• semtin girişinde, deniz kıyısında bulunan paşabahçe rakı fabrikasından yayılan mis gibi kokudur. *
  • hala unutulamayan anılarla birleşince daha da ayrı bir öneme haiz olup, insana "acaba hislendim de gaipten mi geliyor, yoksa burası gerçekten hep böyle mi kokuyor" der insan bu kokuyu duyunca. evet paşabahçe anason kokar, ve paşabahçe hep unutulmayan kareler gizler zamandan..
  • paşabahçe rakı fabrikasının tam karşısında, fabrika çalışanlarının çocuklarına bakılan kreş yada diğer adı ile gündüz bakım evi var. o çocuklar o anason kokusunu soluyarak yaklaşık 3-4 yıl geçiriyorlar. günün en az 8 saati. doğal olarak büyüdüklerinde rakı kesmiyor onları.
  • ne zaman paşabahçeye gitsem otobüsle rakı fabrikasının oradan geçerken derin bir nefes alarak hissettiğim kokudur.
  • semtin alamet i farikasıyken fabrikanın kapanması ile tarih olan kokudur. evet artık yok malesef. uzak diyarlardan -kadıkoy,mecidiyekoy ya da uskudar- gelen ve semti bilmeyen insanların kokuyu duymasıyla iste pasabahceye geldik demesine neden oluyordu vaktiyle. malesef bir cok eski istanbul guzelligi gibi o da tarih olmustur. hos kimine gore guzellik kimine gore degil ya, neyse...
  • istanbul'un en güzel kokusuydu benim için. ikincisi tahtakale'deki kahve* kokusuydu. üçüncüsü de merterdeki arpa kokusu.
    ilki yok artık. ki ben o kokuyla rakı içmiştim o fabrikanın dibinde. fabrika müdürünün oğlu olan arkadaşımla, onun evinde, o müthiş boğaz manzarasıyla. çok sene geçti ama insanın en hassas duyusu koku ne mutluki.
    hala geçiyorum ablamın öğretmen olduğu okula giderken o fabrikanın önünden, ama eksiliyor devamlı birşeyler istanbul'dan.
    zaten uzun yıllardır içki de içemiyorum hıdiv'de.
    istanbul bırakıyor bütün güzelliklerini teker teker. bu şehrin keyfi hala daha yüksek eziyetinden. ama şimdilik buradayız ta ki bize şu sözleri söyletene kadar:
    (bkz: sikerim böyle aşkın ızdırabını)
  • konunun geldiği yere sosyal tesis yapılmıştır.
  • eskiden rahmetli kayınpederimin çalıştığı fabrikanın kokusudur.
    hatırlaması bile güzel.
  • özlediğim koku.
  • cocuklugumun unutamadigim kokularindan teki. otobusle onunden gecerken derin bir nefes alir dayanabildigim kadar nefesimi tutmaya calisirdim. oldukca agir bir kokuydu. yukaridaki entrylerde guzelleme yapilmis ama 8-10 yasindaki bir bunye icin agir bir kokuydu.
hesabın var mı? giriş yap