şükela:  tümü | bugün
  • jaszczurka adlı albümüyle sevenlerinin gönlünde taht kurmuş polonyalı rock şarkıcısı*.
  • all that is thirst adlı etkileyici şarkısıyla hayranlığımı kazanmış polonyalı şarkıcı.
  • uzun zamandır sesi soluğu çıkmayan trip-hop şarkıcısı. kendisi ilk albümü jaszczurka'yı 1998 yılında çıkarmış. albümün muhteşemliği bir yana, böyle bir şahaseri 18 yaşındayken yaratmış olduğunu öğrenince pati yang'i daha da bir sevdim. björk'ü zerre kadar sevmesem de ilk albümdeki farklılık bakımdan ona benzettim. farklılık iyidir ama her zaman güzel değildir. paçayı çorabın içine sokmak da fikir olarak farklıdır örneğin. björk'ten farklı olarak hatun gerçekten şarkıyı söylüyor, ağzında gevelemiyor. ilk albümde en sevdiğim şarkılar si ile jaszczurka oldu. ilk albümünden sonra londra'ya yerleşmiş ablamız, ikinci albümü de ziyadesiyle orada hazırlamış. müziğin kalbi olarak nitelendirilen ülke yang'i ve müziğini etkilemiş olacak ki 2005 yılında çıkardığı silent treatment albümünde bu etkiyi dinleyicilerini hissettiriyor bol bol. en bilindik albümü bu gördüğüm kadarıyla. bütün şarkıların ingilizce olmasının bir etkisi de olsa gerek. yalnız albümdeki all that's thirst'ü dinlediğimde bir türkçe parça geliyor aklıma, müziği aynı ama şarkının adı bir türlü aklıma gelmiyor. 19*, giant cat woman, unquiet ve bahsettiğim şarkı albümün en parlak yıldızları.
  • all that's thirst'u dinleyip de resimdeki gozyaslarini hatirlamayan bir turk evladi yoktur herhalde.
  • bu kadının en yahşi & bi' o kadar da ilgilimi çeken albümü 98 çıkışlı jaszczurka'dır. itiraz istemiyor ve altını kalıncana çiziyorum.
  • eris gezegeninin ışık görmeyen buzullarla kaplı topraklarından geldiğini düşündüğüm, polonyalı trip hop elçisi (bkz: si) (bkz: underlegend)
  • spotify'in israrlarini kirmayip kendisini dinledigime memnun etmis hatun kisidir. yeni trip hop sarkilari arayan bunyeme ilac gibi geldi. neden daha meshur olmadigina anlam veremiyorum. bu kadini yeni duyuyor olmamin hic bir ozru bahanesi olamaz.

ayrica yasam hikayesi de ilginc. 16 yasinda polonya'dan kacip ingiltere'ye giden ve kendine album yapmis/yaptirmis bir hatundan bahsediyoruz. ben onun yasindayken ergen ergen, hangi kizin gotu guzel muhabbeti yapiyordum, utandirdi.
  • ne ara, hangi çalma listesinde denk geldiğimi anımsamıyorum ama red hot black parçasını beğeniyorum.