şükela:  tümü | bugün
  • pespese gol yiyen kalecinin sikerim hayati oturusu icin iyi bir fırsattır. bununla birlikte ilyas salman oturuşu da gündeme gelebilir.
  • günün birinde, adınızın haber bültenlerinde "çeçenistan'daki çatışmada öldürülen türk pasaportlu terörist" olarak anılmasına sebep olabilecek aksilik.
  • gizlice yurt dışına gidilmiş ise dönüşte yapılması faydalı olacak durum (bkz: vize) (bkz: damga)
  • 1971 yılında adrian maben'ın başına gelmesi, bizlere muhteşem bir eser *bahşedilmesine sebep olmuş olan olay.

    olay şöyle gelişir: pink floyd bir konser filmi çekmek istemektedir ama ilginç bir konsept olmasını ister. konuyla ilgili adrian maben ile görüşme halindedirler. bu sırada maben, kız arkadaşı ile italya'ya tatile gider. pompei ziyaretlerini bitirdikleri anda maben pasaportunu düşürdüğünün farkına varır. amfi tiyatro'da düşürdüğünü tahmin ederek buraya gider. tam günbatımı esnasıdır ve amfi tiyatro'ya geldiğinde mevcut ambiyans, kafasında bir "trinkk" diye bir ampulun yanmasını sağlar. o anda, pink floyd'un konser filminin çekilmesi için bundan uygun bir mekan olamayacağını düşünür. düşüncesini grup ile paylaşır. ve olaylar gelişir. the rest is history....
  • pasaport kaybetmek çok kötü bir durumdur. yurt dışındaysanız ve hele bir tur ile gelmişseniz konsolosluğa gidip seyahat belgesi çıkartırmanız gerekir, eğer haftasonu ise ve uçuşunuz varsa resmen yandınız. bu belge olmadan çıkış yapamayacağınız için bir yandan konsolosluk görevlilerinin peşinde koşar, bir yandan uçağınızın saatini değiştirmeye çalışır aynı zamanda da pazartesiye kadar kalacak yer aramanız gerekir ki manevi zararı bir yana maddi olarak da göçertir. bunları halletseniz bile türkiyeye girişte havalanı karakoluna kadar misafir edilip ifade verirsiniz. diyelim her şey bir şekilde yolunda gitti, dönüp memleket toprağını öptünüz. ve bir süpriz oldu ilgili ülkenin polisi pasaportu bularak elçilik kanalı ile geri gönderdi. bir daha ki çıkışınıza kadar emniyet müdürlüğünden kayıp ibaresini kaldırtmazsanız o pasaport sittin sene başınıza dert olur. yenisini çıkarsanız bile bu işi yapmanız gerekir. kısaca götü kaybedin pasaportu kaybetmeyin ne olur ne olmaz....
  • interrail ile çıkılan seyahatlerde başınıza gelmesi muhtemel vukuat.*
  • yutdisinda basiniza gelebilecek en belali sey. amerikadaysaniz ilk once bagli bulundugunuz konsolosluga bakiyorsunuz. yeni pasaport icin istedikleri belgeler webde mevcut. fakat yeni pasaport 1- 3 ay icinde elinize gececegi icin daha oncesinde ulkeden ayrilmaniz gerekiyorsa meshur seyahat belgesini cikarmaniz icab ediyor cunku pasaporta basvurdunuz mu o gelmeden cikis yapamiyorsunuz. seyahat belgesini basvurduktan sonra 3 gun icinde veriyorlar ve bu belge alindiktan bes gun sonra gecerliligini yitiriyor. ustune ustluk turkiyeye puruzsuz bir giris yapabilmeyi garantilemiyor. tabi unutmadan bu belgeyi kullaniyorsaniz istanbula dogrudan ucmaniz gerekiyor ve delta veya tuk havayollari araciligiyla olmasi gerek. sonuc olarak siz siz olun pasaportunuzu kaybetmeyin.