şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sigara içen kimselere söz geçirilemediği zamanlarda mecburen içinde bulunulan tiksinç ve sağlık açısından oldukça zararlı durum...durumdan rahatsız olan her bireyin sigaraya olan nefretini körükler ayrıca...ki mantıklısı da budur
 • 3 kasım 2005
  prof. dr. osman müftüoğlu

  sigaranın dumanında 40 kanserojen madde

  koroner kalp hastalıkları ve bunların yol açtığı ölümlerden korunmada atılacak ilk adım sigarasız ve sigara dumansız bir ortam oluşturmaktır.

  sigara dumanı kan dolaşımına girerek pıhtılaşmayı hızlandırmakta, atar damarlarımızın iç duvarlarını zedeleyerek yaşamı tehdit edebilecek kalp krizlerine yol açmaktadır.

  sigara ve dumanının zararı yalnızca kalp krizi mi?.. hayır: akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, mide, pankreas, böbrek, mesane kanseri ve lösemiye de sigara dumanının neden olabileceğini unutmayın. erken menapoz, kemik erimesi, erken doğum tehlikesi gibi risklerini de bir kenara not edin.

  bir kez daha tekrarlayalım! dumanaltı sendromuna yol açan şey pasif içiciliktir. adının ‘pasif içicilik’ olduğuna bakıp bu sorunu hafife almayın. pasif içicilikte ‘aktif bir zarar görme’ söz konusudur. sigara, puro ya da pipo içenlerin kirlettiği havayı soluyanlar, hem yanan tütünün, hem de tütün içenin dışarıya verdiği dumanı solumaktadır. pasif içicilik işte bu nedenle sadece aktif zarar görmek değil, aynı zamanda aktif bir ‘ağız içicisi’ haline gelmektir.

  kalp ve beyni etkiler

  sigara, puro ya da pipo içildiğinde yüzlerce zararlı kimyasal madde solunan havaya karışmaktadır. bu maddelerle kirlenmiş havayı teneffüs etmeniz dolaylı yoldan bu havadan etkilenmeniz, yani sizin de sigara içmeniz anlamına gelmektedir. solunan havaya karışan sigara dumanında en az 40 kadar kanser yapıcı kimyasalların bulunduğu belirtilmektedir. ayrıca yüksek oranda karbon monoksit gazı da kana karışmaktadır. bu kanınızdaki yaşamsal bir gazın, oksijenin azalması, hücre, doku ve organlarınızın oksijensiz kalması demektir. kanınızdaki oksijenin azalması, öncellikle onsuz yapamayan, ona en çok ihtiyaç duyan iki organınızı, kalbiniz ve beyninizi etkiler.

  dumana pasif kalmayin

  pasif sigara içmekten korunmak istiyorsanız pasif kalmayın. dumanaltı sendromuna hiç olmazsa biraz dinlenip yorgunluk atmak, dostlarınızla bir şeyler yiyip stresinizi azaltmak için gittiğiniz mekanlarda razı olmayın. pasif içiciliğin de neredeyse sigara içenler kadar sağlık riski yarattığının kuşku duymayın. araştırmalar pasif olarak sigara dumanına maruz kalan kişilerde de kanser ve kalp hastalığı riskinin arttığını göstermektedir. sigara içilen evlerde çocuklarda solunum sistemi hastalıkları, kulak-burun-boğaz sorunları daha sık görülmektedir.

  sigara dumanındaki toksinler (zehirler) ve karsinojenler (kanser yapıcılar) restoranlar, otel lobileri, işyerleri veya toplu taşıma araçlarındaki en önemli sağlık tehditleridir. böyle bir ortamda yemek yiyen lokanta müşterisi 3-4 saat, işyeri çalışanı 7-8 saat bu pis ve tehlikeli havayı solumak zorunda kalmaktadır. özellikle lokantalarda böyle bir zehirlenmeye maruz kalmanın izahı yoktur. yapılması gereken şey, son derece kolay ve etkili bir çözümü uygulamaya koymaktan ibarettir. sigara içenler için ayrı odalar veya köşeler oluşturmak! pek çok ülke bu sorunu çözdü ve ‘cigar room’ ya da ‘cigar corner’a sahip restoranların sayısı hızla arttı. bu uygulama hem iradesi dışında sigara içmek istemeyenleri, hem de sigarasını yandaki masadakini rahatsız etmeden tüttürüp kaderini yaşamak istemeyenleri mutlu etti. bizim de bu gibi çözümlere hem hakkımız hem de ihtiyacımız var.

  bir sorun

  lokanta ve barlara dikkat

  mönülerine bu kadar kalite katan, uluslar arası mutfaklar düzeyine ulaştıran lokanta, bar ve kulüplerin bu yönde herhangi bir girişimde bulunmamalarını anlamak güçtür. muhtemelen müşterilerden bu yönde bir talep veya baskının gelmesini bekliyorlar. bu yazıyı aynı zamanda böyle bir isteğin dilekçesi gibi de kabul edebilirler. türkiye’nin en iyi lokantaları, kebapçıları, barları, salatacı ya da tatlıcıları seçilirken puanlama sisteminin içine sigara içilip içilmemesi kriteri de konulmalıdır. bu uygulamaya mümkün olduğu kadar süratle geçmekte fayda var. yoksa duman altı durumu sadece anadolu kasabalarındaki kahvehanelerin değil, metropollerin en şık lokantaların da yaşamımızı tehdit eden sorunu hale gelecek. evlerde aile bireylerinin, okul kantinlerinde genç ciğerlerin, otobüs, uçak ve trenlerde yolculuk edenlerin bu ortak ve kötü kaderi yaşamaları gerekiyor. hiç olmazsa biraz dinlenmek, bir şeyler yiyip sohbet etmek kısacası, bedenine ve ruhuna hizmet edip saygı göstermek adına bulunduğumuz yerlerde bu çağ dışı sorunun yaşanmaması gerekiyor.

  bir uyari

  her nefeste 50 bin hücre ölüyor

  türkiye’de yetişkin nüfusun yarısı, yani 17-18 milyon kişi sigara içiyor.

  ilköğrenim çağındaki her 10 çocuktan biri sigara dumanı soluyor.

  gerekli önlemler alınmazsa önümüzdeki 20 yılda sigaraya bağlı nedenlerden ölenlerin sayısının yılda 550 bine yükselmesi bekleniyor.

  dünya sağlık örgütü, bu yıldan itibaren 2020’e kadar sigara nedeniyle her yıl 10 milyon insanın ölebileceğini belirtiyor.

  sigara her nefeste 50 bir kadar hücrenin ölümüne neden oluyor.

  sağlık bakanlığı verilerine göre son 20 yılda türkiye’de sigara tüketimi yüzde 80 oranında arttı.

  türkiye’de erkeklerin yüzde 60’ı, kadınların yüzde 20’si ve genelde toplumun yüzde 40’ı sigara içiyor.

  türk kadınlarında sigara içme oranı artışı dünya ortalamasının çok üzerinde.

  sigara dumanında bulunan

  sigara kadınlarda doğurganlığı, erkeklerde iktidarsızlığı çoğaltıyor.

  bazi rakamlar

  akciğer kanserinin yüzde 85’i, kronik bronşitin yüzde 75’i, kalp hastalıklarının yüzde 25’i sigaradan kaynaklanıyor.

  dünyada her yıl 8 milyon kadar pasif içici akciğer kanserine yakalanıyor. sigara içmemesine rağmen akciğer kanserine yakalanan her dört hastadan biri pasif içicidir.

  japonya’da yapılan bir çalışma, eşleri sigara içen kadınların, içmeyen kadınlara göre akciğer kanserine yakalanma riskinin yüzde 30 daha fazla olduğunu gösteriyor.

  abd’de yapılan bir başka araştırma erişkin nüfusunun yüzde 30’unun pasif içici olduğunu gösteriyor.

  akciğer kanseri sıklığı son on yılda yüzde 250 arttı. bunun en önemli nedenleri sigara kullanımındaki artış ve pasif içiciliğin yaygınlaşmasıdır.

  türkiye’de her 10 öğrencinin 9’u kendileriyle aynı alanda sigara içildiğini, 9’u halka açık yerlerde sigara dumanına maruz kaldığını, 6’sı ailesinde sigara içen birinin bulunduğunu, 5’i sigarayı teşvik eden reklamlarla karşılaştığını belirtiyor.
 • sevisme sonrasi toreni dahilinde sevgilinin tutturdugu sigarayi sizinle paylasmasi olayidir. birinci el icmek kadar sagliga zararlidir, aman diyelim - o diger korunma bunda ise yaramiyor.
  (bkz: second hand smoking)
 • para vermeden sigara içmektir.
 • sigara icenlerin sigara icmeyenlere yaptiklari en buyuk saygisizliktir.
 • sigara, puro ya da pipo içen birinin yanında duran kişi, hem yanan tütünün dumanını hem de sigara içen kişinin dışarı verdiği dumanı solur ve oldukça büyük bir zarar görür. her yıl binlerce pasif içici, sigara dumanın verdiği zararlardan dolayı hastalanarak, hayatını kaybetmektedir. pasif içiciler, sigara içen kişilerin yanında durarak 3.700 çeşit kimyasal gazdan zarar görmektedirler. bunların büyük bir kısmı zehirlidir, geriye kalan kısmı da kanserojen benzopyrene ve formaldehyde gazlarıdır. sigara dumanına ne kadar çok maruz kalırsanız, kalp krizi geçirme ve akciğer kanseri olma riskiniz o oranda artar. hatta elemanlar üşenmemişler bir de deney yapmışlar şöyleki:

  bilimadamları, deney için kullanılan fareleri iki gruba ayırmış ve birinci gruptakileri 6 ay süreyle sigara dumanına maruz bırakmışlar.. ayrıca farelerde 5 milimetre çapında yaralar açan bilim adamları, sigarasız ortamda yaşayan farelerin yaralarının 7 gün sonra yüzde 95 oranında kapandığını, pasif sigara içen farelerin yaralarının aynı süre içinde sadece yüzde 85 oranında kapandığını saptamışlar...

  durum ciddi anlıcanız..
 • ironik yani da birakma sansinin olmamasidir
 • sigara kullanmayan bir arkadaşın arkadaşlarının hepsinin içici olması sonucu, doktora gittiğinde sonuçlarının içici çıkması ve "başlarım lan, öyle de gidiyoruz böyle de.." deyip sigaraya başlamasıyla sonuçlanan bir durum.
 • çocuklarda, çocukluk çağının en sık görülen hastalıklardan biri olan seröz otitis medianın oluşma riskini arttıran durum.
 • içerken pasifsiniz diye üzülmeyin, kokarken üste çıkıyorsunuz. pasif içersiniz, aktif aktif kokarsınız.