şükela:  tümü | bugün
  • 5 kilosunun 1 liraya satıldığı zamanları bilirim...
  • bu başlık 5 yıl sonra kendini "patates satın alabilmiş efsane nesil" olarak güncelleyecektir.

venezualle gibi fastfoodlarda patates satılmamaya başlandığında o çok aşık olduğunuz akepenin ne kadar başarısız olduğunu anlayacaksınız.
  • çuvalına 10 lira verdiğimizi bilirim efsane kardeş yine de sen bilirsin
  • artırıyorum ve 10 kilosunu 1 liraya görmüş bir nesil de vardır.
  • bu kadar kolay yetişen bir şeyin bu kadar pahalı olması inanılmaz.

mutlaka pazardan marketten alınan daha zor yetişiyordur ama tek bir patatesten bir dünya patates alınabiliyor.

bir süredir patatesi evde yetiştiriyorum. tamamen deneme yanılma yöntemi ile başladım, bu filizlenen patdisleri ekem de bakam mantığı ile girdiğim yolda zibilyon tane patates üretmiş bulunuyorum. gerçi ektiğim kap ağırlıktan yerinden oynamıyor ama tek bir patatesten 10-15 patates alınabiliyor. hem ilaçsız falan yetiştirince tadı da daha güzel oluyor.

bunu tabi hepimiz ekelim de lobiyi çökertelim kafası ile yazmıyorum ama patatesi de bulamayacaksak ya da zor bulacaksak ya da çok pahalıya alacaksak... bu bile tek başına birilerine işlerin yolunda gitmediğini kanıtlamalıydı. yine herkes derin uykusuna devam ediyor.

bu gözler patatesin çikita muzdan pahalı olduğunu da gördü ya ne diyelim...
  • 2000'li yılların başlarında erzincan'da ünv.'de okurken 70 kg. 25 liraya satılıyordu. o zaman da bana çok ucuz gelmişti. yine aynı yıllarda pilavlık pirinç 2 liraya,domates 30 kuruşa satılırdı. ya nereden nereye yani.