• emniyete gidip almak icin saatlerce beklediniz hede
 • bir ülkenin milli sınırlarından diğerlerine geçmeyi sağlayan kanuni belge..yurtdışına çıkarken olmadan olmaz şey ..
  resmi makamlara başvurmak suretiyle alınır ...
  (bkz: vize)
 • bazı ülkeler arası geçişlerde sorulmayan nesne (aracın plakasına ve içindekinin tipine bakıp geçiriyorlar)
  avrupa'da trenlerde gece seyahatlerinde de kompartımandakiler uyuyorsa bazen pasaport kontrolleri es geçiliyor
 • yabanciara türkiye'de her türlü basvuru, islem esnasinda zirt pirt sorulan, onsuz hicbirseyin yapilamadigi hayati onemi olan defter
 • izmir'de bir semt
 • istanbullularin istanbul emniyet mudurlugunun internet sayfalarindan online olarak muracaat ederek alabilecegi belge.
  gerci 4 gun sonra belgelerle gitmen gerekiyor ama iki kez yerine bir kez siraya girmek guzel birsey.

  http://www.iem.gov.tr/
 • kimi amcalarımız password diyemez de "pasaport" derler, "pasaport girmiyor", "pasaport verin diyor" derlerse anlarım ki, bu amcanın elinden tutmak lazımdır.
 • ne kadar çok vize varsa o kadar geçerli olduğuna inandığım bir ululslararası değişim aracı. evet lokasyon değiştirirken buna ihtiyacımız oluyor. yeşil renkli olanı seneler boyu tercih edilmiş olsa da bürokrat desteği ile yeşil pasaport verilmiş kimi insanların yedikleri herzeler sonucu türk yeşil pasaportu kimi gümrük kapılarında sorun yaratır olmuştur. kırmızısı varsa iki pirhouette yaparak bile sınırdan geçebilecekken, esmer görünümlü bir türk vatandaşı iseniz, misal, italya'nın brindisi limanındaki gümrük görevlisi pasaportunuzda 25 dakika boyunca incelenecek birşeyler bulabilecektir, ki esasen yoktur. (buradan vesile ile söz konusu odtü'lü gençleri anıyoruz)

  amerika'ya gitmek için buna ihtiyacınız var*.
 • kavram olarak ortaya çıkı$ı 1789 fransız devrimi ile gerçekle$mi$tir. zira pasaport bir millete, bir devlete aidiyet belgesidir, diger bir ülkeye giri$ çıkı$ta sorulmaktadır. ingilizce'de nation ya da nation state olarak telaffuz edilen kavramların, bizim ulus devlet diye adlandırdıgımız olu$umun en büyük kanıtıdır pasaport çünkü herkes hangi devlete-millete ait oldugunu bu belgeyle belirtmeye ba$lamı$tır. önce ingiltere'de ba$ladıgı ileri sürülen ve daha sonra amerika, isviçre ile devam eden bu konsept özellikle göç kavramında önem ta$ır. bugün avrupa birliginde gerçekle$en serbest dola$ım hakkı bu sürecin geriye dönü$ünün bir ifadesidir.
hesabın var mı? giriş yap