şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: parentalizm)
  • devlet baba anlayisina sahip yonetim modeli. turkiye cumhuriyeti devleti'nin nin kamuflajidir.
  • paternalizm devlet ve yönetim erkine sahip mercilerin (hükümet, moderasyon, admin, vs) iktidar alanları altındaki birey, topluluk ve halklar üzerinde onlar adına, onların istek, ihtiyaç ve seçimlerinde rağmen "doğru"yu ve "doğru olan"ı belirleme isteğine verilen bir isim.

genellikle halk için halka rağmen tipi halkımız cahil, halk kendisi için doğru olanı bilemez inanç ve ona bağlı politikaların temelinde yatan paternalizm, faşizmin de mütemmim cüzü, iki adım arkadan seğirten çikosudur.

devlet baba örneğinde olduğu üzere çoğunlukla "doğruyu bilen baba figürü", "ağır abi"lik kostümüyle karşımıza çıkan paternalizm, temelinde "ah yavrum senin için en doğru olan bu, bir bilsen bana da hak verirsin"ci iyi niyet kamuflajı ve sahtekarlığı sebebiyle faşizmin "dediğim dedik" küt dürüstlüğünden, ayıcı samimiyetinden ayrılır. bu yüzdendir ki faşizmi paternalizme tercih eder şu deli gönlüm.

zorla sikeceksen, kulağıma sevgi sözcükleri fısıldama.
  • economist bir sayısında missisippi deki kumar yandan çarklılarınında vuku bulan, iradesi yetersiz kişilerin kendi rızaları adlarını bir listeye yazdırdıklarından listede adı bulunanların teknelere alınmadığından böyle bir rıza ile gerçekleşirse paternalizmin fena olmayacağından dem vurmuştu.

ben de teslimiyete inanıyorum. madem bilmiyoruz nasıl yaşamamız gerektiğini bırakalım bilenlere onlar yaşatsın.
    (bkz: takıl bana hayatını yaşa)
  • otorite'nin tebasıyla kurduğu ilişkinin türlerinden bir tür. richard sennettin "otorite" adlı kitabında az sayfada bol miktarda güzel güzel anlatılmaktadır.
  • fatih terim'in başarıyla uyguladığı yönetim biçimi.
  • bireylerin kısa görüşlü olabileceği ve devletin rehberliğine ihtiyaç olduğu inancıdır. her kavram gibi paternalizm de iyi ya da kötü kullanılmaya açıktır. bu görüş temel alınarak, halkın düşük gelirli kesimine yönelik sosyal devlet politikaları izlenebileceği gibi, birçok çelişkili devlet faaliyetinin paternalizm görüşü temel alınarak yapılması suretiyle yeni rant kapılarının açılıp iktidara yakın kişilerin nemalandırılması da mümkündür.
  • devletin vatandaşına babalık etmesi.

bir örnek: http://www.newsweek.com.tr/…/kemerini-bagla-evladim
  • ataerkil zihniyetin siyasi alana yansımalarından biridir.

(bkz: bu ülkenin ekmeğini yeme edebiyatı/@derinsular)

ana tema:
    (bkz: siyaset bilimi/@derinsular)
  • hemen hemen her sirkette calisanlar ile patronlari arasinda olusan iliski turu paternalizme gosterilebilicek en basit ve en guzel orneklerden biridir.