• başrolünde ben kingsleyin oynadığı ve sultan adına çalışan bir muhbiri canlandırdığı film. film bir ingilizin yazdığı kitap için araştırma yapma gerekçesiyle bir arsayı osmanlılardan kiralamasıyla başlar. olaylar 1908'de, osmanlı imparatorluğunun sonunun yakın olduğu zamanlarda gerçekleşmektedir.
  • ben kingsley in (bozukta olsa)türkçe konuştuğu film
  • bir casusuluk oykusunun anlatıldıgı birinci dunya savası oncesi osmanli devleti egemenliginde bir yunan adasinda gecen , basrolunde ben kingsley nin guclu oyunculugu izlenebilecek bir drama filmidir. turk kadinlarini ilk defa kara carsaflı olarak gormedigim bir film . osmanli nin bozuk devlet yapisina bir elestri , cok da haksiz degilller , film tarafsiz bir gozle cekilmis.
  • orientalism kokmayan bir film. son derece karmaşık ve katmanli baglilik, aidiyet, hatta milliyet sorunlari incelenmis. bir batilinin gozuyle tipik bir dogu betimlemesi degil, cok daha karmasik, heyecanli. vali ve batililar arasindaki iliskiler, ikilemler guze yansitilmis. gordugum en basarili osmanli tarihine ilişkin filmdi. tek sorun, tükçe konusamayan türkler. valiler, yani mahmut paşalar türkçe konusur ve hatta halk kendilerini "foreign" yabanci hukumranlik altinda yabancilasmis "alienated" hisseder. onun disinda basarili.
  • 20 ocak 2003 itibariyle cnbc e'de gösterilen sömbeki (simi) adasında geçen film. paşa ve mahiyeti pek iyi türkçe konuşamasalar da türkçe bilen birinin yardımıyla türkçe bilmeyenler için çok da fena konuşmamaktadırlar türkçe'yi.
  • basil pascali'nin sultan'a ve lydia'ya olan büyük tutkusuna şapka çıkartılası eser
  • ingiliz'in son nefesini verirken dahi onların(türklerin) usülleri yanlış demesiyle iyice belleklere kazınan bir film. diğer benzerlerinin aksine son derece nesnel bir bakış açısıyla senaryosu ele alınmış, çıkar ilişkileri üzerinde durulmuş, vatanseverliği ve insancıllığının ağır basması arasında gidip gelen sadık bir osmanlı ajanının dramını işlemiş başarılı kült bir film.
  • basil pascali nin herkese sadık olması ve kime tam olarak güveneceğini bilememesi de ayrı bir konudur.
  • ingiliz-yunan ortak yapımıdır ve ayrıca (bkz: rodos adası)nda çekilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap