şükela:  tümü | bugün
  • daha ekonomik olduğu için 10 yıllık alın.
    thailand konusunda uzmanım.
    bana yazabilirsiniz.oranın chp'si de sürekli eylemlerde yabancılık çekmezsiniz.hem hava da daima sıcak
    vur patlasın çal oynasın eylem.
    uruguay muruguay yaramaz.
  • foto çektirirken sakalınızı kesmeyi unutmayın diyerek ekleme yapmak istediğim olay.

bu arada gittiğim de beni geri göndermeyecek ülke varsa bi zahmet yeşillendirin sittimin ülkesinde yaşanmaz oldu.
  • randevuyu nereden alırsanız alın fakat beylikdüzü ilçe emniyet müdürlüğü'nden almayın diyerek katkıda bulunmak istediğim. çünkü bahsedilen yerin ne beylikdüzü, ne istanbul ne de dünya ile hiçbir alakası yok, nasa'nın uzaylıları kesip biçtiği çöl ortasındaki gizli üsler bile daha kolay bulunabilir. ihlas marmara evleri 2. kısım adı verilen ve ortalıkta on milyon bina olmasına rağmen sokakta okuldan çıkan birkaç çocuk ve onları almaya giden birkaç anne dışında kimsenin olmadığı, evler ve bahçeler bakımlı olmasa nükleer felaket sonucu 30 sene önce terk edilmiş zannedeceğiniz bir yerin tam ortasında demek isterdim ama maalesef, tam dışında. allahın siktir ettiği bir yerde bir ağaç gibi tek ve hür öylece dikiliyor, bulana ve ulaşana kadar yurtdışına çıkmış kadar oluyorsunuz.

dün harcı ödediğim veznedarın kafasızlığı yüzünden buraya tam 2 kez gidip geldim, 2. gidişimde sistem hatası yüzünden 2 saat bekledim, evime ulaşabildiğimde -kendimi american horror story ilçe emniyet adlı yapımda mekana sıkışan kırgın ruhlar gibi hissetmeye başlamıştım- merdivenleri öptüm ve buğday başaklarına dokunarak yavaşça, karşıdan bana gülümsemekte olan annemle babama ilerledim...
  • biyometrik fotoğraf çektirirken kadınların doğal makyaj yapmaları gerekmekte.
    bende evvel sırası gelen bir kadın vardı, makyajlı gerekçesiyle fotoğrafı kabul etmediler, yeniden fotoğraf çektirdi getirdi. artık nasıl bir makyajı vardı bilmiyorum.
    sıramın gelmesini beklerken endişeye düştüm. benimki de makyajlı fotoğraf olduğu halde bir şey demediler.
    ehliyet sebebiyle daha önceden alınmış parmak izi fotokopim vardı, bunun için parmak izi aldırmadan girdim odaya. nasıl olsa kayıtlı, insanın parmak izi değişmez düşüncesiyle. çipe işlenmesi için dijital kayıt tekrar alınması gerekiyormuş. neyse ki bir koşu indim aşağı aldım aynı hızla odaya geri döndüm. sadece iki baş parmağımı makinaya koymamı söyledi memur, daha önce kaydım olduğu için yeterliymiş.

umuma mahsus pasaport için:
    -nüfus cüzdanı aslı,
    -2 adet biyometrik fotoğraf,
    -adına pasaport müracaatı yapılacak birey adına, pasaport cüzdan bedelinin ve harcının anlaşmalı bankalar veya maliye veznelerine yatırıldığına dair dekontun aslı, (randevudan bir kaç gün önce yatırın)
    -parmak izi, (müraacattan önce yaptırın)
    -varsa daha önceden alınmış pasaportun aslı

edit: belgeler
  • yeni sistemde nüfus müdürlüklerinden yapılırken dikkat edilecek hususlardır.

yeni sistem sonrası pasaport ve kimlik başvurusu yapan varsa ne kadar sürede yeni pasaportları ellerine ulaştı merak etmekteyim.
  • fotoğrafınızda dikkat etmeniz gereken bir nokta var: kıyafetiniz koyu renk olsun. hiçbir yerde yazmıyor, ıcao denen standartların biyometric fotoğraf sayfasına kadar baktım. ancak bu ülkede çile çekmeden bir iş yaptırmadıkları için bunu bulmak zorunda kalmışlar. sebebi de pasaport fotonuzda omzunuza ay yıldız eklenmesiymiş. ben 15 temmuz yazarlar diye düşünmüştüm. açık renk kıyafette ay yıldız gözükmüyormuş. bu uyarının yazdığı tek yer nüfus dairesindeki cama asılmış a4 kağıt. neyse belki seneye de alnınıza 15 temmuz yazdırmanız lazımdı diye bir post-it yapıştırırlar o zaman daha da çileli ve ülkemize yakışır hale gelir. ayrıca tarihi geçmiş olsa bile eski pasaportunuzu götürmeniz şart. aksi takdirde kayıp formu doldurmak zorundasınız.
  • bugün başıma gelenleri başka arkadaşların yaşamaması adına dikkat etmeniz gerekenleri yazayım:

1. olarak sistemden pasaport başvurusu yapacakken siz eğer "aynı anda yeni tc kimlik belgesi de almak istiyorum" derseniz yani o kutucuğu işaretlerseniz pasaport ücretlerini bankadan yatırırken yeni tc kartı değişim ücretini de yatırmayı unutmayın. çünkü nüfus müdürlüklerinde vezne yok nakit ve kredi kartı ile ödeme yapmanıza izin vermiyor. yoksa bir daha banka aramak zorunda kalırsınız ve işleminiz can sıkabilir.

2. olarak biyometrik fotoğrafı kaliteli bir fotoğrafçıda çektirin. öyle dandik bir tarayıcıları var ki çektirmiş olduğunuz resimin kalitesine göre "sistem uygun çekilmemiş" diye hata verebiliyor. ben beğenmeyip iki kere çektirmiştim. her işte bir hayır vardır. yoksa gidip tekrardan çektirmem gerekecekti ve belki de 2 ay sonrasına gün alabilecektim. fotoğrafın parlak çekilmemiş olduğuna emin olunuz.

3. olarak bu arada nüfus müdürlüğünde çalışan memurlar inanılmaz bilgisiz. işlemlerinizi bir türlü halledemiyor ve bilen bir kişiye sorup teyit ediyor. koskoca binada bu işi bilen bir kaç kişi var. işlemlerinizi yaparken kesinlikle teyitleşin. ben işlemi yaptırırken yan masamda biri yanlış yazılan isimini düzeltmeleri için uğraşıyordu.

bilgi: pasaport ve yeni kimlik kartınızı ev haricinde başka bir adrese yönlendirebiliyorsunuz. sizin haricinizde 2. bir isim de verebiliyorsunuz. yalnız eğer teslim alınmazsa belgeleriniz çıkardığınız nüfus müdürlüğüne başka bir ilçeye veya semte gelmesini istediyseniz, o ilçe veya semtin nüfus müdürlüğüne geri gidiyor. siz oradan teslim alıyorsunuz.

teslim edilmediği takdirde arama yapmıyorlar, kısa mesaj ile bilgi veriyorlar.