şükela:  tümü | bugün soru sor
350 entry daha
  • şimdi hızlıca yeni başlayanlar ya da tecrübesizler için;

betrayal'in başlamasına saatler var, en baştan acil dalın oyuna. oyunu ilk önce normal seviyede bitirip, ardından haritalar, betrayal questlere dalmak gerekiyor. yapacağınız build için şuraya alalım sizi : https://www.poebuilds.cc/

bununla beraber havoc ve mathil gibi hayvanları da takip ederseniz, zibilyon tane build yapan elemanlardır; onların hangi silahları ve eşyaları kullandığını yakından takip edebilirsiniz.

elinizde olmayan ürünleri almak için de : http://poe.trade/ üzerinden bulup mesajlaşıp alabiliyorsunuz. bunun için bir kaç youtube videosu izlemenizde, hatta twitch e dalıp, path of exile kanalında en çok izlenenleri bir izlemenizde fayda var.

tipi size uygun diye değil, oyun tarzınıza göre bir karakter seçmeniz gerekiyor. şu sıralar arc totemciler revaçta, blade vortex elemantelist witch, miner shadow'lar da ilk başlayanlar için beginner friendly build'ler. hangi özelliklerinizi yükselteceğiniz oldukça önemli, passive tree de saçma sapan bu iyi şu iyi diye yönelmeyin, hedefinizde belli alanları almak olsun o doğrultuda ilerleyin.

bununla beraber divine orb, blessed orb, alchemy, exalt, chaos, mirror falan asla harcamıyorsunuz; bunların hepsini biriktireceksiniz. eğer ki bir şey satın alacaksanız, mutlaka currency stash tab'i satın alın, elinize ayağınız oluyor velhasıl. benim gerizekalılık yapıp mirror harcamışlığım var hiç bilmezken, sakın ha. oyunun en değerli currency'si, eğer bulursanız zengin oldunuz; en ala buildi yapabilirsiniz.

eğer necro türevlerine gidecekseniz, abyss slotlu helmet, gloves ve boots arayın, hatta 2 taneli gelirse kurtuldunuz. içine koyacağınız eye jewel'lar çok önemli, minion'ları direk tanrılaştırabiliyorsunuz.

bir çok beginner guide'lar var, onlara bakarak ilerleyebilirsiniz; zamanla açılacaktır zaten detaylar. betrayal ile ilgili bilinmeyen çok fazla şey var, cold saldıranlar için bir çok yeni ve iyi şeyler geliyor; oyundan hızlı bir şekilde faydalanmak için; koştura koştura oyunu bitirmeye bakın. ilk 80 levelde zaten ne ara öldünüz ölmediniz pek önemli değil, ölün devam edin aynı noktadan tekrar tekrar, ardından maplere gelince oyun asıl o zaman başlıyor.

https://github.com/poe-trademacro/poe-trademacro şuradan trade macro'yu mutlaka indirin, itemlerin üzerine gelip ctrl + d yaptığınızda o itemın fiyatını söylüyor, bu çok çok önemli, ben herhalde 10 mirrorluk ürünü çöpe atmışımdır toplamda bunu kullanmayı bilmeden önce. mutlaka yükleyin kurun, detaylar yazıyor readme sinde.

ben delve'de arc totem blood magic necro templar yaptım saçma sapan oldu biraz ama itemlar beni oraya yönlendirdi, yeni seferde gene elimdeki itemlar doğrultusunda büyük ihtimal ya cascade totem templar yapacağım, büyük ihtimal ikinci karakter kasarsam da (zengin olduktan sonra) baştan bir skeleton mage necromancer witch kasabilirim. allah kerim.

8 saat 35 dakika kaldı yarrabbilalemin.

edit : oha bu kadar merak eden var mıymış ya la. devam ediyorum;

yapacağınız build'in ne kadar masraflı olacağına mutlaka bakın; çok masraflı bir buildi ilk seferde asla yapamazsınız. oyunu para biriktirerek bitirip, ikinci buildde anca yapabilirsiniz.

yeni oyun akşam başlıyor, şu an girip kuracağınız oyun standart liginde, betrayal ligi için akşam lig başladıktan sonra sıfırdan başlamanız gerekiyor. yani bu akşam saat 10'da oyna girmeniz lazım o an başlayabiliyorsunuz. tahminen aşırı yığılma, lag vs. olacaktır. sorun değil bekleyin çözülür.

aktif bir guild'e girmeniz çok önemli, guild de kullanılmayan itemlar çok paylaşılıyor, özellikle sıfırdan karakter build ederken işinize yarar; ama sonrasında pek yaramaz. ancak, guildi sadece sömürmek için kullanırsanız şutlarlar sizi. sizin de katkı yapmanız, insanlarla diyaloğa girmeniz vs. gerekmekte. ben reddit guild'indeyim, güzel iyi çocuklar, ama davetiye sistemi biraz işkence şu sıralar zor yeni eleman kabul ediyorlar. onlar için de reddit de r/pathofexile ı takip edin.

oyunda hızlı level up için, side quest leri yapmadan hızlıca oriath'a kadar giderek oyunu bitiriyorsunuz. levelinize nazaran daha güçlü haritalar size daha güzel itemlar düşürür, kavga dövüş zordur ama faydası fazladır.

resistancelarınız önemli olduğu kadar, karşınızdaki elemanın da resistance ları önemli. fire/cold/lightning dalıyorsunuz ve adamın elemental resistance'ı var diyelim; ya resistance delen itemlarınız olması lazım ya da conductivity ile karşınızdaki elemanı curse'leyip öyle zarar verebiliyorsunuz.

şimdi oyunu ilk bitirip library'e gittiniz diyelim, build'iniz o noktaya kadar bir çok şey olabilir ama sınıfınızı seçtikten sonra oraya bağımlı kalmak mecburiyetindesiniz kısmen. o yüzden şuraya bakının : https://pathofexile.gamepedia.com/ascendancy_class . misal arc totem'ci bir templar hierophant'dır, hieorophant'ı seçtikten sonra diğer guardian ya da inquisitor buildlerini yapamazsınız. o yüzden buildi seçmeniz için en son düzlük library. bir tek scion her halukarda ascendant oluyor, tam orta karar bir karakter ama misal delve'de en derinlere dalabilen karakterler genelde scion idi.

tekrar betrayal'de ne iyi ne kötü zaman gösterecek, twitch'de ve forumlarda karakter buildlerini mutlaka izleyin. kolay gelsin.
  • oyuna yeni başlayanlar yeşillendirebilirler, yardımcı olurum :)

discordu da paylaşmıştım link hala çalışıyor.
  • son bir tavsiye de betası çıktığından beri ara ara oynayan bir oyuncu olarak ben ekleyeyim.. zaman ayıramayacaksanız oynamaya hiç başlamayın(minimum 3-4 saat günde yeterli, bunun altı sürelerde ilerleyebilmeniz ve gelir elde etmeniz çok zor). ayrıca yapacağınız buildlerin rehberlerini mümkün olduğu kadar birebir yapmaya çalışın, +- lerini iyi inceleyin. sonra bu build çalışmıyor, çok ölüyorum, auraları çalıştıramıyorum vs gibi sebeplerle oyundan soğursunuz.