• uskudar kadikoy hattinda dolmus mudavimleri bilir (anneler bilir gibi oldu): cep telefonlari pasakapisi cezaevi onunden gecerken calismaz. yine bu dolmus hattinin mudavimleri bilirler ki bu onlarin pasakapisi cezaevi hakkinda bildikleri yegane tartismasiz gercektir. bu hatta vakit gecirmis birisi olarak daha fazlasini bilmemektten mutlu mu olayim, rahatsiz mi olayim bilemiyorum.
  • oturduğum apartmanın arka dairelerinin direk olarak bahçesine baktığı cezaevi. çocukken isyan çıktığında (ki genelde senede 1 falan olurdu) arka komşularda toplanır olayları izlerdik. bir seferinde de burdan kaçan iki mahkum ilkokulumuza kaçmıştı (paşakapısı ilkokulu) veliler panik olmuştu, biz bi bok anlamamıştık.....bu da böyle bir anımdır sözlük...
  • ayrıca bir zamanlar çevre apartmanlarda radyo, cep telefonu ve bilimum sinyalle çalışan cihazın çalışmamasına sebep olmuş hapishanedir kendisi. an itibariyle bayanlar hapishanesine dönüştürülmüştür.
  • padişah ucuncu selim tarafindan 1799 yilinda av kosku olarak yaptirilan, 1918-1923 yillari arasinda rahibe okulu, 1928 den bu yana cezaevi olarak kullanilan, 2003 yilindan bu yana kadin mahkumlarin bulundugu, bugun sevk edilen kadin mahkumlardan sonra da memur mahkumlari agirlayacak olan cezaevi.
  • başka bir yere sevk edilen kadın mahkumlardan sonra, türkiye'nin ilk memur cezaevi. memur cezaevi demişken, sıkıcı bir insan olmak istemem ama tapu kadastrolar bir bir elden geçirilmeye, memurlar belki haklı belki haksız (bütün bir daire tümden gözaltına alındığına göre haksız) gözaltına alınmaya başladı.
    bu memurların yargılanma süreleri 1 yılı geçtiği takdirde tazminatsız işten çıkarılabilirler. yani, değişmesini istediğiniz, ama emekli de edemediğiniz tazminat da vermek istemediğiniz memurları işten çıkarmak için güzel bir yöntem. yerine kim gelecek ama? iktidara uygun, bir bir seçilmiş memurlar... kadrolaşma mı? sessiz ve derinden. (şimdilik tapuda, yakında maliyede ve diğer devlet dairelerinde...kaçırmayın)
  • üsküdar-doğancılar-kadıköy hattının tam ortasında yer alan ve 2009'dan beri memur cezaevi olarak hizmet veren tipsiz cezaevi. ülke genelinde şehir merkezinde yer alan eski tip* cezaevleri tek tek kapatıldığı için, paşa'nın da pek fazla ömrü kalmadı.