şükela:  tümü | bugün
 • diz kapağı yani patella'nın kondillerinin hastalığı.
  condramalacia patellae imiş latincesi.
  ayrıca patellar/patellafemoral pain syndrome olarak da biliniyor.
  bu da bir prenses hastalığı.
  yorulma, taşıma, yat, dinlen, etme tutma.
  gavurlar buna kısaca apply rice tedavisi öneriyor.
  bir de dizlik ve özel patellar destek.
 • chondromalasia, diz kapağı kemiğinin arkasındaki kıkırdağın yumuşaması yada yırtılması ve kendisini ağrı ve enflamasyon ile belli etmesi için kullanılan bir terimdir. değişik nedenler buna sebeb olabilir ve rahatsızlık yaratabilir. ms yokuş yukarı yürüme, merdivenden inme, çömelme, uzun süre oturma sonrası ayağa kalkma pozisyonu gibi. genellikle dizde şişlik ve kilitlenme oluşur. chondromalasia terimi çoğunlukla diz kapağı kemiğinin yanlış yerleşimi ile açığa çıkan ön diz ağrısı için kullanılır. tam tanım diz kapağı kemiğinin arkasındaki kıkırdağın kireçlenmesidir.
  normal diz hareketleri sırasında diz kapağı arkasındaki kıkırdak femur eklem yüzü ile temastadır. adele imbalansı yada biomekanik bozukluk sonrası diz in tekrarlıyan hareketlerin sonucu , diz kapağı kemiği femura düzensiz sürtünür ve eklem kıkırdağı irritasyona uğrar. buradaki eflamasyon akut yada kronik olabilir ve erken safhada yakanalılırsa başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. enflamasyon düşme sonrası diz kapağı kemiğine direkt darbe gelmesi donrası oluşabilir. kronik enflamasyon uzun süreli fazla yüklenmeler sonrası oluşabilir. bu durum diz kapağı kemiğinin yanlış yerleşimi ve anormal biomekanik durum ile artar.
  diz kapağı kemiğinin ana vazifesi , öndeki uyluk adelesinin(quadriceps) etkinliğini artırmaktır. fakat bu arada arka kısmına aşırı kompresyon kuvveti yüklenir. tekrarlıyan kompresyon güçleri eklem kıkırdağında enflamasyon ve kireçlenmeye yol açar. diz kapağı ile femur kemiği arasında bir basınç mevcuttur. merdiven inerken bu normalin 2-3 katına çıkar. travma yada bacaktaki şekil bozuklukları sonrası açığa çıkar. bazılarında diz kapağı devamlı yarı çıkık hale gelir.

  kaynak: www.burhanuslu.com
 • pat diye koduğumun marazisi diye de bilinir aile arasında.
 • sıcak diz ağrısı. dizin, 90 derece kalmak zorunda olduğu pozisyonlarda ağrıması. bir süre sonra her açıda ağrıması. yağmur ve nemli hava artırır. çare: bandaj, anti-enflamatuar, dinlendirme, soğuk uygulama, fizik tedavi, ağrı yokken egzersiz. ağrı kesicilere cevap veriyor ama nereye kadar, kronik dedik. fizik tedavi cevap veriyor ama hangi bir zaman, kronik dedik. tek çare bacak kaslarını güçlendirmek, dize binen yükü azaltmak, o da ağrı yokken yapılmalı. e gel de deli gönlü ağrı yokken egzersiz yapmaya ikna et. ağrı olmadığında unutulan, yağmurlarla birlikte ağrı başladığında hatırlanan kıkırdak sorunu.
 • allah'ın belası, müzdarip olduğum rahatsızlık. bacak kasları boku yemişsse genellikle olur. ağrıları zaman zaman gece uykudan uyandıracak şiddette olabilir. tedavisi için, glukozamin sulfat denen nane ile desteklenir. anti-enflamatuar ile kıkırdakta olan ödemin giderilmesi sağlanır. eğer dizi bükmemeye özen göstermezseniz sürekli ağrır, bu sebepten ötürü merdiven çıkmamak, dizi bükmemek, çömelmemek gerekir.

  düzenli yürüyüş ve yüzmenin tedavide etkili olduğu söyleniyor. bakacağız artık.
 • uyluk kaslarinin tas gibi olmasi ile agrilarin azaltilabilecegi doktorlarim tarafindan ifade edilmis rahatsizlik, ancak sorun su ki; o kaslari en iyi calistiran sey bisiklete binmek, ama bisiklete bindikten sonraki gün agridan yürümek bile zul geliyor.
 • valla bu rahatsizlik icin, gnc'nin triflex adli urunu hakkaten iyi geliyor.

  edit: bir boka yaramiyor.
 • on dakikalık normal yürüyüşte bile dizinizin ağrımasına neden olur. hareket ettikçe dizinizden katır kutur sesler gelir. diz kapağınızın yerinden çıkıp tekrar yuvasına yerleşiyormuş hissine kapılmanıza neden olur. bir buçuk aylık mucizevi kapsul glukozamin kullanımı sonrası toparlar. (bkz: glukozamin) ağrı ve ses keislir. diz kapağınız oynaklıktan vazgeçer vakur bir edayla yerinde durur. ama buna güvenip bağdaş kurarak, ayağını altına alarak oturmamak, dizlere abanmamak gerekir, tekrar başlar.