şükela:  tümü | bugün soru sor
  • pasaj kavramının çoğul hali,

kitap ismi olarak:
    (bkz: das passagenwerk)
    (bkz: walter benjamin)
  • her gün önlerinden geçer, nadiren içine bakarız bunların: her biri apayrı br dünyadır. her pasajda cadde üstüne çıkmayı hayal eden birkaç girişimci vardır bir yanda, kaderine razı onlarca girişimci diğer yanda. arife günümü bunlara gezmeye ayırdım ve genellikle içim burkularak çıktım girdiğim her pasajdan. unutmadan her pasajın bir de çaycısı vardır.

(bkz: pasaj çaycısı)
  • (bkz: geçitler)
  • walter benjamin'in kitabı. lüzumsuz, boş bilgiler, sayısız isme verilen referanslar, suni entel muhabbetleri, yine yere göğe sığdırılamayan edebi şarlatanlar üçlüsü: valery, rimbaud, baudelaire, bazı paragraf başlarında anlamsız alıntılar, aralarda fransızca aslı ve çevirisi şiir parçacıkları, bir kova dolusu dipnot, ana metin kadar çok kaynaklar sayfası, kimseyi ilgilendirmeyen bir takım muğlak konular vs. okurken afakanlar basıyor, yahu benim yapacak daha iyi bir işim yok mu diye soruyorum kendime. sonuçta pasajları anlatıyorsun be adam, bu zorluk niye. ayrıca sanat tanımı da akıllara zarar. kazım taşkent dizisinden çıkması tesadüf değil; aslında kazım taşkent dizisinden dişe dokunur, anlamlı bir kitap çıkmaması tesadüf değil. çoğunluğu buna benzer sıkıcı kitaplar.

kısa tanım: fasarya
  • sosyal bilimler dergisi.

doğubatı yayınları tarafından ocak 2019'da yayın hayatına başlayacak olan ve 4 ayda bir yayımlanacak dergi.

merakla bekliyoruz.