• mint (nane) familyasindan bir cali bitkisi. aromaterapik ozellikleri (sivilce, yagli cilt, ekzama gibi cilt bozukluklarinin iyilestirilmesi, depresyon, stres vb psikolojik rahatsizliklara iyi gelmesi) de olan bu bitki parfum endustrisinin vazgecilmezleri arasindadir ve gerceginin saf halinin fiati el yakacak durumdadir. hem odunumsu nanemsi notalariyla hos kokusu, hem de sadece kendini degil parfum icindeki diger molekulleri de sabitlemesi (fixative) etmesi ve kokunun ten uzerinde kaliciligini uzatma ozelligi sayesinde oldukca sik kullanilir. afrodizyak oldugu da soylenir -her egzotik koku gibi. uretildigi bolgeler daha cok endonezya ve filipinlerdir, ki, bu bolgelerde son yillarda meydana gelen dogal afetler sonrasi arz azligi nedeniyle uluslararasi piyasalarda fiyatlari katlanarak artmistir.

1960'larin sonlarinda yeni dunya gencliginin hindistani kesfetme curcunasi sirasinda yeniden gundeme gelmis olmakla beraber, bati dunyasina ilk gelisi 1800'lu yillardadir. o yillarda baharat yolundan gelen ipekler ve sair urunler, guve veya diger hasarata karsi korunmak amaciyla "haserat kovucu" ozellikleri de olan patchouli yapraklarina sarilarak kervanlarla veya gemilerle yapilan uzun yolculuklar sonunda ithal edilirdi. zamanla patchoulinin kokusu, "gercek ithal mal"la ozdes hale geldi ve bununla da kalmayip fiksasyon ozelligi sayesinde donem parfumculerinin de ilgisini cekerek gundelik hayata girdi ve artik sadece urunleri koruyan bir hasarat kovucu olarak degil kendi olarak da ithal edilmeye basladi.

bitkinin buharla distile edilmesi ile elde edilen patchouli yagi, ambere yakin bir renkte ve koyu kivamli bir sividir. agacsi, yosunumsu, yesil-taze ve kafiru (sert baharat, neredeyse naftalin) olarak tanimlanabilecek genel bir havasi vardir ve oldukca dominan karakterde cok kuvvetli bir kokudur. saf halini kokladiginizda taze bir acilisla beraber daha karmasik ve neredeyse sarap kokan baharatli bir orta nota ve agacsi balsamik bir baza ulasirsiniz. dinlendirildikce (maturation) bu katmanlar birbirine karisir ve keskin baharat havasi incelerek yumusar, nefis olur, tadindan yenmez.

beraber kullanildigi butun agacsi kokularla uyum sagladigi gibi gul, yasemin gibi ciceklerle de sinerji yaratabilecek sekilde kullanilabilir. esas olarak parfumu olusturan katmanlar icinde "baz notalar" tabir edilen ve suruldukten yaklasik 2 saat sonra kendini belli eden grubun icindedir. yani bir parfum alip siktiginizda, acilis tabir edilen ilk koklamanizda burnunuza limon, portakal, lavanta gibi (bunlar ilk 15 dakika etkili olan "ust notalardir") keskin bir patchouli kokusu asla gelmez. o, parfum kompozisyonu icinde kendinden onceki daha hafif molekulleri one iterek -ve tabi destek vererek- sirasini bekler.

iceriginde patchouli bulunan bazi bilindik parfumler: chance (chanel), coco mademoiselle (chanel), angel (thierry mugler), acqua di gio (giorgio armani), dune (christian dior), fahrenheit (christian dior), wish (chopard), chanel no.5 (chanel), black xs (paco rabanne), anais anais (cacharel), lovely (sarah jessica parker), kouros (yves saint laurent), eternity (calvin klein), pleasures (estee lauder), prada (prada), terre d'hermes (hermes), shalimar (guerlain), black orchid (tom ford), rush (gucci) vb olarak sayilabilir.
  • aromaterapi'de esansı sıkça kullanılan, esansı oldukça ağır kokuya sahip, nane ailesine ait bir bitki. tek başınayken ağır kokmasına rağmen diğer esansların kokularını yumuşatan ve şekillendiren, bunu yaparken akıl erdiremediğim bir şekilde alt nota olarak kendisini gizleyebilen bir esansı var. örneğin; limon kokusu seviyorsanız bilirsiniz ki misket limonu bile olsa çiğ kokar. yanına paçuli eklediğinizde ise o limon kokusu mistikleşir, sizi alır başka diyarlara götürür.

kognitif fonksiyonları regüle etme gibi ( kafa karışıklığı, heyecan gibi bilişsel fonksiyonlar) aromaterapi'de kullanım alanı da mevcuttur. sakinleştirir, yatıştırır, odaklanmanızı sağlar. şahsen zırt pırt aromaterapi yaptıramasam da, kullandığım parfümlerin içeriğinde olmasına özen gösterdiğim, bazı tenlere çok yakışan uçucu yağa sahip bitki.
  • ben bunun kokusunu istanbul'da kendi imkanlarımla keşfedip çok sevdikten sonra amerika'da üniversitedeyken paçulinin hippielerin banyo yapmak yerine orasına burasına sürdüğü, hafif leş bir şey olarak algılandığını duyunca üzülmüştüm. tütsüsünü hala çok severim ama yağını eskiden aldığım yerlerde pek bulamıyorum, artık nerelerde satılıyor acaba?

burada güzel listelemişler mesela:
    http://www.urbandictionary.com/….php?term=patchouli

- hippie perfume. smells like forest, pot, and snuggling.
    - used throughout the 60's and 70's not just as an excuse not to bathe, as some people claim, but to cover the scent of smoke, drink and drugs on clothing.
    - an annoying stank masking scent (commonly a scented oil) that subliminally causes internal cringing for members of the bathing community. also known as: "pseudo bath", "trustafarian tramp serum", "hippie stink" , "soap substitute", "dopehead dry-clean", "coward shower", "dank stank", "wanker-stank", "hygiene hi-jinks", "grateful dread", "granola grout", "magnolia mud-flap", "drag-rat sludge fudge"
    - patchouli is a foul smelling stench with strong overtones of mold and mildew. ıt has become popular with young, and sometimes successful, bohemian types. they often wear it to mask their success and to feel more grounded, as they smoke their american spirits and drink pbr. these days there's nothing cooler than smelling like you live in your parents moldy basement.
  • kuvars ile aralarındaki müthiş topraklanmayı hisseden olur mu?
    (bkz: zamanının ötesinde entry'leri)
  • beni misafir etme bahanesiyle evi temizleyen yimek yapan börekler açan hanım kızım yavrum benim. ben olmasam nosferatu - aka benim de gözlerim elaaaaa - netçek bilemiyorum valla.
  • hindistandan konteynır dolusu getirilen tütsüler sokaklarda satılmaya başlayalı beri, ankara'da selanik caddesi ile yüksel caddesi'nin doğal parfümü haline gelmiş olan odun kokusu.
  • dikkat ve konsatrasyon yetenegini arttiran tutsu .
  • dengeleyici bir yağ olan patchouli, nesnellik sağlar, espritüelliği arttırır, kararsızlık durumundaki zihne berraklık verir ve zihni karışık olanların akıllarını başına toplamasını sağlar. endişeli olanları yatıştırırır.
  • iyi ki merhaba'dan öteye geçmişiz, konuşmuşuz, paylaşmışız dediğim sevimlilik abidesi. hamile bir siyamları var efendim nosferatu beyle. heyecanla bekliyoruz..
  • işlerinin yoğunluğundan buruşmuş kağida benzemiş suskun.
hesabın var mı? giriş yap