şükela:  tümü | bugün
  • emniyet genel müdürlüğünün 22/08/2016 tarihli 124420 genelgesi ile özel sektör çalışanı da olsanız haberiniz olmadan başınıza gelebilecek durum.

bu sabah atatürk havalimanı pasaport kontrolünden geçerken durduruldum.

pasaportum iptal edilmiş. alt katta ayrı bir odaya alındıktan sonra polis 2010 kpss ye girip girmediğimi sordu. eşim daha sonraki bir kpss ile devlet memuru olmuştu, devlet memurlarının eşleri özel sektörde dahi çalışıyor olsa pasaportları iptal edilmiş.

şimdi thy kayıp eşya bürosunda ankaradan hamburgda almak üzere verdiğim valizimi bekliyorum.

diyeceğim şudur ki gençler, olağanüstü hal yaşayan bir devlette yurt dışına çıkmadan önce kontrol edilmesi gereken bazı şeyler var.

aklınızda olsun, eğer 19/09/2016 tarihinden sonra yurt dışına çıkmadıysanız, ailenizde de 2010 yılından sonra devlet memuru olan birileri varsa sürprizlere hazır olun.

sorgulanabilecek bir yer var mı bilmiyorum, eğer bilgilendiren olursa burayı güncellerim. hoş, öyle sorgulama imkanı olsa son iki ayda iki ayrı ülkeden vize alamazdım heralde, ki birisi schengen. alman yaş tahtaya basar mı? hele ki işler bu kadar gerginken.

sonrasında yaşanan gelişmeleri de yazarım, şimdilik elimde yarım a4 kağıt mal gibi beklemedeyim. uçak bileti, otel ücreti vs. hepsi yandı.

ankaraya pasaport daire başkanlığına git, devlet memuru değilsen büyük ihtimalle açarlar dediler.

elime yarısı yırtık a4 kağıt verdiler.

valiz gelmedi daha, ne yapayım şarkı söyleyeyim bari

https://youtu.be/rk5cwbnb6si

edit: ertesi günden devam edelim.

eşim ile birlikte ankara emniyet müdürlüğü pasaport daire başkanlığına gittik fakat ilk başta oraya gitmeye gerek yokmuş.

ankara adalet sarayında 'anayasal düzene karşı işlenen suçlar soruşturma bürosu' isimli yere gönderdiler. daha doğrusu emniyetten 'kpss savcısına' gidin dediler sora sora orayı bulduk. ankara adliye sarayı,
    a blok, 2. kat 73 numara.

tabelayı görmek koydu gençler. 'anayasal' diyor. 'karşı' diyor. suç yazıyor lan tabelada, ben ki oturduğum sitede park yerine girerken bile sinyal veren adamım. ülkesini seven, senede bir kuyumcunun verdiği verginin on katından fazlasını veren biriyim.

fetöcü şerefsizler ile aynı kefeye konmak koydu.

suç yazıyor tabelada. koydu.

neyse.

olay gerçekten de 2010 yılı kpss ile ilgiliymiş. net açıklamayı oradan aldık. 2010 kpss ye girmek ve yüksek not almak pasaport iptali için yeterliymiş. bir devlet kurumuna yerleşmese de sadece sınava girmiş ve yüksek not almak yeterliymiş.

hatta kendi adıma konuşayım, böyle biri ile evli olmak da yeterliymiş.

dilekçeyi eşim yazdı ve sonuna benim adımı ekledi. kimlik fotokopilerimizi de ekleyip verdik. iki kat aşağıda markette fotokopi çekiliyor. giderken yanınızda a4 kağıt ve tükenmez kalem olsun.

savcılık gerekli yazıyı öğleden sonra hazırladı, içinde bulundukları bu yoğunlukta gösterdikleri ilgi teşekküre değer.

mağduriyet. savcılıkta çalışan kişiler de mağdur. kim bilir her gün bizim gibi kaç kişi geliyor, durumlarının ne olacağını soruyor.

şimdi durum nedir derseniz. pasaportlar hala iptal. benim pasaport hava alanı polisinde. bir iki gün içinde ankara emniyetine gönderilecek. elimizde savcılıktan aldığımız yazı var.

yarın sabah emniyet müdürlüğüne gideceğiz. bakalım neler yaşayacağız. bir yazı alıp istanbul hava alanına mı gideceğim yoksa haftaya pasaportu alabilirmiyim bilmiyorum. bu sabah söylediklerine göre bir hafta - on gün sürebilirmiş. o süre içerisinde pasaportumu ankaraya göndereceklerini sanıyorum.

bu arada, bana fetöcü diyen ilk 5 kişiye kendi evimde bira ısmarlıyorum.

pasaportu alana kadar gelişmeleri yazmaya devam edeceğim.

edit: savcılıktan aldığım belgenin "pasaport şube müdürlüğüne" olmasını beklerken "mali suçlar" ile ilgili bir bölüme yönlendirilmiş olmasını beklemiyordum.

mali suçlar bölümünde talebimizin 81 ilde soruşturma yapılarak inceleneceği ve sonrasında pasaport şube müdürlüğüne iletileceği sözlü beyan edildi. bu süre 10 günü bulabilirmiş. uzaktan sorabileceğim bir yer yok, arada sırada gidip sorgulamam gerekecek.

fetöye hiç bulaşmamış olmanın verdiği rahatlık bir yana, arada isim benzerliğinden bir şey çıkarsa sıçtık korkusu var. çocuğuna skimsonik isimler koyan aileleri şimdi anlıyorum. isim dediğinin eşi benzeri olmayacak arkadaş. çift isim de iyi bak. keşke adım ögeday tonguç olsaymış.

8 mayıs tarihinde blokenin kalktığına dair sözlü bilgi aldım. pasaportum nerede bilmiyorum. en güçlü ihtimal pasaportu aldığım emniyet müdürlüğü. henüz gidip sorma imkanım olmadı.

tüm süreç tamamlandığında entry güncellenecek.
    arada sırada mesaj yolu ile sorular geliyor, entry yarıda kalmış deniyor. kaldı evet. pasaportum yok. arada sırada gidip soruyorum ama paşaport yok bilmiyom ben paşaport:

https://youtu.be/awr6fz4-ayo
  • devlet memuru değilim, fetö ile hiç bir bağlantım yok ama osuruktan nem kaparak soluğu emniyette aldım. pasaportum iptal mi kontrol edebilir misiniz diye? memur devlet memuru değilseniz sıkıntı yok dedi ama ben ısrar ettim bakın diye ama bilgisayarlarında yaptıkları her işlemin kayıt altında olduğunu alakasız bir şekilde bakarsa kendisinin başına dert açılacağını bunu öğrenmenin tek yolunun yurtdışına çıkarken pasaport kontrolü olduğunu söyledi.

ne güzel yav. yurtdışına çıkmaya çalışmadan bunu öğrenemiyorum.
  • önümüzdeki hafta sonu vize işlemleri ile uğraşacağım için kutsal bilgi kaynağında konu ile ilgili başlıkları gezineyim derken denk geldiğim başlık.

başlığı okuyunca kıllanarak eşimi aradım ve karakoldaki pasaport şubesinde gerekli kontrolleri yapmasını istedim. küçük bir tarama sonrasında, eşimin yurt dışına çıkması konusunda üzerine şerh konulduğu bilgisine ulaştık. bu ülkede zeki olmak da suç arkadaş!

lanetli 2010 yılında es kaza sınava girdiyseniz ve yurt dışı planlarınız varsa hüsrana uğramadan en yakın karakolda pasaport sorgulama işleminizi yapmanızı öneririm.

gitti uçak biletleri mk!

edit : bugün istanbul valiliğine giderek ohal bürosuna dilekçemizi verdik. geçmiş sınav bilgilerinizi, etkili olacağını düşünüyorsanız lise ve üniversite diplomanızı da ekleyebilirsiniz. bizimle ilgilenen beyfendi gayet kibar şekilde durumu izah ederek ne yapmamız gerektiğini iletti. şerhin içişleri bakanlığından koyulmuş olma durumu için aynı dilekçeyi ankara valiliği ohal bürosuna da iletmemizin süreci hızlandıracağını iletti. 15-20 gün bekleyeceğiz bakalım. gelişmeleri yazacağım.

edit2 : ay başında gelen cevabı aynen ileteyim... "ohal süresince bilgi alamaz, itiraz edemezsiniz"

edit3 : soran arkadaşlar oluyor. pasaportları da yurtdışına çıkmayı da unuttuk biz. 2019 u bekliyoruz :)
  • 2000 yılında dms ile devlet memuru olup, 2012 yılında kazandığım bir yarışma sınavı ile kurum değiştirmiş biri olarak mağduru olduğum durum. hayır ben o kadar değil de eşim daha çok mağdur oldu diyebiirim.

kurumumdan izin yazısı almayı unuttuğum bir sefer oğlum havalimanında kalmıştı da, eşim için ıslak imzalı mühürlü yazı da almıştım halbuki.

20 günlük ingiltere gezisi, ingiltereyi göremeden tamamlanmış oldu. ertesi günü gerisin geri döndü eve, daha sonra emniyetin kapılarını aşındırdık bir keç kez, bimere yazdık nafile, bilgi vermedikleri gibi "göreve ne zaman iade edildiğimi " sordular? görevden alınmadım ki iade edileyim?

gidiş dönüş yurt içi ve ve yurt dışı 4 tane uçak biletine mi yanalım, ingiltere vizesi için cepten çıkan 600-700 liraya mı? ha bir de aynı gün satın alınan eve dönüş biletini de unutmayalım:))

havalimanında tüm işlemlerinizi yapıp bitirip, bavullarınızı teslim edip, 2-3 ayrı kontrol noktasını aşıp, tam uçuş moduna girdiğinizde pasaportunuzun iptal edildiği bilgisinin verilmesi de işin eğlenceli tarafı tabi.
  • hiç bir somut delil yokken başımıza gelen durum. ben hiç kpss ye girmedim, eşim ise 6 kez girdi. üstelik atandığı puan da 2010 yılı puanı değil 2012 yılı puanı. 2010 yılında kpss ye girip 80 üzeri puan alan herkesin pasaportu iptal imiş. bizim adalet sistemimiz şu şekilde çalışmış, 2010 kpss de 80 üstü puanları filtrele, tc kimlik no ları kopyala, pasaport iptal sütununa yapıştır. tebrik ederim. filler tepişti olan çimene oldu.

edit: pasaportumuza el konulduktan 20 gün sonra pasaportumuz üzerindeki şerh kalktı. 30 gün sonra çıkarttığımız yerden teslim aldık. belki 20. günde de teslim alabilirmişiz, bilemiyoruz.

konunun detayı, kökleri ve neden buralara geldiği ile ilgili bilgi için,

http://www.haber7.com/…pssdeki-ful-skandali-cozuldu

pasaportu geri alırken yaptığımız işlemleri aşağıda belirtiyorum, kişisel tecrübeye dayanmaktadır. sizler için aynı sürecin işleyeceğinin garantisini veremem :( . aşağıda belirtilen işlem 2017 yaz ayında yapılmıştır.

ankarada sıhhıye de bulunan anayasal düzene karşı işlenen suçlar bürosuna durumunuzu açıkça anlatan dilekçe veriyorsunuz. yarım saat içinde size bir döküman veriyorlar pasaportunuzu geri alabileceğinize dair. onu ankara emniyet müdürlüğüne götürüyorsunuz onlar da 15-20 gün boyunca ayrı bir soruşturma yapıyorlar. sonucunda bir problem çıkmazsa pasaportunuzun üzerinde verildiği yer olarak neresi yazıyorsa gidip oradan teslim alıyorsunuz(inşallah).

güzel ve çaresiz ülkem.
  • 2010 kpss'de 87 puan ile atanan eşimle benim yaşamadığımız iptal.
    arkadaş herkes genelleme yapmış. ama kesinlikle böyle genel bir durum söz konusu değil!

uçak biletini uçuştan 1,5 ay önce aldım ve sonrasında burayı okuma gafletine düştüm. hayır biletler de iadesizdi.
    1,5 ay her günüm gecem zindan oldu. polisinden savcısına, yetkilisinden yetkisizine, ülkede kimse bir şey bilmiyor ama herkes bir şey söylüyor.
    pasaport kontrolünden geçene kadar rahat nefes alamadım çünkü öncesinde burayı okudum!
    kısacası neye göre kime göre iptal ettikleri belli değil. kpss yılı genellemesi diye de bir şey yok.
    rahat olun. biletinizi alın planlarınızı yapın. duyduklarınıza okuduklarınıza takılmayın.
  • bir süredir benim de yaşadığım ve artık tüm planlarımı etkilemeye başlamış durumdur.

abd'den yurda döndüğümde atatürk havaalanı'nda pasaportuma el konuldu. sebebini sordum, bilmiyoruz dediler. zaten ohal nedeniyle bilgi gizliliği olduğu için söyleyemeyiz de dediler. hakkımda soruşturma var mı? yok. dava var mı? yok. şüpheli miyim? hayır. ee, ne peki?

-söyleyemeyiz!

aylarca valilik'ti, emniyet müdürlüğü'ydü, savcılık'tı derken, çalmadığım kapı kalmadı. ama bir sonuç yok. üstelik savcılıktan hakkımda hiçbir soruşturma veya dava olmadığına dair yazı da bulunuyor elimde. ancak, basit bir şekilde hiçbir şeyle suçlanmayan biri olarak en temel haklarımdan biri olan seyahat hakkım elimden alındı. bu durum benim eğitimimi ve işimi tamamıyla engelledi. abd'de eğitim görüyor ve çalışıyordum. şimdi tüm bu haklarımı kaybetmek üzereyim. hakikaten bir şeyi merak ediyorum: bir devletin vatandaşı olmak insanı bu kadar mı zor durumda bırakır? yazık hakikaten; çözüm üretmesi, hukuk dağıtması gereken devlet hiçbir yere kaçmayan, hiçbir yanlış yapmayan ve hatta yurt dışında ülkesini temsil eden birisini sorgusuz/sualsiz cezalandırıyor.