şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ürünlerinin hammaddesi olarak kullanılan ipliğin ekildiği pamuğun tarlasından başlayıp, dikildiği fabrikanın atıksu çevrim sistemine kadar her türlü ince detayı, nietschenin önünde yerlere kadar şapka çıkaracağı bir hassasiyetle ince eleyip sık dokuyarak kaale alan, planlayan; her aşamada ( bkz: doğada bırakılan ayak izleri)ni azaltma bilinciyle hareket eden, doğa ve insana saygıyı işe alım politikası da dahil birçok alanda temel kriter olarak kabul eden, ar-ge konusuna çok önem vererek, su geçirmezlik, rüzgar geçirmezlik, alev almazlık gibi kalite ve dayanıklılık artırıcı unsurlara yoğunlaşan, zahiri benzerlerinden oldukça fazla olan fiyatının hakkını verecek kalite farkını da sunan bir amerikan firmasıdır patagonia.
 • yosemite'nin "altin cagi"'ndaki aktif tirmanicilardan yvon chouinard kurmustur bu firmayi.

  (edit: insanlarin orada yogun bir sekilde tirmanmaya basladiklari, buyuk duvarlari tirmanmaya yeni yeni cesaret etttikleri zamanlara "yosemite'nin altin cagi" dedim ama, koca yosemite vadisi kiciyla guluyordur herhalde boyle laflara.)
 • ingiltere'nin oscar adayi filmi.

  http://www.bakiniz.com/…enin-oscar-adayi-patagonia/
  http://www.imdb.com/title/tt1020559/

  benim ilgimi ceken film degil pek. filmi aciklamadan evvel bakiniz'daki yazar arkadas tarafindan verilen not.

  "ilk önce kısa bir bilgi: 1865 yılında 163 gal kadın ve erkek, britanya adalarında artık kendi dillerini konuşmanın ve kültürlerini yaşamanın mümkün olmadığını anlarlar. ingiltere’nin baskılarından bıkan bu topluluk dünya haritasını açarak yaşamak için yeni bir seçer; bu yer patagonya’dır… bugün hala o 163 insanın torunları patagonya’da galler kültürünü yaşatıyorlar."

  nispeten daha ayrinti icin: http://en.wikipedia.org/wiki/y_wladfa

  enteresan.
 • dagcilik malzemelerinde the north face'e rakip olabilecek biri varsa o da patagonia'dir. fiyat acisindan da katlar orasi ayri tabi. pahaliligi dogaya saygilarindan geliyormus. ne kadar az footprint o kadar pahali urunler. saglik olsun.
 • macera-dram türünde 2010 yapımı, türkçe altyazısı bulunabilen marc evans film.

  --- spoiler ---

  yukarıdaki linkte verilen bilginin aksine galler'e giden yaşlı kadın ve çocuk mülteci olarak kaçmak istememekte, yaşlı kadının annesinin doğup büyüdüğü çiftliği bulmaya gitmektedirler, ayrıca çocuk kadının yeğeni değil komşusudur.

  --- spoiler ---
 • deftones'umun kalbi chino moreno'nun team sleep ve crosses'tan sonraki üçüncü yan projesi palms'ın yakında yayınlanacak olan debut'undan olma ve albümden önce daha demin buradan yayınlanmış olan tatlı ve bu yaz aylarına deneysel bi' tat getiren şarkı. sound, ne deftones, ne crosses, ne de isis gibi... benzetmek gerekirse, derin bi' team sleep tınısı olduğunu söyleyebilirim. tam beklediğim gibi!
 • not edelim, yagmur gecirmez tum urunleri yagmur almasina karsi omur boyu garantilidir.
 • malum outdoor giyim sektörünün en üst seviyedeki markalarından biridir. yani the north face, under armour, columbia falan vız gelir. abd'de yüksek fiyatları sebebiyle statü sembolü haline gelmiş ve bu yüzden patagucci adıyla tşk oğlanına dönüştürülmeye çalışılmıştır.
 • marc evans' in filminin dvd kapagindaki ozeti sudur:
  "patagonia explores the parallel journeys of two women at very different stages of their lives. cutting between their stories, in which one travels south to north through the welsh springtime and the other east to west through the argentine autumn, patagonia is a film of intimate moments that play out against sweeping panaromic landscapes. ıncorporating the culture and countryside of both wales and patagonia, the film is complimented by a hauntingly beautiful soundtrack, including songs from duffy. a road movie for romantics, patagonia is at its heart a love story, a woman's love for her roots and a young couple finding out if they are supposed to be together."
 • 3 sene evvel reklamlarında "bu ceketi satın almayın" diyerek senelik satışları 414 milyon dolara kadar ulaştıran zekalara sahip, outdoor markaları arasında assassin's creed misali zirveden etrafı kesen markadır.
  iş stratejilerinin bir parçası olarak belli başlı sosyal sorunları ele almada önemli ilerlemeler kat eden şirketleri ayrı bir seviyorum. şirketin sahibi yvon chouinard'ın bu konuda taktiksel hamle gereği bunu yaptığını düşünmüyorum keza öyle bile olsa böyle şirketler keşke artsa.

  patagonia ürünleri amerika'da dahi orta-üst ve üst kesime hitap ettiğinden midir bilinmez daha türkiye pazarında kendine yer bulamasa da sizde "öncelikli olan kalite" diyorsanız kesinlikle tavsiye ediyorum, internetten alışveriş yapabileceğiniz bir kaç yer var.