şükela:  tümü | bugün
  • roma imparatoru augustus a i.ö. 2 (5 şubat) tarihinde verilen ünvan. vatanın babası anlamındadır.

(bkz: süleyman demirel)
  • senato tarafından ilk olarak milattan önce 390 yılında imparatorluğu galyalılardan kurtaran marcus furius camillus'a verilen, vatanın babası anlamındaki ünvan. daha sonraları m.ö. 63 yılında cicero, m.ö. 45 yılında julius caesar, m.ö. 2 yılında da augustus'a verilmiştir.
  • antik roma paralarının tarihini anlamaya yardımcı olan ünvan. şöyle ki, roma imparatorları imparator oldukları ilk yıl içinde bu ünvanı kullanmazmış. ilk sene kendilerini ispatlayıp pater patriae unvanını haketmeleri beklenirmiş. augustus bunu bileğinin hakkıyla kazandığı için öyle bir sembolik gelenek oluşmuş büyük ihtimal.

paraların üzerinde pp (pater patriae kısaltması) yoksa imparatorun hükümranlığının ilk senesinde basılmış oluyor.
  • lat. 'ülkenin babası'. sanırsın ki "ben sizin babanızım, ben ne dersem o olur" diyor, değil mi? değil işte. bu isim çok eskilere dayansa da pik yaptığı dönem roma imparatorluğu'nun başları ve caesar'ın diktatörlük dönemidir. verilmek istenen mesaj, daha çok şunun gibidir: "ben sizin babanızım, her şeyden önce sizin iyiliğinizi düşünür, sizi kucaklarım". yani burada katı bir baba değil, halkını kucaklayan bir baba sembolü vardır. hatta caesar pater patriae'dan ziyade parens patriae'yı(lat. ülkenin ebeveyni) tercih eder. artık her şey değişti, kendi çıkarını düşünen şerefsizler yerine halkın babası geliyor, dam dum dam dum! bir bakıma, meral mommy politikası..