şükela:  tümü | bugün
  • yeni yönetmelik ile artık pasaport işlemlerinin emniyet müdürlüğünden değil nüfus müdürlüklerinden alınması saçmalığı.saçmalık diyorum çünkü bugün fatih'te olan randevum güngören'e alınmış ve hiçbir şekilde haberdar edilmedim.emniyete gidince durumu öğrendim ve şu an tramvayla yetişmeye çalışıyorum.orda nasıl bir yoğunluk olacak bilmiyorum.

edit:tedbirli olup evden 1 saat erken çıktığım için yetişebildim.güngören nüfusta sıra beklemeden işlem başladı.yine de en azından mail gönderilebilirdi.

edit2:kadıköy'de yaşıyorum.vize randevuma yetişsin diye en erken tarih alabildiğim yer olan fatih'ten randevu almıştım.ordan güngören'e gittim ve eve yeni geldim.zaten uykusuzdum.koşturmaktan iyice yoruldum ve bu gece bir barda çalacağım.@esoteric nickli arkadaşın yazdıklarını okuduktan sonra kahroldum.
  • şu anda realite değil temenni düzeyindedir.
    umarım gelecek yıla kadar düzelir.
  • emniyetten alınan ileri tarihli randevular aynı koşullarla nüfus müdürlüklerine aktarılmış. çünkü sistemden yeni randevu talep ettiğimde "randevunuz var" mesajı veriyorken kontrol için randevu sorgulama yaptığımda randevum görünmüyor. 199 aradım ve randevumu teyit ettirdim. emniyetten alınan ileri tarihli randevum geçerli. herhangi bir yeni randevu için 2 ay süre ile dolu olduğunu da söylediler.
  • randevu aldığımda nisan ayının 18'ine randevu veren sistemi görünce direk nüfusa gittim ve sıraya girerek başvuruda bulundum. perşembe günü başvuruda bulunduğumuz pasaportlarımızdan kızımın ve eşimin pasaportları pazartesi günü elimize geçerken benim pasaportum henüz gelmedi. ama yine de 4.gün pasaportların gelmesi şaşırtıcı oldu bizim açımızdan.
  • emniyete göre sorunsuz kayıdı, yanlış anlayan nüfus müdürlüğü çalışanı sebebiyle, açılacak ilk rezalet başlığını beklemedeyim.
  • doğru bir uygulamadır. avrupa'da bildiğim kadarıyla emniyet'ten ne pasaport ne de ehliyet alınmamaktadır. en azından benim aldığım ülke öyle.
  • 199 hattından dün en erken randevu haziran ayına alınabilmekteyken, bakırköy nüfus müdürlüğü vatandaşı mağdur etmemek adına randevusuz gelenlerin işlemlerini de yapmaktadır. bugün o şekilde işlem yaptırdım.
    çok da fark etmeyen bir uygulama.

not: 1 aydır randevu beklemekteydim, yerinin değiştiğini haber vermemişlerdi. beşiktaş nüfus müdürlüğüne aktarmışlar. evime yakın olan nüfus müdürlüğünü aradım, zaten sistem oturmadığından randevulu randevusuz her gelene bakıyoruz dediler. normal randevumdan bir gün önce gitmiş oldum. iki ay randevu bekleyecekler yanlış anlamasın*
  • polisin evrak işiyle uğraşmaması adına gayet doğru bir hamle olmuştur sistem geçişinde belirli bir süre yoğunluk, sıkıntı olacaktır ama ehliyet, kimlik kartı ve pasaportun tek bir yerden alınabilmesi vatandaş için olumludur.
  • devletin vatandaşına doğru düzgün şekilde verdiği bir hizmetin manevi işkence ve yıldırma yöntemiyle vermeye başlaması.

şu anda size önümüzdeki ilk 2 ay için online randevu vermiyorlar. siz yine de azim yapın, il nifus müdürlüğüne gidin. şimdi size bu konuda gazilik mertebesine ermiş birisinden tüyolar. buyrunuz;

- bordo pasaport için ilçe nüfus müdürlüklerine gidiniz. daha rahat, daha az dert var.
    - yeşil ve gri mutlaka il nüfus. buralarda "cumhurbaşkanlığı'ndan selin hanım sizi aramış da efenim eşim ve kızımın pasaport süreleri bitti yeşilleri yenilicez" konulu mevzuları bizzat duydum, kendinizi ezdirmeyin.
    -sabah 08:00'de sıra numarası alın ve bu numara için girilecek kuyduğu hesap ederek 07:30 gibi gidin. böylece 08:00'da işlemler başladığında daha erken iş bitirirsiniz.
    - önceden paranızı yatırdığınızı, fotoları çektirdiğinizi var sayıyorum çünkü maliye veznesi şu anda yok ve emniyetteki gibi foto falan çekilecek yer de yok.
    - o gün işlem yaptırabilmeniz için sıra numarası şart. randevum online sistemde yok diye üzülmeyin. önümüzdeki 1-2 ay bu şekilde çalışılacak.
    - 1 hafta içinde pasaportlar adreslere yollanıyor.
    - emniyetle aynı bakanlığa bağlı birim ancak emniyet kendilerine parmak izi falan kayıt kuyut hiç birşey göndermemiş. emniyetteki tecrübeli personelden sonra buradaki memurlar sizi parmak izinde çıldırtacak. sabırlı olun.
    - yeşil/gri/bordo pasaportlar için emniyetin yıllardır yürürülükte tuttuğu pasaport başvuru formları artık "geçerli değil" nvi nin kendi sayfasındaki formu doldurun.

eksik evrakınız yoksa zorluk çıkarmazlar. nüfus cüzdanı ile pasaport başvurusuna gitmeyen sığırın artislik yaptığına şahit oldum ama o işler öyle olmaz. tam evrakla da size zorluk çıkmaz. sabırlı olun, yarım gününüzü yakın, işiniz görülecek... hadi hayırlı olsun. ben yandım siz yanmayın. az çekmedim 2 gündür.