şükela:  tümü | bugün soru sor
 • patatesli yumurta yemeğinin daha sağlıklı olarak yapımıdır.

  patatesli yumurta yapımı çok kolay, anlatılacak ne var bunda diye düşünebilirsiniz. sadece işleri kolaylaştırmak ve yemeği daha sağlıklı hale getirmek adına bir iki tüyo vereceğim.

  tüyo 1) sanıldığının aksine patatesli yumurta yapmak için bir fritöze ya da kızartma tenceresine ihtiyacınız yok. dolayısıyla da bol miktarda yağ kullanmanıza da gerek yok. bunun için bayağı bir yanmaz, yapışmaz tava (örn) yeterli. yapmanız gereken şey, patatesi normalin biraz altında küçük küpler halinde kesmek ve tavaya az miktarda (evet az) yağ koyup, tavanın kapağını kapatıp pişirmek. burada püf nokta şu ki, yağ az ve ocak orta hatta yüksek ateşte olmalı. sık sık patatesi kontrol ederek alt üst etmeli ve yanmasının önüne geçmelisiniz. bir de tavanın kapağını arada bir açıp kapakta oluşan buharı lavaboya dökün ki, böylece patatesler haşlanmamış olur, kızarır.

  buraya kadar patatesin tavada kızartılmasını anlattık. merak etmeyin, daha dün denedim ve patatesler nar gibi kızardı. böyle hem sağlıklı oluyor hem de bir tencere yağ mundar olmuyor.

  tüyo 2) patatesli yumurta yapımı için, yumurtaya karabiber, pu lbiber hatta peynir katın diyenler olmuş. pek tavsiye etmem ama illa katacasanız, fazla abartmamaya özen gösterin. mümkünse de az koyun zira bahartlar patates ve yumurtanın tadını bastırır. işin doğası gereği her lokmada patates ve yumurtanın lezzetini hissetmeniz gerekir. yine de illa bir şey ilave etmek isterseniz çok az koymanızı öneririm.
 • 5 adet orta boy (1.70) patates rendelenir.
  tabii önce kabukları soyulur.
  rendeden sonra önümüzde biriken patates tepesi, inceden ısıtılmış yağlı teflon pilav tenceresine nakledilir.
  istiklal marşı ve kapak kapatılır
  sonra tekrar açılır, patatesler öyle tepe gibi bırakılmaz biraz karıştırılır, sonra kapak kapatılır (istiklal marşını tekrar okumaya gerek yok).
  sıcağı hunharca seven patatesi bu sevgisinden mahrum bırakmak için sık aralıklarla kapak açılıp patatesler karıştırılır. madem sık aralıklarla kapak açılacak neden kapağı kapatıyoruz; çünkü içeride buhara ihtiyaç var. patates buharla yaşar. buharını ondan alırsanız 53 yaşında birinin ayak baş parmağının tırnağı gibi kalır. kendi buharımda haşlanıyor muyum yoksa kendi yağımda kavruluyor muyum düşüncesiyle zamanını bir tencerenin içinde geçiredursun patatesler, siz balkona çıkın. evde balkon yoksa balkonu olan bir evden rica edin. sktirin edin patatesli yumurtayı, yemeği balkona söyleyin, o yapsın!
 • yurt köşelerinde patates ve yumurta ile pişirdiğim fakat daha sonra parayı görünce pişmeye yakın bir miktar kaşar katarak zenginleştirdiğim tarif.
 • yumurtayı bir tabakta çırpıp dokmek lazim. tavada düzgün karışmıyorum zira. hayat kurtarır evet.
 • -patatesli domatesli peynirli yumurta-

  2 kişilik

  orta boy bir patates küp küp doğranıp az yağda kızartılır. kızarırken üzerlerine kekik eklerseniz müthiş olur.
  bu arada iki büyücek domates rendelenir. patateslerin rengi dönmeye başladı mı domatesler tavaya eklenir. dilediğince tuz ve karabiber konur ama mutlaka bu safhada konur ve bir süre pişmeye bırakılır. domatesler ölüp, suyunu istenilen miktarda çekince 4 adet çırpılmış ama köpürtülmemiş yumurta eklenir. pişerken yavaş yavaş dürtülerek altının yanmaması sağlanır. yumurtanın arzu edilen kıvama gelmesine saniyeler kala ocak söndürülür, rendelenmiş kaşar serpilir ve tavanın kapağı kapatılır. 2-3 dakika dinlendirilir.

  yanında zeytinyağı-limon soslu zeytinle, kekikli-zeytinyağlı domatesle ve çayla servis edilir. herkes bayılır.