şükela:  tümü | bugün
 • ofsayttaki oyuncu eğer pozisyonla alakasız ise ofsayt düdüğü çalınmaz kuralı (bkz: cumle takla atti)
 • eğer önünüzde eğilen/domalan kişi teyzeniz ya da birinci dereceden bir akrabanızsa olsa olsa pasif ofsayttır bunun adı. başınızı başka yöne çevirir, görmezden gelirsiniz. aynı durum frikik için de geçerlidir.
 • futbol mahkemesi, futbol hedesi, kapışan otoriteler vb. programlarda maç sonrası yorumların büyük bölümünü kaplayan ofsayt durumlarından en can alıcısı.
 • cm4te yer almaması nedeniyle birçok oyuncunun* sinirini kaldıran futbol kuralı.
 • sanırım futbolun modern düşmanlarından birisi. futbol elbette değişmeli hatta yeni kurallarda gelmeli, ama zaten karışık olan futbol ortamını daha da karıştırmamalı. pasif ofsayt bu kurallardan biri, ortada işi zaten zor olan hakemlerin, yan hakemlerin işini daha da zorlaştırmış defans oyuncularını ise zor durumda bırakmıştır/bırakmaktadır/bırakacaktır.

  eski ofsayt kuralı ne diyordu: a ve b takımları olsun, a takımı atak yapmaktadır. a takımındaki herhangi bir oyuncunun vücudunun herhangi bir yerinden(kafa, omuz, bacak, ayak..) top çıktığı anda a takımının son hücum oyuncusu ile(bazıları kaleye en yakın oyuncu der) kale arasında b takımından en az iki oyuncu bulunmalıdır;

  kural açık ve net, topa vurulunca hakem kaleye en yakın defans oyuncusunu(çünkü genelde kaleci vardır) kendisine referans seçmiş ve pozisyonu takip etmektedir. oyunu üç boyutlu okumasına gerek yok. çünkü topa vurulduğu anda, defans oyunucusu ile çizdiği çizginin üst(yukarda olduğu gibi) tarafında a oyuncusu varsa pozisyon ofsayttır. tek yapması gereken topa vurulma anının iyi takip etmek ve çizgiyi doğru yere çizmek. buna rağmen arada bir yanlış kurallar olmakta. çünkü futbol yukardaki gibi statik değil, çok dinamik ve birden fazla oyuncunun olduğu bir oyun.

  şimdi geliyoruz pasif ofsayta: pasif ofsaytta yukarda olduğu gibi tek boyutlu düşünme gibi bir şansın yok, iki boyutlu hatta üç boyutlu düşünmelisin. çünkü topa vurulduğu anda yukardaki gibi bir ofsayt sözkonusu olsa bile top ile defans oyuncusu aynı düzlemi(çizgi değil) paylaşmıyor olabilir. bu durumda oyuncu pasif durumdadır ve pozisyon ofsayt değildir. evet açıklama net, ama bu bazı karmaşık kavramlarla, pasif bölge gibi, giderilmiş. üstelik bu zorluk sadece hakem içinde geçerli değil
  çünkü defans oyuncusu da bunları dikkate almalı. eskiden ofsayt taktiği gayet basitti. defans forvet oyuncusunu geride bırakınca topa vurulduğu anda pozisyon zaten ofsayttır. tek olması gereken hakemin tespit etmesi. oysa pasif ofsaytta üç boyutlu düşünme defans oyuncuları içinde gerekli bir durum.

  bir takımın ofsayt taktiği uyguladığını düşünelim;defans oyuncusu rakip forvet oyuncusunu ileri çıkarak gerisinde bırakmaktadır. bu anda rakip defanstan bir oyuncunun uzun pas attığını düşünelim.defans oyuncusunun içi rahattır. çünkü normalde rakip oyuncu ofsayttadır. oysa olay farklı gelişir; topa vurulduğu anda rakip forvet sabit kalır ve pozisyon ofsayt olmaz. bu arada defansın gerisinden yüzü kaleye dönük olan başka bir hücumcu ileri fırlar ve pozisyona girer. yine bir diğer durum; bu sefer oyuncu ofsayttaki forvet oyuncusunun olmadığı bir düzleme, futbol deyimi ile boş alana, atmış olsun. pozisyon yine ofsayt değil. fakat o arada rakipten yine bir oyuncu frlar ve pozisyona girer.
  kural yine açık gibi gözükmekte, ama peki topun farklı bir düzleme gittiğini defans oyuncusu ne zaman anlayacak, (ya da saldıran takımın böyle ir zorunluğu mu var) top ayaktan çıktıktan en az 2-3 saniye süre sonra. bu sırada ne olacak; zaten yüzü kaleye dönük olan forvet oyuncular, defans oyuncularının ofsayt olup olmadığını anlayana kadar
  atağa geçecek ve yine pozisyona girecek.oysa defans oyuncusunun amacı futboldaki bir kuraldan yararlanarak forvet oyuncusunu tuzağa düşürmek. ama forvet oyuncusu zaten yüzünün kaleye dönük olma avantajını, birde defans oyuncusunun işin gerçeğini anlama süresini de lehine çevirerek pozisyona giriyor.

  aynı durum kaleciler içinde geçerli. kaleci pzisyon ofsaytta diye çoğu zaman topa çıkmamakta, ya da forvet oyuncusu kaleciyi rahatsız etmesine rağmen pozisyon pasif olarak değerlendirilmekte.

  diğer bir yönü de işin uygulanma zorluğu. futbol zaten çok dinamik bir oyun olduğu için
  normal ofsaytlarda bile bir çok hata olmakta, işin içine birde pasif ofsayt olayı girince işler tamamen karışmakta. pasif ofsayt uygulanması en zor futbol kuralı.
  ve bu haliyle uygulması yürüse de, çünkü denetlenme şansı yok, ortada birçok adeletsizliğe neden olmaktadır.
  (bkz: dunyanın tum defans oyuncuları birleşin)
 • daha önce sık sık ratlanan yanlış uygulamaların en bariz bir örneği 1 kasim 2006 arsenal cska moskova macinda görülen futbol kuralı. maçı izlemeyenler için pozisyonun tarifi için (bkz: #10220130).

  böyle bir pozisyonda, hele hele ofsayt taktiği uygulayan defans ne düşünür?. ofsaytta zaten oyuncu var hakemde vicdansızın teki değilse bayrağı kaldırır ve pozisyon durur. fakat cin forvet(rosicky, hleb de olabilir) ne yapıyor? top kendine doğru gelmesine rağmen hareketlenmiyor ve o anda ofsaytta olmayan henry hareketlenmeye başlıyor ve pozisyona giriyor. ee ne oldu şimdi?, iyi mi oldu. pasif ofsayt gayet iyi niyetli ortaya atılmış bir uygulamaydı. ama zaman içindeki evrimi ve bunun yanlış yorumlarından dolayı bugün futbola pek yarar getirdiği söylenemez. ve uygulama sadece hücum oyuncuları açısından değerlendiriliyor.
 • bunun bir hücum stratejisi olarak etkin kullanımına örnek olarak:

  (bkz: 10 nisan 2010 real madrid barcelona maçı/#18735164)
 • oncelikle futbol youn kurallarinda, fıfa`nin hicbir sirkulerinde yada ulusal federasyonlarin hicbir talimat yada hakemlere yonelik yonergesinde 'pasif ofsayt' diye bir kavram olmadigini belirtelim. ofsayt pozisyonunda bulunmak bir ihlal degildir, bir ihlanin gerceklesmis olmasi icin hakemin duduk calarak oyunu durdurmus olmasi gerekir, bu nedenle aslinda karisik oldugu iddia edilen bu durumun normal ofsayt tanimindan bir farki yoktur. ofsayt pozisyonunda olan oyuncu oyuna aktif olarak mudahele ediyorsa, bulundugu pozisyondan avantaj sagliyor yada rakibinin topla oynamasini engelliyorsa ofsayt olarak addedilir. fıfa savunma oyuncularini kastirsin diye karmasa yaratmis degil, kural ufak detaylari haricinden hep ayni kaldi, bir kameralar cikinca, her ofsayt pozisyonu incik cincik irdelenmeye baslayinca boyle cafcafli kavramlar yarattik. savunma oyuncusu, duduk calana kadar savunma yapmak zorundadir, hakem hakli oldugunuz durumda penaltinizi vermezse de oyuna donuyorsunuz, adam calmamis iste, aynisi bu durumda da gecerli, zorluguna suphe yok, hakemin uc boyutlu dusunmesi lazim, ama kural kitabinda olmayan bir kavrami gercekten varmis yada uzaydan gelmis gibi anlatmaya gerek yok.
 • bu duruma yakalanacağını anlayan futbolcunun "topunuz da maçınızı da sikimde değil" triplerine girerek yırtmaya çalıştığı kural.