• tart görünümlü, üstü sütlaç gibi yanmış, dışı çıtır milföy, içi de yumurta, şeker ve sütün farklı dozlarda harmanlandığı bir karışımdan oluşan portekiz usulü tatlı konfeksiyon ürünü. portekiz'in tüm pastanelerinde bulunur ve bilhassa kahvaltılarda sıklıkla tüketilir. tarçın vb. tatlı baharatlarıyla bütünleştirildiği vakidir. iyi bir pastel de nata'da en önemli kısım içindeki karışımdır. bu karışım nedeniyle belem'in pasteis de belem adı verilen 200 yıllık pastanesinde yapılan ve "gizli" olduğu iddia edilen tarif çok meşhurdur.
  • her pastry shop'in iyi yapamadığı nane. alcoa'nınki lizbon'daki en iyi 10 pastel de nata listesinde 2. görünse de çok kötüdür. marketlerde satılanlar arasında en iyisi pingo doce'da satılan gurme olanlar. lidl'da satılanlardan kaçarak uzaklaşın. mutlaka pasteis de belém'de deneyin, 1 tanesinin 240 kalori olduğunu da unutmayın.
  • lisbon'daki fábrica pastéis de belém'den alinanin adi pastel de belem, baska herhangi bir yerden alinanin adi pastel de nata dir. ıskender kebabi misali.

pastel de belem'in tarifi sakli ve standarttir, pastel de nata'nin ise farkli tarifleri olabilir biri hafif daha yumusak biri daha kati gibi.
  • (bkz: overrated)
  • moda da nata'dakiler hayalkırıklığı. çok şekerli, milföyü çıtır diil ve custard'ın kıvamı tutmamış. (lizbon'da yemiştim)
    ben çok meşgul oldukları bi cumartesinde aldım bir de birsürü sıra beklemiştim :/
  • pastel’in çoğulu pasteis’dir. pasteyjş diye okunur. bir tanesi yetmeyeceği için sözcüğün çoğulunun da bilinmesi gerekir.*
  • "pastel de belém" olarak da bilinir.
  • porto ve lizbon'da yiyip gözlerimden kalpler fışkırttığım, bir tanesi kesinlikle kesmeyen, üçten sonrası düşündüren, tarçınla perçinlenen milföy krema lokmalığı.

aslında fikir olarak basit, kendisine yakın tatlar* elde etmek mümkün ama anlaşılan o ki kendisini tutturmak pek kolay değil. neyse ki kadıköy'de bu hasreti bir nebze gidermek mümkün.

normalde klasikçi değilimdir, bir ürünün farklı ve yenilikçi versiyonlarını daha çok severim; ama bunun yaban mersinlisini, antep fıstıklısını ve nutellalısını da denemiş biri olarak klasiğin yanına yaklaşamadıklarını söyleyebilirim -tabii zevk sizin.
  • rahiplerin giysilerini beyazlatmak için kullandıkları yumurtalardan artan sarıyı değerlendirmek için ortaya çıkmış.
    istanbulda iki yerde varmış bu harika tatlıdan
    pastel de nata
hesabın var mı? giriş yap