*

şükela:  tümü | bugün
 • pastorize etme işi.
 • organik bir sıvıdaki mikroorganizmaların ısı yoluyla yokedilme işlemine denir..
 • gıda maddesi içerisindeki patojen bakterilerin düşük sıcaklıkla inaktive edilmesi işlemidir. düşük olarak adlandırılan sıcaklık 60 - 65 santigrat derecelerdir. bu sıcaklıkta gıda maddesi gerek kimyasal gerek fiziksel özelliklerini muhafaza etmekte, besin değerinden fazla bir şey kaybetmemektedir. olan sadece patojen olarak adlandırılan bakterilerin yok edilmesidir. ancak bu işlem gıdanın kalitesini muhafaza ettiği kadar kullanım süresini de kısaltmaktadır. zira kısa bir süre sonra (ürüne göre 2 gün ila bir hafta arası) bakteriler tekrar üremeye başlamaktadır. bu nedenle pastörize ürünler çabuk ve hatta mümkünse alındığı gün tüketilecek şekilde kullanılmalıdır. konu ile alakalı olarak (bkz: sterilizasyon)
 • louis pasteur tarafından geliştirilmiştir. süt, meyve suları, şarap, bira gibi ürünlerde uygulanır. (bkz: uht)
 • süt için; 61 santigrat derecede yarım saat, 71 santigrat derecede 15 saniye uygulanan işlem.
 • (bkz: #28409088)

  pastorizasyon, cok yuksek derecelere cikilmayan isil islemdir. en populeri sut olsa da meyve suyu, hatta tursuya kadar bir cok gidanin uretiminde kullanilabilir. sutun pastorizasyonunda hedef tum zararli bakterileri oldurmek ve toplam bakterini yukunu azaltmaktir. coxiella burnetti adinda bir bakteri referans alinarak uygulanir, zira sutte isiya en direncli zararli bakteri budur. bu arkadasi inaktive ettigimizde digerleri de zaten gebermis olurlar. pastorizasyon sonunda alkaline phosphatase enzim kontrol edilerek, isiya direnci zararli bakterilerden biraz daha yuksektir, islemin saglamasi yapilir.

  yeni tekniklerle pastorizasyon daha etkili hale gelmistir ve haliyle urunun raf omru de uzamistir. eskiden pastorize sut 3 gunde cortu cekerken simdi 1 hafta hatta 10 gun dayanabilmektedir. ancak tabi bizim super zeki doktorlarimizin iddaalarinin aksine bunun gidanin yapisina zarar verdigi falan yoktur.
 • çoğu insan bilmez ama içtiğimiz biralar da bu işlemden geçmiştir.
 • gıda sanayiinde, besin maddelerini hastalık yapıcı mikroorganizmalardan arındırmak amacıyla uygulanan ısıtma yöntemi. ilk kez 1860'larda fransız bilim adamı louis pasteur tarafından geliştirilen ve onun adıyla anılan bu yöntem, mikroorganizmaların ısı yardımıyla tahrip edilmesi esasına dayanır. bu yöntemin yaygın olarak uygulandığı gıdaların başında süt gelir. ayrıca meyve suları, bira ve şarap gibi içeceklerle bazı katı yiyecekler içinde bu yöntem kullanılır.
 • cengiz anık'ın meşruiyetin sosyal psikolojisi adlı kitabında ileride sıkıntı doğrubilecek kişileri bertaraf etme de bu kapsamda değerlendirilmiştir.
  sıkıntı çıkarabilecek kişileri çeşitli ödüllerle/parayla/makamla/bal tuzağıyla yanına çekebilirsin, bir şekilde önünü kesebilirsin, şantajlarla esir edebilirsin. bunlar fayda etmezse hapsedebilir, sürgün edebilir hatta bir aşırı grup tarafından öldürüldü süsü vererek ortadan da kaldırabilirsin. (bkz: points de vue)
  [ortadoğudaki görmemişlere para/makam vermek büyük ölçüde yeter artar bile. bir bakmışsın dün sana havlayan, bugün senin için havlar olmuş]

  "tıpkı virüslere karşı bedenin virüsle aşılanması gibi, nesnel siyasetçiler mikrop tanımlaması* altında nesnelleştirdiği ortamlarda proaktif, hatta gerektiğinde provakatif faaliyetlerde bulunmakta, kuluçkadaki hasımlarını ya da rakiplerini bile bertaraf etmeyi başarabilmektedirler.
  bu işlem, uluslar arası siyasette sürdürüldüğü kadar ulusal boyutlu uygulamalarda sürekli tekrarlanmaktadır. uluslar arası siyasette açık ve gizli sürdürülen diplomatik ve soğuk savaş faaliyetlerinin yanı sıra, ulusal düzeyde siyasetçiler, pastörizasyonu, ideolojik devlet uygulamaları**yla mevcut, muhtemel ve potansiyel spartaküsleri emerek gerçekleştirmektedir.
  ayrıca pastörizasyonu sadece, kamusal bir işlem ya da diplomatik bir teknik olarak görmek son derece eksik ve yanıltıcı bir bakış açısıdır. pastörizasyon esasen pasteur'u yaratan ve onu da çoktan aşmış, modern bir epistemedir."
  cengiz anık - meşruiyetin sosyal psikolojisi