şükela:  tümü | bugün soru sor
 • olmadığı ispatlanamaz bunun. üstelik tüm diğer dinlerden daha eğlenceli.
 • facebook'ta resmi olarak kabul edilen bir din
 • tanrısına ister salçalı, ister peynirli olarak tapılabiliyor. her damak tadına göre bir mezhebi var. süper din.
 • mensupları okullarda kendi dinlerinin de öğretilmesini dilemiş, bir açık mektup yazmıştır.

  okullarda diğer dinlerle aynı sürede eğitim talep ediyorlar ve kendi dinlerine saygısızlık olmaması bakımından öğretmenlerin "korsan kıyafetleri"yle eğitim vermelerini istiyorlar.

  en güzeli de, ot ve bok arasında korelasyon bulup her korelasyonu sebep-sonuç ilişkisiyle karıştıran zihniyete kendi alternatifleriyle çıkmışlar. dünya'da azalan "korsan" sayısının artan "küresel sıcaklıkla" korelasyonunu bulmuşlar ve bunu da gözlemsel bir veri olarak sunuyorlar. bunun da tabii ki okullarda öğretilmesini istiyorlar.
  http://www.venganza.org/about/open-letter/
  "stop global warming : become a pirate"

  hatırlatmak gerek, kendileri korsanların aslında şeker dağıtan iyi insanlar olduğunu ancak ortaçağ hristiyan kiliseleri tarafından kötü bir portreye oturtulduklarına inanıyorlar. (bkz: 19 eylül/@mastermind)

  not: bu entry 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi süresince katalanca olarak sunulmuştur. (bkz: bütün entry'lerini katalancaya çevirmek) bundan çok daha kaliteli yüzbinlerce entry bu süreçte yok olmuştur. bir zamanlar devletin milletini ebleh yerine koyması yasaktı, bazı yasaklar özlenebiliyormuş.
 • tanrıları uçan spagetti canavarı olan ve bobby henderson tarafından 2005'te kurulmuş bir parodi dindir.
 • bu dinin duaları "ramen" diye biter.
 • (bkz: rastafarianism)
  (bkz: rastafarian)
  (bkz: rastafari)
 • http://suphecimelek.wordpress.com/…/12/11/illallah/

  alıntıdır.

  uçan spagetti canavarı kilisesi, abd’de kansas eyaleti eğitim kurulu’nun, okullarda evrim teorisine alternatif olarak evrenin “akıllı bir tasarımcı” tarafından yaratıldığı argümanının da öğretilmesi yolundaki kararını protesto etmek amacıyla kurulmuş bir parodi-dindir. karar üzerine bobby henderson, kurul’a bir mektup yazarak, evreni uçan spagetti canavarı’nın yarattığına ilişkin kendi teorisinin de “akıllı tasarım” argümanı kadar geçerli olduğunu, dolayısıyla okullarda öğretilmesi gerektiğini belirtmiştir. henderson’ın gerek kendi mektubunu gerekse kurulun cevabını şahsi internet sitesinde yayımlaması üzerine uçan spagetti canavarı kilisesi hızla popülerlik kazanıp tüm dünyada pek çok müride kavuşmuştur. bu eğlenceli din için bir kutsal kitap yazmayı da ihmal etmeyen henderson, uçan spagetti canavarı’nın kutsal kitabı’nda kitabı mukaddes’e açık göndermeler yapmıştır.

  aşağıdaki sekiz “yapmazsanız çok memnun olurum”, on emir’in parodisidir. kutsal kitaba göre uçan spagetti canavarı, korsan kaptan mosey’ye on taş tablete yazdığı öğütlerini göndermiş, fakat tabletlerden ikisi dağdan indirilirken kırılarak geriye sekiz tanesi kalmıştır.

  1. ilahi eriştevi şahsımdan bahsederken, “en dindar benim” diyen dangalak sahte sofular gibi davranmazsanız çok memnun olurum. bazı insanlar bana inanmıyorsa, sorun değil. cidden, o kadar da kibirli değilim ben. üstelik bu onlarla ilgili değil, konuyu değiştirmeyin.

  2. varlığımı başkalarına zulmetmek, onları baskı altına almak, cezalandırmak, bağırsaklarını deşmek ve/veya, ne bileyim, onlara kötü davranmak için kullanmazsanız çok memnun olurum. kendinizi ya da başkalarını kurban etmenizi beklemiyorum, ayrıca saflık içme suyu için geçerli bir niteliktir, insanlar için değil.

  3. insanları görünüşlerine veya kılık kıyafetlerine, konuşma biçimlerine ya da… neyse işte, neticede kardeş kardeş oynayın, tamam mı? ha, bir de şunu o kalın kafalarınıza sokun: kadın = insan. erkek = insan. aynı yani. biri öbüründen daha iyi değil, tabii mevzubahis moda olmadığı sürece – çünkü üzgünüm ama modayı kadınlara ve camgöbeğiyle fuşya arasındaki farkı bilen erkeklere vermiş bulunuyorum.

  4. size ya da ruhen ve bedenen rüşte ermiş gönüllü partnerinize yakışıksız gelen davranışlarda bulunmazsanız çok memnun olurum. itirazı olanlara tabiri caizse “sittirin” diyeceğim, ki bunu yakışıksız bulmaları halinde televizyonu bir zahmet kapatıp değişiklik olsun diye yürüyüşe falan çıkabilirler mesela.

  5. başkaları hakkında bağnaz, kadın düşmanı, nefret dolu fikirler besleyenlere aç karnına kafa tutmazsanız çok memnun olurum. önce yemek yiyin, pezevenklerin peşine sonra düşün.

  6. ilahi eriştevi şahsım adına milyonlarca dolarlık kiliseler, tapınaklar, camiler, mabetler inşa etmezseniz çok memnun olurum. o parayı şu işlerden birine harcamanız çok daha iyi (istediğinizi seçin): a. yoksulluğa son vermek. b. hastalıkları tedavi etmek. c. barış içinde yaşamak, tutkuyla sevmek ve kablolu televizyonun ücretini azaltmak. kompleks karbonhidrattan oluşan âlimi mutlak bir varlık olabilirim, ama hayattaki basit şeylerden keyif alıyorum. bir bildiğim vardır herhalde. ben yaratıcıyım ne de olsa.

  7. sağda solda insanlara sizinle konuştuğumu söylemezseniz çok memnun olurum. o kadar ilginç değilsiniz. aşın artık bunları. size diğer insanları sevmenizi söyledim, jeton düşmedi mi hâlâ?

  8. şayet ziyadesiyle deri / kayganlaştırıcı / alengirli zımbırtının dahil olduğu taraklarda beziniz varsa, başkalarına size davranılmasını istediğiniz gibi davranmazsanız çok memnun olurum. ama şayet karşı tarafın da o taraklarda bezi varsa (bkz: madde 4), o zaman tadını çıkarın, resim çekin ve n’olursunuz prezervatif kullanın! filvaki, bu dediğim bir lastik parçasından ibaret. neticede o işi yaparken zevk almanızı önlemesini isteseydim alete diken falan eklerdim.
 • şöyle de bir, kafası karışmış, güzel insanlara yönelik televizyon reklamı olsun. yok reklam demeyelim, bilgilendirici kayıt olsun:

  "yoksa siz hala babanızın allahına mı inanıyorsunuz? paas-ta-far-yan miis-yo-ner. -hatta burada uğur dündar konuşmaya başlasa ne güzel, ne güvenilir olur- pastafaryan misyoner'e o'nun dokungaçlarıyla hayatınıza sihirli bir dokunuş yapması için izin verin"
 • kökü ateizm ya da deizmdir. bu aradaki ince fark yorumlama biçiminden kaynaklanır. ateizm bu parodi dini dinle ve tanrılarla dalga geçmek için kullanır. deistler ise bundan farklı olarak bunu "bütün dinlerin aynı şeyi amaçladığı" düşüncesini anlatmak için kullanır.