şükela:  tümü | bugün
  • ses sistemlerinde önemli bir yere sahip olan pasif radyatör (passive radiator) veya pasif bass radyatörler, önden bakıldığında normal bir sürücü (hoparlör) gibi görünür ancak arka tarafı tamamen boşaltılmıştır. adından da anlaşılacağı üzere pasif bir haldedir. elektrik enerjisini ses enerjisine çeviremezler. sadece koni, süspansiyon ve çerçeveden oluşmuştur. manyetik kısmı ve ses bobini yoktur. çeşitli çap ve şekillerde üretilirler. yardımcı bass hoparlörü olarak görev yaparlar.

    woofer veya subwoofer gibi sürücüler, basınç sürücüsü olarak adlandırılan kapalı ve yalıtımı yapılmış olan bir hoparlör kutusuna (kasa) monte edilip kullanılırken, ses üretimi esnasında fiziksel olarak yaptıkları ileri-geri hareketler sonucunda kasa veya tüp (basınç sürücüsü) içerisinde bulunan iç hava basıncını da etkilerler. aynı kasa veya tüp üzerine monte edilmiş olan pasif radyatör, aktif sürücülerin oluşturduğu bu hava basıncı dalgalanmalarına göre tepki göstererek benzer şekilde ileri-geri hareket etmeye başlar. aktif hoparlörler ileri hareket ettiğinde iç hava vakumlanır ve pasif radyatör içe çekilir. tersi durumda oluşan hareketin yarattığı hava basıncı ile dışa itilir.
    bu sayede ileri-geri hareket ettirilmiş olan pasif radyatör, tıpkı aktif bir hoparlör (sürücü) gibi ses dalgaları oluşturur. böylece sistemin alçak frekanslardaki (bass seslerdeki) karakteristiğini değiştirip genişletir. ayrıca woofer sürücülerinin hareketini sönümleyerek frekans cevabını düzleştirip bu sayede daha pürüzsüz bir ses üretimine yardımcı olur.
    pasif radyatörler başka türlü mümkün olmayan durumlarda benzer bir şekilde wooferların derin tonlarını üretmelerini sağlar. en nihayetinde, büyük hoparlör kabinlerinin sunduğu ses dalgası çıkışlarını daha küçük boyutları ile sunabilirler. jbl boombox, jbl xtreme vs. gibi taşınabilir-şarj edilebilir bluetooth bağlantılı hoparlörlerde ise eğlence amaçlı olarak bassları görsel bir şölene dönüştürürler.