şükela:  tümü | bugün soru sor
  • cips fiyatlarını ne derecede etkileyeceğini merak ettiğim durum, zam kapıda sanki ..
  • yine de, bir benzinin 5 tl olması değildir. bu gayretini yine de takdir ediyorum pattesin ama.
  • eğer doğruysa öğrenci evime ateş düşüren haber. patates kızartmasına elveda deyip yolumuza makarna ile devam ederiz artık:/
  • onu bunu bilmem, kaçan kovalanıyor. 3 kilosu 1 liraya satıldığı günlerde yüzüne bakmazdım; şimdi öyle bir canım istiyor ki sormayın gitsin. elime çiğ patates alıp yiyeceğim neredeyse.

5 liraya eskiden 15 kilo patates alınırdı. yani en nihayetinde çuvalla satılan bir gıda idi bu zamanında. şimdi 5 lira olmuş. ama bu işte bir yanlışlık var! patates bence hata yapıyor. enflasyon %7!
  • eskiden koca çuvalının 5 tl olması mi ilginçti yoksa şimdi kilosunun 5 tl olması mi daha ilginç diye düşündürmüştür.
  • tarımı kendi bakanlığı tarafından bitirilmiş,israil tohumu olmayan tohumların kullanılmasını tasaklayan bir hükümetin olduğu ülkede gerçekleşiyor olabilir.tarımı bitirilen tarım ülkesidir.o yüzden de ekonomisi çökmüştür.muz cumhuriyetinden bildiriliyor.
  • bir patates üreticisi mensubu olarak birkaç kelam etmek istediğim olay.
    öncelikle üreticinin sattığı fiyat ile marketlerdeki fiyat arasında fersah fersah fark var.
    üretici zaten zarar etmemek için ürettiği patatesin kilosunu minimum 50-60 kuruştan satmak zorunda.
    patates üretim süreci itibariyle maliyetli bir sebze. tohumu ithal ediliyor ve devlet yıllardır yerli ve kaliteli tohum konusunda kılını kıpırdatmadığı gibi kendine bağlı tarım kooperatifleri aracılığıyla bu işin ticaretini yapıyor. üretici fahiş fiyatlara tohum almak durumumda her yıl. bunun dışında gübre, tarım ilacı ve sulama maliyeti (elektrik ve su) çok çok fazla. üstüne mazot fiyatları ki buraya hiç gelmiyorum bile.
    son 4 yıldır banka hacizleriyle karşı karşıya kalan üreticinin durumu hiçbir zaman gündeme gelmiyor ama bir sene nihayet kar ettiği ürünün aracılar ve simsarlar sayesinde fahiş fiyatlara tüketiciye ulaştırılması sonucu tarım bakanı neredeyse her gün açıklama yapıyor. neymiş müdahale edilecekmiş, gerekirse ithal edilecekmiş. etmezsen şaşarım zaten.
    üreticinin 1.5-2 liraya sattığı ürün tüketiciye 5 lira olarak yansıyor ve bakanımızın dahiyane çözümü: ithalat.
    özet olarak yıllardır batma noktasına gelen, banka ve kooperatif borçlarıyla boğuşan patates üreticilerinin yıllar sonra yüzünü güldüren ve olayın bir de bu yönden incelenmesi gereken fiyatlardır.
  • (bkz: güncelleme)
  • birr paket makarnanın 5 tl olmasından daha üzücü değil sanırım
  • yıllar önce hatırlarım, 1 kutu pringles fiyatına 12 kilo falan patates alınabiliyordu. tam hatırlayamıyorum ama üretim fazlasından dolayı patateslerin sağa sola döküldüğü yıl idi.

bence bu zam pringles'ın makul fiyatta olduğunu kabul ettirmek için olabilir.