şükela:  tümü | bugün
 • kurulan sistemin sizin işinizin başında olup olmadığınıza bağlı olmadan işlemesiyle elde edilen gelir.
 • (bkz: kira geliri)
 • konu hakkında akilligelisim tarafından güzel bir yazı mevcut.
 • network marketing sistemlerinin çıkış noktası.
  her sektörde biraz akıllıca davranarak üreticiyle alıcı arasına girip toptancı olarak varlığınızı sürdürebilirsiniz. şu an unlu mamuller sektöründe sadece whatsup ile yönlendirme yaparak aylık sabit bir gelire ulaşmış durumdayım. evet en başta 5 aylık fiziki bir çaba harcadım, fakat değdi. ömür boyu bir gelir elde ettim. önemli olan pasif gelir kapılarınızın farklı farklı sektörlerde ve beşten fazla olmasıdır.
 • shopify ve printful entegrasyonu ile sağlamaya çalıştığım gelir biçimi. global ekonomi pastasının? küçük bir kırıntısının peşindeyiz.
 • kira geliri dışında eğer bir işletmeye belli bir miktar yatırım yapıp yönetim faaliyetleri dışında duruyorsanız pasif geliriniz var demektir. ama bu işe maddi yatırım dışında bir şeyler kattıysanız mesela yönetilmesine, pazarlamasına vs. katkıda bulunuyorsanız, ne kadar az zaman ve efor harcarsanız harcayın, elde ettiğiniz gelir "pasif" olmaktan çıkar. bence telif hakkı en güzel örnek. şarkıyı yazdınız bitti ama telif haklarından faydalanmaya devam ediyorsunuz.
 • finans sınırları içinde konuşacak olursak eğer,
  (bkz: temettü)
  (bkz: faiz)
  (bkz: rant)
 • kapitalizm kuralları altında, yatırım ve ekonomik gelişim için yaratılacak gelir şeklidir. pasif gelir yaratmamış insanlar için, kazanılan maaş ve beklentiler arasındaki fark aynı olacak derecede salınım yapar. dolayısıyla maaş ve terfiler ile artan gelir, beklentilerin de artmasına dolayısıyla gelirlerin giderlere eşitlenmesine ve gelişimin pasifize olmasıyla sonuçlanır. günümüz ekonomik dünyasında ise gelişim, kendi iş gücünü kiralamak yerine, pasif gelir ile elde edilen sermayenin kiralanması yolu ile olmaktadır.
 • pasif gelir, paranın sizin için çalışmasıdır. standart vatandaş için kira geliridir. biraz parası olan için faiz geliridir. eğer ana paraya dokunuyorsanız onu pasif gelir olarak saymayınız. pasif gelir yaşam standartınızı yükseltmelidir.

  bir arsanız varsa ve 10 yıl sonra çok değerleneceğini düşünüyorsanız, bu pasif gelir değildir, yatırımdır. çünkü sizin elinize cash para geçmez, ne ile geçineceksiniz? burada işte nakdin gücünü görürüz.

  pasif gelir sizin borçlarınızı öder, alacağınız bir sonraki ev/dükkan için kredi çekmenizi sağlar. bir yatırım yapmadığınızda cebinizdedir. ünlü borsa simsarı gordon gekko 'nun dediği gibi "para asla uyumaz".