şükela:  tümü | bugün
  • internette, şurada burada rastladığım bazı yazıların sahiplerinde de var olduğunu görünce sadece bana mahsus olmadığını anladığım ve ayrı bir başlığı hak ettiğini düşündüğüm durum.

psikolojik olarak insanın ne kadar güvenilir ve normal olduğunu bir belge aracılığıyla kendine kanıtlaması olayıdır.

ayrıca o kadar ülkeye girip çıktığının kapı gibi belgesi olduğu için ayrıyeten bu his oluşmaktadır.

bir hava atma vesilesidir*
  • yabancıların da (bkz: pride of passport) ya da (bkz: passport pride) dedikleri durumdur.

ilgili videoları youtube'da bu kelimeleri aratarak bulabilirsiniz.
  • mümkün olduğunca az tutmaya çalıştığımdan, teoriye göre az gururlanacağımı gösteren durum.

bana nedense çok basit geliyor bu damga olayı. mümkün mertebe bastırmamaya çalışıyorum giriş-çıkışlarda. hem düzensiz bi' görüntü hem de sayfa sayısını azaltıyor manasızca. bir fotoğraf görmüştüm, gezgin bi' genç damgalarla bisiklet fotoğrafı yaptırmış. o güzeldi bak, hoşuma gitti ama bence bütün dünyayı gezip, pasaportta damga olmaması daha klas.
  • avrupa birliği üyesi ülkeden pasaportunuz varsa yaşama şansınız azalan bir durumdur.

bu gururu yaşayabilmek için birlikten çıksak da kurtulsak dersiniz, haftasonu trenle fransa’ya gidelim de iki damgamız artsın pasaportumuz şenlensin diye içten içe heyecanlanırsınız.