şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rumlardan kalma bir kaç manastır da bu koydadır. mehtabın en güzel izlendiği köşelerimizdendir. lodos rüzgarı estiğinde bölgenin en denize girilesi yeri olduğu için bölgedeki tüm göbek atma tekneleri buraya gelir ve huzurun içine eder. girit aksanı ile patriça diye söylenir
 • esas yazilisi paterica olan, cunda adasinin orta dunya tadinda bir bolgesidir.olusturdugu korfezin ortasinda minicik bir ada ve adanin uzerinde bir manastir vardir.patericanin edremit korfezine bakan kesiminde ay isigi manastiri bulunur.denize sifir bir manastir olup,geyiklerin ve denyolarin talani sayesinde birkac sene sonra kendisinden eser kalmayacaktir.kafayi bosaltip yeniden sarj etmek icin, hatta kalip tek kisilik bir tekke kurarak hayatini nihayetlendirebilecegin ideal bir mekandir.
 • yore halkının patriça diye okudukları yer
 • cunda adasının en uzak, arka kısmı. ayışığı manastırı'nın olduğu yer. yöre halkı da aynen bu şekilde, yazıldığı gibi okur. sözlükte patrica, patricia olarak da geçmektedir. (bkz: patricia)
 • denizi sığ, kumu benzersiz güzellikte olan, denizden denizatı, deniz kabuğu ve deniz kestanesi toplanan, bozulmamış bir cennet... çocukluğumuzun en büyük eğlence mekanıydı, ebeveyinler iç rahatlığıyla çocukları bırakır, çocuklar da doğayı sevme derslerine ilk defa burda başlarlardı.
  (bkz: cunda)
  (bkz: ayvalık)
 • cunda'nin kuzeye dogru uzantisi ,anlami * koltuk degnegi'dir...
 • bolgenin, ayni isme sahip bir de zeytinyagi bulunmaktadir ki lezizdir.

  http://www.patricagurme.com/
 • cunda adasının kuzeyinde bulunan koy ve civarına verilen ad. çataltepe dönüşünden sonra toprak yolla ulaşılır. iki adet yerleşim yeri vardır: birinci köy ve ikinci köy. (bkz: yaratıcılık)
  koya ulaşıldığında ilk olarak birinci köy karşınıza çıkar. burada bir gazino vardır ve insanlar denize genelde burada girerler. pateriçaya sefer yapan minibüslerin son durağı da burasıdır. ikinci köye ulaşmak için ise artık daralan ve taşlık olan yoldan devam etmeniz gerekir. ikinci köyde genellikle kullanılmayan yıkık evler vardır ancak bir iki tane restore edilmiş mekana rastlamanız mümkündür. ikinci köyden devam edildiğinde ayışığı manastırına ulaşılır.
  bölgede elektrik yoktur. su ise kuyulardan sağlanmaktadır.
  son yıllarda ikinci köydeki yapıların çoğunu güler sabancı almıştır ve söylentilere göre tatil köyü tarzı bir tesis inşa etmek istemektedir.
 • bisiklet ile muhteşem koylarında gezerek en güzel yerlerinde zıpkınla dalıp kefal avladığım, masmavi denizin hemen kenarında yetişmiş yemyeşil bir ağacın altında dinlendiğim, türkiye'nin en yüksek oksijen oranı olduğu söylenen, gençlik yıllarımda tek başıma iken bana hep bir kaçış noktası olmuş cennet parçası, tabiat harikası yurdum parçası.