şükela:  tümü | bugün
  • pastörize sütten yine bir derece olur da asıl imkansız olan karton kutudaki uht sütten yoğurt yapmaktır. puding bile doğru düzgün olmuyor meretten.
  • cam şişede alınan günlük sütle cam tencerede (borcam misal) yapıldımı orjinaline yaklaşabiliyor.
  • bebeklere yedirmek için doktorların tavsiye ettiği yöntem.
  • kaynatmadan, sadece sütün uygun sıcaklığa getirilerek mayalanmasıyla elde edilir.
    market yoğurduna kıyasla köy yoğurdu sayılabilecek lezzette gayet de güzel olur.
  • sütçü gelmeyince sike sike yapılan.
  • uht sütler ile olmaz. çünkü maya ile etkileşime girip sütü yoğurda dönüştürecek olan bakteriler uht tekniğinde tamamen yok olur. ama pastörize günlük sütler ile pekala da mümkün.

kaynatmadan uygun sıcaklığa getirmek de bir yöntem. lakin kaynatmanızı tavsiye ederim. çünkü kaynayıp soğuyana kadar sütün içindeki suyun bir kısmı buharlaşıyor. sütteki katı madde oranı fazlalaştığı için de yoğurdunuz daha katı oluyor. besin değeri bir miktar azalıyor olabilir ama bu bir tercih meselesi. cıvık olsun da tam olsun derseniz sadece uygun sıcaklığa getirme yöntemini de uygulayabilirsiniz.
  • yine halkın her şeyi çok iyi bildiğini sandığının göstergelerinden biridir bu eylem. pastorize sütün zararlı, sütçünün sütünün ise yararlı olduğunu düşünen ahmaklar için

öncelikle ineği olan herkes sütünü toptan vermek ister, her gün 50 - 55 litre süt sattılacak mı elde mi kalacak derdi olmaz ayrıca da sütü toptan sattığında sattığı süt karşılığı yem de alır toplayıcıdan. bu heryerde böyledir.

sütüntopluca verilebilmesi için bir takım şartlar vardır; elle sağılmayacak, açıkta bırakılmayacak, antibiyotik ve sütte kalıntı yapacak diğer ilaçların uygulandığı hayvanların sütü karışmayacak gibi. görüldüğü üzere bu şekilde toplanan sütler genelde asgari bir hijyen şartını karşılamak zorundadır.

peki üretici antibiyotik uguladığı hayvanların sütünü ne yapacak? sizce çiftçi zihniyeti bu sütü imha ediyor mu? herkes bu şekilde değil tabi ama şunu öncelikle bilmek lazım ki kaliteli sütler büyük firmalar tarafından toplanır.

dahası üretici farketmeden tüberkülozlu, brusellalı hayvanı sağıyor olabilir, süt toplayıcıları da bu hastalıklara karşı test yapmaz çünkü süt zaten pastorize edilince bu hastalıklar sütte kalmaz, zararlı bakteri yükü minimize olur. bu yüzden tarım gıda hayvancılık bak. çiğ sütün perakende satılmasına karşıdır.

pastorizasyon herkesin algıladığı gibi kimyasal sokmalı eklemeli bir işlem değil sütün 65 ile 75 derece arasında belli bir süre bekletilmesidir.

kısacası siz kaynattığınız sütteki yararlı bakterilere pastorizasyon işleminden daha fazla zarar veriyorsunuz.

not: hem süt üretiyorum hem süt işliyorum bu işi biliyorum yani.
  • kendi kendime gurur meselesi haline getirdigim, ama bu sabah itibariyle, toplam 3. denememin sonunda, bayagi tas gibi bir yogurt elde etmeyi basardigim, saglikli aktivite.

kendi hatalarim ve mecburi arastirmalarim sonucunda ulastigim onemli puf noktalari: firinda filan degil, bayagi anam babam usulu sofra bezlerine, havlulara filan sararak yaptim ama mayalanirken uzerine kapak degil suzgec orttum. sut cok sogumadan serce parmagi yontemiyle ve mayayi da epey ilistirarak mayaladim. kabin altina da sicak tutacak bir seyler serdim ve tam 5 saat sonra buzdolabina koyup sabaha kadar hic dokunmadan beklettim.
  • aileden uzak olduğum ve taze süt bulamadığım dönemlerde yaptığım hede.
    uygun sıcaklığa getirip mayalamanın ardından üstünü kapatıp tabiri yerindeyse pamuklara sararak dışarda beklettiğim yoğurdum cıvık bir hal aldığı takdirde fırında belli bir sıcaklığa geldikten sonra tekrar sarıyor ve bekletiyorum soğumasının ardından buzdolabına kaldırıyorum.her ne kadar taze sütle yapılan doğal bir köy yoğurdu gibi olamasada gerek yaşadığım yer itibari ile yarı yarıya düşen mâliyet gerekse emeğin sonucunun verdiği haz ile değdiğini düşünerek tüketiyorum.alternatif hazır yoğurtlardan yeğdir en azından.