şükela:  tümü | bugün
 • birinci dunya savasi sırasında fransiz ordusunda anlamsız bir disiplin nedeni ile haksız yere idam edilen bir kaç askerin öyküsünü anlatan film, savas, askerlik, askeri disiplin sorularına cüretli bir bakış açısı getiriyor. sanırım bu nedenle film fransa da 1970 lere dek yasaklandı ve gösterilemedi
  askeri disiplin olayını iyi incelemiş, olağanüstü görüntülerle dolu, usta stanley kubrick filmidir.
 • (bkz: path of glory)
 • kubrickin savas karsiti filmlerinden birisi...dr strangelove ve full metal jacketdaki kara mizaha karsin bu film daha ciddi,daha gercekcidir... kirk douglas belki de sinemadaki tek adam gibi rolunu burda oynamistir... ama nedense turkiyede turevlerine gore pek itibar edilmez stanley abinin bu filmine..
 • album of the yearden bir faith no more sarkisi...
 • sozleri de soyledir ki...you squirt out red and turn so yellow

  and then you made me kill my own
  i'm not afraid
  (coming, coming)
  but i'm afraid
  blood in your eyes again
  bravery, the face of man
  blood on your mind again
  chivalry, the face of man
  blood in your lies again
  enemy, the face of man
  blood in your eyes, again
  is this the only path of glory?
  if so then i won't go alone
  follow the trail
  (running) follow the trail
  i'm not afraid
  but i'm afraid

  home sick home
  come home
  it's been so long
  we're missing you at home
  so hang up that phone
  cuz i'm coming back
  home
  come home
  it's been so long
  can't hide no more
  so hang up that phone
  cuz i'm coming back
  home
  drive me home
 • en karamsar savaş filmlerinden.. filmdeki savaş sahneleri hepten ürkütücü olup askerlerin niçin siperden dışarı çıkamadıklarının görsel bir biçimde özetler..filmdeki generallerin tutumunun nerdeyse -douglas ın yüzüne haykırdığı gibi-sadist olması, suçlu için kura çekilmesi, askeri mahkemenin hepten uyduruk olması, sınıf sisteminin esaslı temsilcisi olan askerlik kurumunun hastalıklı iç yüzünü filme boca etmesi ve bunun değişmeyeceğini söyleyerek bitirmesi insanı allak bullak eden yaklaşım.. sonların umutla bitmesinin yalan olduğunun altını çizmesi..avam tabaka olan erlerin çocuksu bir pişmanlıkla salondaki alaman kızın şarkısıyla gözyaşlarına boğulmasıyla umutsuzluğun dibini göstermesiyle sıfırı tüketir. vesselam seyirci bitikitir..
 • mekan kullanımı açısından sırf yapıldığı yıl olan 1957'de değil günümüzde de 10 numara olan bir filmdir. tek bir mekanda 25 dakika boyunca gerilimi tırmandırır stanley baba sadece diyaloglara dayanarak.
 • 1957 yapımı 90 küsür dakikalık savaş filmi.filmde üstü çizilen nokta filmin ismi ile konusu arasındaki trajikomik durumdur.her türlü karakter,mekan ve konuşmalar, derin bir zihinsel travmayı sarsıcı ve sert biçimde verir.yeni dönem aksiyon filmlerine oranla çok daha sarsıcıdır.
 • genc bir alman kizinin fransiz askerler onunde sarki soyledigi oldukca dokunakli bir sahnesi vardir. dusman ulkenin askerleri onunde titrek ve ciliz sesiyle sarki soyleyen alman kizini susanne christian oynamistir. daha sonra filmin yonetmeni stanley kubrick'le evlenir ve adi christiane kubrick olarak degisir.
 • yirmidördüncü uluslararasi istanbul film festivali'nde "zafer yollari" adiyla gösterilmis film. kirk douglas'in görülmüs görülebilecek en iyi performansi. generaller arasindaki savas da ayrica ilgi çekici.
hesabın var mı? giriş yap