• vay anasını dedirten olay. sabahın köründe kalkıp üşenmeden patates kızartan bir adam var karşımızda siz hala ekmek diyorsunuz.

ulan adam isterse patates arası patates bile yiyebilir. helal olsun sana koca yürekli patatesci
  • patetesi ekmekle yemek nedir yahu? patates hazretleri nişasta yapısında zaten. karbonhidratı karbonhidrat ile yemek de neyin nesi? tabi ki de ekmeksiz yenecek. kaldı ki ekmek, tadını alıyor patatesin; eti ve patatesi ekmeksiz yemeği tercih ediyorum, salt tadını damağımda hissetmeyi çok seviyorum çünkü.

makarnayı, pilavı ve patatesi ekmekle yiyenleri anlamıyorum. ya benim ki cahillik ya da onların ki lüks. kilo problemleri yok ya da 3 günlük açlıktan sonra sofraya oturmuş.

düzeltme: imlâ

ek: arkadaşlar keşke ben de ekmek arası yapıp içine de kızgın yağda bir güzel çıtır çıtır kızarmış patetesi koyup ketçaplayıp yemek isterim, hem de deli gibi isterim ama gel gör ki olmaz. olmuyor. yapamıyorum. ne pantolonlarımın düğmesi kapanır ne de gömleklerimin.
    ne fakirliği allasen adam bildiğin havasını atmış. sabah sabah üşenmeyip patates kızartması yapmak zaten başlı başına madalyalıkken bir de ekmek arası yapıp yemek şampiyonlar ligi.
  • herkes karatay olmuş memlekette. ekşinin yaş ortalaması yüksek olduğundan mıdır nedir karbonhidrata takmış herkes. hangimiz yemedik, yemiyoruz olm patates ekmek. ve biliyorum sen de halen yiyorsun. evet sen. başlığı okuyup küçümseyen gözlerle 'ıyy varoş' diyen kişi. hem de beyaz ekmek, fırından yeni çıkmış, dumanı üstünde. oh mis. ortamlarda yemedim dersin kim bilecek.
    adam sabah üşenmeden kalkmış patates kızartmış diğer sinsi kokuyu alıp, sofraya yerleşip yumul patatese. olmaz kardeş olmaz. kaç gün daha kalacak arkadaşın bilmiyorum ama iki tabağa ayır o patatesi. bu şekilde üzülmezsin koca yürekli, koca göbekli adam.
  • caiz değildir; çünkü ekmeksiz doymazsınız.

öğrencilik yıllarımda uzun süre tüketmişliğim vardır patates kızartması, demli çay ve taze ekmek üçlüsünü. hâlâ tadı damağımdadır.

bir fritöz, iki litre ayçiçek yağı ve bir çuval patates...bunlar sizi uzun süre idare eder. pazarlarda satılan kareli sofra bezi, bir tepsi ve uyduruk 2-3 kap kacak yeterlidir. sofra bezini yere serer, tepsiyi üzerine koyarsınız. fritözde pişmiş nefis patates kızartmasını, taze ekmek ve çay eşliğinde arkadaşlarla muhabbet ederken yersiniz...güzel günlerdi vesselam...

patates deyince aklıma başka bir ilginç öğrenci anısı da geldi. yurtta kaldığım bir dönem, çayımızı yurdun ortak elekttrikli ocaklarında yapardık. genelde bunlar dolu olurdu ve demlenme aşamasında olan başkasının çaydanlıklarını ortaya alırdık. ortaya alınan çaydanlık iki ucundan ocağa temas ettiği için hafiften kaynamaya devam ederdi. ben her seferinde patates haşlayan bir elemanın çaydanlığını ortaya alırdım. meğerse bu bana gıcık oluyormuş. bir seferinde tam ortaya alırken denk geldi. "ne yapıyorsun sen hocam" diye bana köpürdü. bana ateş saçan gözlerle bakmaya başladı. ben sakince "hocam, su kaynadıktan sonra sıcaklık sabittir. fazla ısı vermen bir şeyi değiştirmez" dedim. eleman zınk diye kalakaldı. hangi bölümde okuyordu bilmiyorum ama demek istediğimi anlamıştı. böyle de bir anımdır. aklıma geldikçe hâlâ gülerim.
  • zengin işi sananlar olduğunu görmemle güldüren olgu. hiç mi pazara gitmediniz lan? patatesin kilosu ekmekten daha ucuz.
  • misafir olduğun evde, işe gidecek adama kahvaltı hazırlatmak ayıptır onu bir kenara koyalım da,

patatesi ekmekle yemek nasıl oluyor ben anlamadım. masaya patates konuyor, başka hiçbir şey olmuyor. herkes sırayla ekmeği yarıp içine patates koyup ekmek arası köfte gibi bir şey mi yiyor.

oğlum eğer öyleyse bu daha anormal ki.

ben hayatımda yapmadım ve görmedim böyle bir şeyi. yani ben senin evine gelseydim bana da mı küfür edecektin lan? arkamdan başlığımı mı açacaktın?

olmadı şimdi.
  • madem yediğine içtiğine bu kadar laf edeceksin evinde misafir etmeyeceksin,hadi sende kaldı diyelim o zaman neden kahvaltı hazırlıyosun? bu kadar basit olmayın,bi çizginiz tarzınız olsun amk
  • önce şu -de leri bi' birleştir.

olayı anlayacağınız açıdan anlatayım. ekmekle patates mi yemişsin ekmek arası ekmek mi pek fark yok.

ekmeksiz patates yendiğini görünce çılgına dönene insana adam kalkmış karbonhidrattır nişastadır anlatıyor.
  • ilk entarideki mevzudan bağımsız doğru eylem. o mevzu, bir öğrenci latifeciği herhal.
  • sağlam mide geretirir.

belli bir düzeyden sonra bayar.

*kızartma lan bu, boru değil...
hesabın var mı? giriş yap