şükela:  tümü | bugün
 • türk patent enstitüsü tarafından yapılan sınavda başarılı olan kişilere verilen ünvandır. vekillik, icat sahibi ile enstitü arasında bir köprü görevi görmektir.

  büyük ve eski şirketlerin sahipleri genelde hem avukat ve hem de patent vekilleridir. çok uzun zamandır meslekte oldukları ve yaşanmış örnekleri iyi bildikleri için işlerinde çok iyilerdir fakat para faktörü işin içine girdiğinde bunlarından istisnaları vardır.

  günümüzde rekabet arttığı ve patent/faydalı model hazırlama konusu bilinmediği için başvuranlardan yüksek ücret veya tam zıt olarak komik ücretler talep eden vekiller vardır. yeni mezunları çalıştırıp, yetkinliği olmayan çalışanların oluşturdukları dosyalar ile başvurup sözde koruma sağlayarak devam ederler. bu yüzden vekil aracılığı ile başvurulacak dosyalarda vekilin ve firmanın çok iyi araştırılması gerekmektedir. her meslekte olduğu gibi bu işi iyi yapan veya kötü yapanlar olduğu unutulmamalıdır.
 • 2017 yılı için sınav başvuruları açılmıştır meslektir, 18 ekim son günmüş.
 • 'patent, faydalı model ve endüstriyel tasarımlar' konusunda, ilgili 'kurum' nezdinde temsil hakkına sahip kişinin ünvanı.

  burada 'kurum', kimleri vekil olarak kabul edeceği konusunda kriterleri kendisi belirler. örneğin türk patent enstitüsü'nün (tpe) muhatap aldığı vekiller 'türk patent vekili' ünvanını almak için tpe'nin düzenlediği patent vekilliği sınavını geçip, sicile kaydolan kişilerdir. avrupa patent ofisi'nin (epo) muhatap aldığı vekiller ise, epo'nun sınavlarını (eqe: european qualification exam) geçip, oranın siciline kaydolmuş kişilerdir.

  yani bir patent vekili öyle her kurum nezdinde faaliyet gösteremez; hangi kurumu gözüne kestirmişse onun kriterlerini sağlamış olmalıdır.
 • zamanında avrupa patent vekilliğini kebap bir biçimde fahri olarak alan meslek grubuna mensup birey. avrupada bu mesleği yapanlar tam anlamıyla yardırırken, memleketimizdekilerin tek yaptığı iki öğrenci bulup ingilizce-almanca-fransızca metinleri çeviritip dosyalamaktır.
 • patent vekili olabilmek için 2 yılda bir yapılan ve ne alakysa gazi üniversitesi'nin hazırladığı abuk sabuk bir sınavda 100 üzerinden 70 alarak başarılı olmanız gerekmektedir. bir patent vekilinin bilmesi gereken ve yaptığı en önemli şey tarfinamedeki "istemler" hakkında sınavda sadece bir tane soru sorulurken, hiçbir şekilde alakanız olmayacak birçok soru gelmektedir. bu sınava hazırlanmak için ilgili kitaplar -ki 1-2 tanedir zaten, http://www.pem.org.tr/ adresinden ulaşılabilir.

  edit: 2013 yılındaki sınavı ankara üniversite'si hazırlamış, eline yüzüne bulaştırmıştır.
 • yeni kanun sonrası mühendis ve eczacıların yapacağı meslek. patent vekili avukatların bu konuda ne düşüneceği merak konusudur.
 • turk patent enstitusu, patent hakki sahiplerinin basvurularinin takibi ile yetkilendirilmis kimse. kisacasi patent tescili yapilmasi gerekiyorsa tescil basvurusunun ya direkt olarak patent sahibi yada bir patent vekili tarafindan yapilmasi gereklidir.
 • 26 kasımda yapılmış olan sınavı neredeyse 1 ay geçmiş olmasına rağmen açıklanmamakta ısrar etmektedir aynı zamanda. yanlış soru olduğu o yüzden sarktığı şeklinde duyumlar alınmıştır ama yine de bu kadar sarkmış olması insanın aklına yine bir kopya, bir adam yerleştirme gibi olayları getirmektedir
 • ... olabilmek için ilk önce tpe'nin hesabına 150 ytl yatırmanız şarttır.
  başvurunuzu yaptıktan sonra da "sınai mülkiyet" hakkında epey bir bilgi sahibi olacaksınız.
  çünkü sınai mülkiyet ve uluslararası mevzuat'ın sınavdaki ağırlığı % 55...
 • 2019 sınavına girmeyi düşündüğüm vekilliktir. halihazırda bu işi yapanlardan bilgi istiyorum, varsa patent vekillerimiz yeşillendirebilir mi?