şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dünya savaşı esnasında imparatorluk japonyası ile mütefikler arasında uzak doğuda cerayan eden tüm savaşlar bu isim altında toplanır.

  imparatorluk japonyasının; ingiltere hakimiyetindeki malayayı 1941 de istila ederek bünyesine katmasından,1945 te kayıtsız şartsı teslim olmasına kadar süren bu kanlı süreç, japon ordularının direngen ve savaşçı yapısı nedeniyle çok zorlamıştır müttefikleri.

  (bkz: pearl harbor baskını)
  (bkz: #22111426) 2. dünya savaşındaki japon ordusu ve imparatorlukla alakalı.
  (bkz: yamaşita tomoyuki) aşmış japon komutan mutlaka incelenmeli.
  (bkz: büyük japon imparatorluğu)

  edit:sosyal munzevi nin katkısı ile altaki linkinde verilmesi farz oldu.teşekkür ederim kendisine burdan. :)

  (bkz: leyte körfezi savaşı)
 • 19 temmuz 2013'te gösterime giren yönetmenliğini guillermo del toro'nun yaptığı bilim kurgu filmi.

  denizden çıkan kaiju adında yaratıklar insanoğlunu yok olma tehlikesine sürüklüyor.bu yaratıklarla mücadelede jaeger isimli dev,güçlü robotlar üretiliyor.bütün talimatları iki pilottan alan jaeger'ler beyin gücüyle çalışıyor ama gelin görün ki yaratıklarla başetmek o kadar da kolay değil ,ayrıca bilinmeyen başka durumlar ortaya çıkıyor.
 • efektleriyle aksiyonuyla göz doldurmuş denizden cıkan canavarları anlatan film..
 • son dönemde keyifle ve başka hiç bir şey düşünmeden seyrettiğim sürükleyici bir aksiyon filmidir.
 • (bkz: pacific rim)
 • şuan kanal d de oynamaktadır.
  böyle bir film 7-8 entryden ibaret.
  ilginç...

  edit: eksitadinda saolasun uyardı. pacific rim imiş
 • (bkz: pacific rim)
 • şili, peru ve bolivya arasında, 1879 ile 1884 yılları arasında meydana gelmiş olan savaş. peru ile bolivya savaş öncesinde gizli bir antlaşma ile şili'ye karşı ittifaka girmişlerdir. savaşı kazanan şili, peru'ya bağlı bir il olan tarapaca ve bolivya'dan, sahil bölgesi olan antofagasta'yı ele geçirdi.

  bolivya bu savaşlar neticesinde denize kıyıya kalmamasının sıkıntısını, günümüzde de yaşamaktadır.
 • japonların büyük doğu asya savaşı dedikleri, amerikalıların pasifik savaşı diye adlandırdıkları savaş. sonunda japonya kaybetti ve bugüne kadar gelen ve gelecekte de kendisini bağlayacak bir barış antlaşması imzalamak zorunda kaldı. zamanında zaferden zafere koşmuş silahlı kuvvetleri bugün öz savunma kuvvetleri adında sadece savunma yeteneği olan sınırlı bir ordu durumunda. binlerce yıllık tarihlerinde kültürel olarak da askerliğe yatkın bir milletin bu durumda olması ironik bir durum.

  pasifik savaşına dönecek olursak, çoğu savaş gibi bu savaşın da haklı bir tarafı yok. japonya'ya bakacak olursak yıllardır çinle savaşmakta ve sürüyle savaş suçu işlemektedir. çıkarları gereği çin'i japonyaya kaptırmak istemeyen batılılara karşı da gerçekten etkili olan "asya asyalılarındır" propagandasını yürütmektedir. tabi bu arada birilerinin japonyaya korelilerin de asyalı olduğunu hatırlatması gerekiyordu. çünkü o dönemde kore japonya'nın sömürgesiydi.

  diğer tarafta sömürgeciliğin dibine vurmuş bir amerika var. japonya'nın çin politikasına sadece kendi çıkarı tehlikeye girdiği için karşı çıkmıştır. aynı japonya gibi amerika da kendine bakmadan japonya'ya demokrasi dersleri vermektedir.

  durum bu şekildeyken japonlar kültürlerinde olan bir hareketle amerikalılara habersiz saldırırlar. pearl harbour saldırısında ana hedef uçak gemileridir ama o sırada limanda olmadıkları için saldırıdan kurtulurlar. bu da aslında bir anlamda pearl harbour saldırısının başarısız olmasıdır. çünkü japonyanın amerikayı konvansiyonel bir savaşta yenmesi zaten mümkün değildir. amiral yamamoto'nun planı amerikan donanmasını ani bir saldırıyla yok edip, bu şoktan yararlanarak amerikalıların savaş azmini kırmak ve bir şekilde barış yapılmasını ummaktı. ama plan ters tepti.

  amerikalılar habersiz saldırı haberini alınca şok olmak yerine hırslandılar. endüstri kapasitesi olarak japoonların amerikalılarla yarışma şansı yoktu. zamanla daha çok uçak ve gemi üreten amerikalılar insiyatifi ele aldı. guadalcanal japonların ilerleyebildiği son yer oldu. midway savaşıyla da yolun sonu göründü. bundan sonrası prosedürdür. bir de son bir girişim vardır ki buna girişimden çok intihar demek daha doğru olur. bu da leyte körfezi savaşıdır. burada artık japon donanması tamamen imha edilmiştir.

  not : 2. dünya savaşında japon komutanlar arasında pasifik adalarının "batmayan uçak gemileri" olduğu çok söylenegelmiştir fakat bu batmayan uçak gemilerinin işe yaraması için düzenli uçak üretimi ve daha da önemlisi düzenli pilot yetiştirme kısmı unutulmuştur. nispeten uçak üretiminde sıkıntı yaşamayan japonya pilot üretiminde -özellikle de midway savaşında kayıplardan sonra- ciddi sıkıntılar yaşamıştır. bunun bir sebebi de askerlerine zafer ya da ölümden başka seçenek sunmamalarıdır. o dönemde savaşan pilotların hepsinde samuray kılıcı vardı ama hiçbirinde paraşüt yoktu.

  aslında burada savaş iki ülke arasında değil iki mantık arasında oluyordu. amiral yamamoto bunu çok güzel özetlemiştir:

  "asıl savaş japon disipliniyle amerikan tekniği arasındadır."

  not : japon tarihinde türkiye'nin alması gereken çok ders vardır. en önemlisi de sadece kahramanlıkla bir yere varılamayacağıdır. zira varılsaydı, japonya çoktan orada olmuştu.
 • bolivya'nın denize kıyısı olan bölgede şili'lilerin fabrikaları bulunmaktadır. ekonomik olarak zora giren bolivya anlaşmayı hiçe sayarak bu fabrikalardan vergi almak isteyince işler karışıyor, deliren şili bolivya'ya bir çarpıyorki ne çarpış denize kıyısı olmayan bir ülke pozisyonuna düşüyor.
  8 yıl önce bolivya'ya acıyan şili, bir koridoru 99 yıllığına bolivya'ya veriyor, onlarda denizin nimetlerinden nasiplensin diye.