• ürünlerinin hammaddesi olarak kullanılan ipliğin ekildiği pamuğun tarlasından başlayıp, dikildiği fabrikanın atıksu çevrim sistemine kadar her türlü ince detayı, nietschenin önünde yerlere kadar şapka çıkaracağı bir hassasiyetle ince eleyip sık dokuyarak kaale alan, planlayan; her aşamada ( bkz: doğada bırakılan ayak izleri)ni azaltma bilinciyle hareket eden, doğa ve insana saygıyı işe alım politikası da dahil birçok alanda temel kriter olarak kabul eden, ar-ge konusuna çok önem vererek, su geçirmezlik, rüzgar geçirmezlik, alev almazlık gibi kalite ve dayanıklılık artırıcı unsurlara yoğunlaşan, zahiri benzerlerinden oldukça fazla olan fiyatının hakkını verecek kalite farkını da sunan bir amerikan firmasıdır patagonia.
  • hiçbir şirkete hayran olacak biri değilim, ama patagonia, beni kendine aşık etmeye ne hakkın var?

11 yıl önce indirimli olarak patagonia'dan günlük kullanımım için bir sırt çantası aldım. o zaman genç, dalyan gibi bir deliganlıydım. çocuklarımdan biri doğmamıştı, öbürleri bebekti. bu 11 yıl boyunca, neredeyse her gün, bu çantayla okul, iş, dağ, taş, dere, tepe gezdim. içinde laptop, kitap, çocuk bezi, uzun yürüyüşler için yemek, su, aklınıza ne gelirse taşıdım. üç kıtada sırtımda gezidirdim. ve bu 11 yılın sonunda nihayet çantanın fermuarı bir noktadan bozuldu. koca çantayı sırf fermurı bozuldu diye atmak ne çevre ne de ekonomik anlayışıma uygun oldmadığı için moralim bozuldu. sonra internetten arattım bunu nasıl tamir edebilirim diye. ve hiçbir şirketin yapmayacağı bir şeyle karşılaştım.

patagonia bütün ürünlerini ücretsiz tamir ediyor! garanti süresi felan da yok. eğer tamir edilebilecek birşeyse, $5 posta ücreti ile tamir ediyorlar. çantayı bunlara gönderdim. bugün email atmışlar, çantayı aldık tamir edip göndereceğiz diye. gerçek çevrecilik işte budur. çanta geri gelince bu entriyi yenileyeceğim. eğer pinti bir çevre dostunun masum hayallerini tarumar ederlerse onları ifşa edeceğim. eğer sözlerini tutarlarsa hayat boyu müşterileriyim.

edit: bir aydır yolculuk ediyorduk. eve yeni döndük. yeni fermuar takıp, göndermişler. çanta yine taş gibi.
  • palazlanmis silikon vadisi startuplarinin resmi kiyafeti.

zannedersem series b veya c fonu alirken kontrata "ekibe patagonya yelek alinacak" seklinde bir madde eklenmesi kaliforniya eyalet mahkemelerince zorunlu kilinmis.
  • koleksiyoncular için doğa sporları kıyafetleri ve ekipmanları üreten firma. her daim stok dışı. olurda satın aldığınız bir ürününü kaybederseniz ayvayı yediğiniz gündür. insana kafayı sıyırtır yeminle.
  • 3 sene evvel reklamlarında "bu ceketi satın almayın" diyerek senelik satışını 414 milyon dolara kadar ulaştıran zekaya sahip, outdoor markaları arasında assassin's creed misali zirveden etrafı kesen markadır.

patagonia ürünleri amerika'da dahi orta-üst ve üst kesime hitap ettiğinden midir bilinmez daha türkiye pazarında kendine yer bulamasa da sizde "öncelikli olan kalite" diyorsanız kesinlikle tavsiye ediyorum, internetten alışveriş yapabileceğiniz birkaç yer var.

edit: artık tavsiye edemiyorum, kalitesi muhtemelen aynıdır ama akp…
  • macera-dram türünde 2010 yapımı, türkçe altyazısı bulunabilen marc evans film.

--- spoiler ---

yukarıdaki linkte verilen bilginin aksine galler'e giden yaşlı kadın ve çocuk mülteci olarak kaçmak istememekte, yaşlı kadının annesinin doğup büyüdüğü çiftliği bulmaya gitmektedirler, ayrıca çocuk kadının yeğeni değil komşusudur.

--- spoiler ---
  • bugün şirketin kurucusu (bkz: yvon chouinard) yayınladığı mektupta patagonia nin tüm hisselerinin patagonia purpose trust a aktarılacağını açıklamıştır. ayrıca oy hakkı olmayan tüm hisseler de çevre krizi ve doğayı koruma derneği olan holdfast collective e devredilmiştir.
  • dünyanın en popüler outdoor markalarından biri olan patagonia, bu ününü sadece dayanıklı ve geniş bir yelpazede sunduğu ürünlerine borçlu değil. patagonia aynı zamanda çevreye ve ekosisteme hiçbir şekilde zarar vermeksizin üstün kalitede ürün üretmeyi de misyon edinmiş bir marka. ürünlerinde kullandığı malzemelerden üretim, pazarlama ve satış faaliyetlerine kadar tüm süreçlerini büyük bir şeffaflıkla tüketiciyle paylaşan marka, çevreye minimum zarar vermeyi hedefliyor olsa da çevre dostu olmayan uygulamalarını da dürüst bir şekilde paylaşarak ekolojiye daha saygılı olmak için sürekli olarak kendini geliştirmeyi hedefliyor.

tüm süreçlerinde şeffaf ve dürüst olmak, patagonya’nın tüketiciler tarafından tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri. çevre kirliliği, ekolojik dengenin korunması, sürdürülebilirlik gibi konularda sosyal medya hesaplarında aktif bir şekilde bilgi paylaşan patagonya, aynı zamanda satışlarından elde ettiği karın %1’ini ormanların ve nesli tükenmekte olan türlerin korunması için çalışan bir sivil toplum insiyatifi olan earth tax’e bağışlıyor.
  • ingiltere'nin oscar adayi filmi.

http://www.bakiniz.com/…enin-oscar-adayi-patagonia/
    http://www.imdb.com/title/tt1020559/

benim ilgimi ceken film degil pek. filmi aciklamadan evvel bakiniz'daki yazar arkadas tarafindan verilen not.

"ilk önce kısa bir bilgi: 1865 yılında 163 gal kadın ve erkek, britanya adalarında artık kendi dillerini konuşmanın ve kültürlerini yaşamanın mümkün olmadığını anlarlar. ingiltere’nin baskılarından bıkan bu topluluk dünya haritasını açarak yaşamak için yeni bir seçer; bu yer patagonya’dır… bugün hala o 163 insanın torunları patagonya’da galler kültürünü yaşatıyorlar."

nispeten daha ayrinti icin: http://en.wikipedia.org/wiki/y_wladfa

enteresan.
  • yosemite'nin "altin cagi"'ndaki aktif tirmanicilardan yvon chouinard kurmustur bu firmayi.

(edit: insanlarin orada yogun bir sekilde tirmanmaya basladiklari, buyuk duvarlari tirmanmaya yeni yeni cesaret etttikleri zamanlara "yosemite'nin altin cagi" dedim ama, koca yosemite vadisi kiciyla guluyordur herhalde boyle laflara.)
hesabın var mı? giriş yap