şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beethoven'in en sevdigim senfonilerinden biri.
 • beethoven'in 9 senfonisinden 6. sı, opus 68...
 • oldukca ilginc bir hikayesi olan bir senfonidir. zira ludwig baba* bu senfoniyi yazarken duyma yetisinin cok buyuk bir kismini yitirmi$ vaziyettedir. buna ragmen senfoni biter, ve senfoni fa major* key'indedir. daha sonradan, doganin* kendi sesini alip filtre eden insanoglu, bu sesin de fa major key'inde oldugunu farkeder. helal sana ustad.
 • ilk yorumu, viyana'da, 11 ocak 1808'in soğuk bir perşembe gecesine rastlar altıncı "pastoral" senfoninin.. eser, ludwig beyin "ben bir ağacı bir insandan çok severim" cümlesi üzerine kuruludur, nitekim adı üzerinde..
 • beethoven'in "programli" senfonisi. ilk temsil: "theater an der wien, 22 aralik 1808". su bolumlerden olusur:

  allegro ma non troppo (erwachen heiterer gefühle bei der ankunft auf dem lande: kirlara varildiginda hos hislerin uyanisi)

  andante molto mosso (szene am bach: dere kenarinda sahne: guguk kusu (klarinet), bulbul (flut) ve bildircin (obua) uclusunun muhabbetleri)

  allegro (lustiges zusammensein der landleute: koylulerin neseli birlikteligi)

  allegro (gewitter, sturm: yildirim, firtina)

  allegretto (hirtengesang - frohe und dankbare gefühle nach dem sturm: coban sarkisi - firtina sonrasi mutluluk ve sukran dolu duygular)
 • of of şahane bi eserdir bu.hakkı verilerek çalındığında dinlemesi pek bi keyiflidir.dördüncü bölümdeki fırtına efecti baslar için,son bölüm başındaki solo da korno* için oldukça zordur.
  hem çalanı hem dinleyeni mest eder..

  kemancı tehdidi üzerine dip not:efendim aynı zamanda dördüncü bölüm 2.kemanlar için de zordur.eklemeden geçersem kafama bişi yiyeceğim.valla zor...
 • 6. nesil suser. edebi kişilik.benden 1000km uzakta olsada sıcaklıgını herzaman yanımda hissetigim can dostum.
 • adı pastoral olarak geçen ilk iki bölümü gayet dinlendirici üçüncü bölümünde yavaş yavaş öfke ve görkem belirtisi hissettiren dördüncü bölümde ise çoşkuyla dolan beşinci bölümde tekrar sakinleşen doğayı yaratıp sonra beğenmeyip yokedip tekrar başka şekilde yaratırmış gibi bir his uyandıran herbert von karajan'ın yorumuyla berlin filarmoni orkestrasının çaldığı haliyle daha da güzel olan senfoni.

  ne anlattigi ise soyledir beethoven koye gelir geir birinci bolumde, ikinci bolumde cayin yanindadir beethoven, ucuncu bolumde koylulerin danslarini anlatir ve dorduncu bolumdeki firtina ile dans dagilir, besinci bolumde ise firtandan sonra dogann tekrar uyanisini ve koylulerin nesesini anlatir
 • aynı isimde bir papaz, ailesi ve papazın bir köyde bulduğu görme özürlü kız gertrude'dan müteşekkil bir andre gide eseri de vardır, söylemedi demeyin. konusunu anlatsam brezilya dizisi gibi dersiniz de öyle değil, hoş bir kitap.

  "bir solukta okuyacağınız, keyifli bir eser..."
  le monde

  hepi topu doksan sayfa be kardeşim, oturun okuyun.
 • ilk performansı 5. senfoni, 4. piyano konçertosu ve koral fantezi'nin ilk performansları ile birlikte 22 aralık 1808'de theater an der wien'de yapılmıştır. konser yaklaşık 4 saat sürmüş, orkestra bu kadar uzun bir konsere çıkmamak için önce direnmiş, fakat sonra ikna edilmişler. beethoven, konsere bu senfoni ile başlamıştır. nedeni ise seyirciyi hemen yormamaktır. çünkü konserin 2. bölümünde 5. senfoni ile seyirci duman olacaktır.