şükela:  tümü | bugün
  • 5+1 sistemiyle* oynayan voleybol takımlarında pasörün çaprazında görev yapar. asli görevi karşı takımın 4 numara hücumlarını durdurmak, ortaya yardımcı olmak, plaseleri toplamak, 1 numarada defans yapmaktır. pasörün defans yaptığı pozisyonlarda ilk topu pasör almışsa pas atma görevide kendisine aittir. genelde atletik olması ve kısa boylu olmaması makbuldur.
  • voleybolun cefakar oyuncusudur zira her iş ondan beklenir. takımın bel kemiğidir. e kolay değildir tabi pasörün yetişemediği toplara koş, bloklara git olmadı mı tamam o zaman bir de file dibi plaselerine koştur. hadi bakalım kolay gelsin.
  • voleybolda çok önemli bi pozisyon olsa gerek.. her takımın en çok adını duyduğum oyuncuları pasör çaprazı olmuş oluyo.. evet voleyboldan bu kadar anlıyorum ne yazık ki.
  • en çok parayı kazanan volaybolcular genelde bu mavkide oynayanlardır. pasörün çaprazından zıplayıp, dan diye vururlar topa.

    gamova, neslihan falan filan hepsi pasör çaprazıdır.
  • piş işlerin adamıdır. direk dibine gelen topları öldürmesi, bloğa sürekli yardıma gitmesi, pasörün arka alanda kalıp manşete çıktığı pozisyonlarda oyunu kurması ve bunlar yetmezmiş gibi arka alana gelen servislerin manşetini de iyi alabilmesi gerekir.
  • 90larin sonunda libero mevkisi icat olmadan once kose smacorleri ile ayni yapida olan oyunculardi, ancak liberonun icadindan sonra servise manset almalari gerekmediginden hucumu cok guclu ancak savunmasi kose smacorler kadar iyi olmayan sporcularin domine ettigi pozisyon oldu. fiziksel yapi olarak genelde orta oyuncular kadar uzun boylu degillerdir ama takimin belki de en guclu sporculari bu mevkide oynarlar. vurduklarini oldurdukleri surece cok cok hizli sporcular olmalari gerekmez. hucumlari (yuzunuz fileye bakarken) sag taraftan yaptiklari icin altyapi antrenorleri hucumu iyi solak oyuncu bulduklari anda tamam sen pasor caprazisin derler genelde. ancak profesyonel seviyede bakildiginda solaklar kadar saglaklarin da bu mevkiide oynadiklarini gorebilirsiniz.
  • adından da anlaşıldığı üzere voleybolda pasörün çaprazında yer alan oyuncudur. genelde solak oyuncuların bu mevkide yer aldığı görünür, böylece karşı takımın sahasındaki köşeleri en iyi şekilde değerlendirmeleri beklenir. oyunda ölü topları kurtarması gerekmektedir, zira pozisyonu gereği yeri geldiğinde smaçör, yeri geldiğinde pasör ve bloktan gelen topları almak gerektiğinde libero kesilebilirler. sonuç olarak zor bir pozisyondur, oyun sırasında hücum oyuncusu veya defans oyuncusu ayrımı yapamazsınız.
  • modern voleybolun 5+1 sisteminde genellikle takımların en büyük hücum silahıdır. servis karşılamada manşet alması beklenmediğinden öncelikli görevi hücum yapıp zor topları öldürmektir. o nedenle takımlar orta oyuncu veya libero gibi mevkileri yerli oyuncularla doldururken yabancı haklarını öncelikli olarak sağlam bir pasör çaprazı oynatmaktan yana kullanırlar.