şükela:  tümü | bugün
 • "fransız gemalto şirketinin aldığı ihalenin 'güvensiz' olduğu gerekçesiyle iptal edilmesi üzerine çipli pasaport krizi baş gösterdi. ihale sürecinde tedbir alınmadığı için yeni pasaport basılmazken stoklar da tükendi. edinilen bilgilere göre, 1,5 milyon euro'luk ek maliyete rağmen 700 bin pasaport için acilen ihalesiz alım yapılmasına karar verildi."

  kaynak

  yani şu an için yurtdışına çıkmak isteseniz, alacağınız cevap "efenim maalesef pasaportlarımız tükendi". şaka gibi..
 • inanılması güç bir şey ama emektar mavinin* elimde olduğuna şükrettirmiş durumdur. 2015'e kadar gideri var diye düşünürken "internete filtre gelirse ktunnel bizimdir" zihniyetine dahil olduğumu farkettim. pasaportun (ihale güvensiz derken kastedilen budur herhal, değilse bilemedim) güvensiz olması konusuna bak hiç girmedim, şaka desem değil sinirimden kendimi ısırıcam lan.
 • (bkz: gemalto)
 • bir hafta içinde yeni pasaportuma ihtiyacım olan beni endişelendiren haber.
 • bunun yüzünden randevu süreleri de uzamış. eskiden 1 hafta sonrasına randevu verirken sistem, an itibariyle 2 hafta sonrasına veriyor.
 • bu ülkede ne düzgün ki pasaport düzgün olsun...

  krizin nedeni fransızlardan alınan pasaportların artık güvenli bulunmaması ve yumurta kapıya dayanmadan yeni pasaport ihalesi yapılmaması. son anda biriyle anlaşmışlar, ihalesiz pasaport alıyorlarmış. şimdi burada diyeceksin ki "e kriz bunun neresinde?".

  ihalesiz alınmış ya, eskiden 1,60 euro'ya alınan pasaport şimdi 2 euro'ya alınıyormuş, çok zarar ediliyormuş, günde talep 15000miş ama sadece 5000 basılabiliyormuş.

  e peki ben niye defter harcı 60 küsür lira veriyorum? adam gibi "yaptığım kar azaldı, azrtık daha az parayı cebe atıyorum, o yüzden seni süründürüyorum." demiyorsun?

  cumartesi sabahı van'a uçağımız var, pazar günü yürüyerek sınırı geçip iran'a varmayı planlıyoruz. ama ortada pasaport yok. çok düşünceli emniyet demiş ki, uçak biletinizi getirin, sıranızı öne alalım. e bizim bilet van'a... "yürüyerek geçicez" diyoruz, adam "bana ne" diyor. 10 gün olmuş pasaport başvurusu yapılalı, hala işleme sokulmamış.

  zaten dünyanın en pahalı pasaportuna sahibiz, bir de böyle rezillik çekiyoruz. van gidiş dönüş bileti iki kişi 600 lira tuttu, n'apıyım şimdi ben bu biletler yanarsa?

  yapacağınız işin ağzına tüküreyim!
 • tatil planlarımızı yaparken karşılaştığımız sinir bozucu durum. şimdi bütün planlar değişti, antalya'da 20 günden önce yeni pasaport alınmıyor.
 • pasaportların başvuru tarihinden sonra 15-20 gün gelmesine sebep olan krizdir. o da şanslı iseniz. miss gibi yeşil pasaportum gitti bu bordomsu pasaporta başvurayım dedim oradan biliyorum. yeşil ve gri pasaportlarda sanıyorum bu sorun yok. bordo pasaportlarda sorun ee yine halk çekiyor bu sorunu.
 • çok güzel bir kriz. memleketinde otur amoğoğoym, nereye gidiyorsun.
 • embesillerin kriz yarıştırmakta ne kadar komik olduğunu gösteren krizdir. hay bin sabır. bu ülkeden bi bok olmaz bin kez daha anladim.