şükela:  tümü | bugün
  • derdini dertten öne koymak.
  • (bkz: erdener abi)

- erdener abi, geçen gün canım cacık yemek istedi abi. markete koştum yoğurt aldım, nane aldım abi. sonra afedersiniz; hıyar aldım abi...
    +affetmem.
  • kanımca, bireyin kendisini sürekli kurban olarak gördüğü ve çözüm odağından uzaklaşıp başkalarını suçlamayı tercih ettiği bir yaklaşım. bunu daha ziyade karakter bozukluğu olan, duygularını açıkça ifade edemeyen, önemli işlerin sorumluluğunu alamadığı için devamlı kaytarmayı tercih eden, kararsız, mimiklerini çoğunlukla somurtmak ve surat yapmak için kullanan, öğrenilmiş çaresizliği benimsediği için eylemlerine önceden ket vuran, hatalı görünmeyi/olmayı sindiremeyen insanlarda gözlemlemek mümkündür.

milletçe çok mustarip olduğumuzu düşündüğüm bu kavramla ilgili, bir profesyonelin açıklama ve yaklaşımlarına değinmek isterim.

dr. daniel k. hall - flavin'e sormuşlar "pasif - agresif davranış nedir ? işaretleri nelerdir?" deyu,

el-cevab:

pasif agresif davranış biçimi, negatif duyguların açık bir şekilde yöneltilip dile getirilmesi yerine indirekt* bir şekilde ifade edilmesini tanımlayan bir kalıptır. pasif agresif bir insanın söylediği sözler ve yaptığı eylemler arasında bir bağlantı kopukluğu söz konusudur.

örneğin, pasif agresif bir insan, bir diğer insandan gelen talebi yerine getirmeyi -hatta belki de coşkuyla- kabul etmiş görünebilir. ama talebin gereklerine uygun davranmak yerine, her nedense, bu görevin basamaklarını izlemekte ve ya bitiş tarihine yetiştirebilmekte başarısız olacak ve bunun sonucunda kızgınlık ve ya küskünlük dolu ifadelerde bulunacaktır.

pasif-agresif davranış biçiminin özel belirtileri şunlardır:

diğer insanlardan gelen ricalara öfke ve ya muhalefetle cevap vermek,
    diğer insanlardan gelen taleplere cevaben, bu talepleri yerine getirirken işten kaytarmak ve kasıtlı hatalar yapmak.
    alaycı , somurtkan ya da düşmanca tutum
    yeterince taktir edilmediğine ve ya kandırıldığına dair sıkça şikayette bulunma

pasif - agresif davranış biçimi çeşitli mental sağlık durumlarının bir özelliği olarak görülmesine rağmen, belirli bir mental rahatsızlık olarak tanımlanamaz. ancak, pasif - agresif davranışlar, kişinin diğer insanlarla ilişkilerini olumsuz etkiler ve çalışma hayatında zorluklara sebep olur. eğer pasif - agresif davranış biçiminden mustaripseniz, bu konuda bir terapiste başvurmayı düşünmelisiniz.

kaynak: http://www.mayoclinic.com/…ressive-behavior/an01563
  • insan sabrının nihai imtihanı. bunun mağduruna allah başka dert vermesin. benim gördüğüm kadarıyla bu davranışı sergileyenlerle üsteleyip yüzleşirseniz, genellikle entitlement duygusuna dayanan bir meşrulaştırma ile karşılaşıyorsunuz. kimse yakın çevresine asık suratını, mutsuzluğunu dayatma hakkına sahip değil. bunun kişinin mutsuz olup olmamasıyla, ya da kendini nasıl hissettiğiyle, hülasa o kişiyle ilgisi yok, karşıdakinin hakkına saygıyla ilgisi var. herkesin fizyolojik, psikolojik şiddetten azade bir çevrede yaşama hakkı var. bu da bir çeşit psikolojik şiddet. yapmayın böyle şeyler, sizi sevenleri üzmeyin. bıkmadan konuşmaya, anlatmaya çalışın. bırakın dilinizin sınırları toplumsal etkileşiminizin sınırları olsun, mistik olanı kendinize ayırın.*
  • intikamın direkt kişiden değil, kişi için değerli olan herhangi bir şeye veya birisine zarar vererilerek alınması işi.