; büyük bir yanlışa düşmekten korunmuş oldum.
  • aida bardağı denilen şeyleri üreten hede. bu bardaklar sıcak suyu doldurduğunuzda çatlamaları ile meşhurdurlar. bunu kullanan işletmeler sarf malzeme gözüyle bakmak zorundadır olaya. çünkü her hafta bikaç kutu alınır. sanırım paşabahçe'de bilerek böyle mukavemetsiz yapıyor ki, sürekli satış olsun diye.
  • mağazalarında fotoğraf çektirmemek gibi saçma bir uygulamaları var.
hesabın var mı? giriş yap