şükela:  tümü | bugün
  • bakkallarda marketlerde satılan ticari biralar, uzun süre dayanmaları için pastorize edilir, koyu renk şişelere doldurulurlar. (bkz: pastorizasyon)
    bakterilerden arındırmaya yönelik bu işlem makul gözükse de gerçekte biranın tadında ciddi değişimler meydana getirir.

canım memleketim dışındaki ülkelerde kendi biralarını üreten bir çok pub bulunur; gider oralarda tadarsınız bu güzelim içecekleri. türkiye'de ise, bildiğim kadarı ile, pastorize edilmemiş bira içmenin üç yolu vardır; ya efes pilsen dolum tesislerine davet ettirirsiniz kendinizi orda tadarsınız pastörize edilmeden önce, ya taps'e gidersiniz ya da taps'in bira verdiği cadde'de ki yere - herneyse artık adı.

uzun sözün kısası, lezizdir.
  • eğer satış potansiyeli yüksek bir bakkal yada market sahibi arkadaşınız varsa onun vasıtasıyla efes'in zaman zaman düzenlediği eğitim, seminer, tanıtım vs. gibi etkinliklerine katılabilir günün sonunda daha üstüne etiketi bile yapıştırılmamış kahverengi şişelerden bu eşsiz lezzeti tadabilirsiniz. eğer ki pastörize edilmezse dolumundan sonra sadece 6-8 saat arası bzulmadan dayanabildiği için şimdilik satışa sunulması imkansızdır. kendi birasını kendi yapan mekanlar varmış ama oralara uğramaya henüz muvaffak olamadık.
  • (bkz: duvel)
  • gerçek biradır bu. diğerleri değildir evet. hele içinde şeker olanlar hiç değildir evet.
    taze sıkılmış portakal suyuyla ticari olarak paketlenip satışa sunulmuş meyve nektarı arasındaki fark kadar fark vardır.

bir de bir nevi paketlenmiş meyve suyu tadında olan yarı pastörize fıçı biralar vardır.

edit: fıçı bira hava kalıyor efes fıçı bira tuborg fıçı bira gibi... yine şişelenmiş ve rafa koyulmuş.
  • ankara efes fabrikasına toplu bir geziye katılan herkesin tadabileceği biradır.zaten tek gittin mi içeri almıyorlar da toplu olunca bunlardan beleşe ikram ediyorlar.(tanıdık vasıtasıyla da denenebilir tabi).tadı efes bahar birası gibi.normal biradan asiditesi biraz daha az ve içince ağıza daha bir tokluk hissi veriyor (hele bir de köpüklü köpüklü olsa).denemedim ama yemeğin yanında da iyi gidebilir bence.keşke daha çok kalıp sabaha kadar içseydik ama olmadı olamadı.
  • kokusu ve damak tadı harika biradır. bu birayı içtikten sonra normal bira bana iğrenç geliyor. yurtdışına çıkarsanız mutlaka deneyin özellikle rusya da her bar veya restorantta bulabilirsiniz. türkiye de yok bildiğim kadarıyla. içtikten sonra vay arkadaş şu vakte kadar bira içmemişim ben dersiniz.
    o boğazdan kayışı yok mu , bal nedir ki? şeker nedir ki?
  • hayatımda içtiğim en güzel biradır. pastörizasyon işlemi sonrası biranın tadı acılaşır, içimi zorlaşır. bu formülle türkiye pazarına girecek olan bir firmayı muhtemelen kimse durduramaz.
  • prag'dan karlovy vary'ye giderken, mlada boleslav sapağını geçtikten bir süre sonra yolun sol kolunda kalan krusovice bira fabrikasının altındaki fabrika satış mağazasında tadılabilecek, hayatım boyunca içtiğim en leziz biradır.
  • gerçekten güzeldir tadı. ama iş sadece "pastörize etmeme" değildir. hani biralarda yazan "filtrelenmemiş" kısımları da devreye girer. hatta birayı şişede pastörize eden manyaklar da vardır. öte yandan pastörize edilmemiş birayı şişeleyip, şişede ikinci kez fermante olmasını da sağlarlar. böylece bira şarap gibi şişede durdukça yıllanır, tadı güzelleşir. şu makale fena değil konu hakkında : http://jarticle.hubpages.com/…b/unpasteurized_beers

ilginç olansa, az sayılmayacak miktarda, çeşitli yerlerde pastörize olmamış bira tattım. hani eksperi falan de değilim ama en "keyifli"si efes'in pastörize edilmemiş birası geldi bana. sadece bir bira sergisine getirmişlerdi de tatmıştık yoksa gidip alabileceğiniz birşey değil bildiğim kadarıyla.

bir de bu olayı korumak için, özellikle sanayi devriminden sonra rafların (onlara göre) boktan biralarla dolup piyasayı domine etmesi üzerine ingilizler çeşitli adımlar atmışlardır. yanlış hatırlamıyorsam dernek mernek kurup yerel brewery publarını korumaya çalışmışlardır.