şükela:  tümü | bugün soru sor
 • canan hanım ve volkan bey'in insanüstü çabalarıyla ankara'da bir orman arazisi üzerinde kurulu köpek barınağı ve bakım merkezidir. bir avuç gönüllüyle onlarca köpeğe bakılıyor. hayvanları beslemek ve tedavi etmek için sponsorlara ihtiyaç var. gitmeden önce telefon edip zaman kararlaştırmanız doğru olur. biz mama saatlerinden önce gittiğimiz için aracın etrafını çeviren onlarca aç köpekten korktuk. telefon konuşması köpeklerin bize zarar vermeyeceği teminatıyla son bulunca araçtan zor bela indik. getirdiğimiz yiyecekleri biz vermeyi uygun bulmadığımız için ilgileri çabuk söndü.

  en çok kuru ve temiz (kuru ve idare eder nitelikte de olur) şilte, minder, yaygı, kilim gibi şeyler, mama sponsorları veya yavrular ve anne köpekler için pişmiş tavuk, makarna gibi ürünler gerekiyor. dilerseniz üzerine adınızı yazabileceğiniz bir kulübe de kendi ellerinizle köye siz ekleyebilirsiniz. ayrıca köyün bağımsız ve hüzünlü gözlü, solo takılan, iki kardeşini ankara soğuklarına kurban veren yavrusu bıdık'la (balonlu resimdeki) çekileceğiniz bir fotoğraf size sosyal medyada garantili likelar getirecektir. veya anneleriyle beraber takılan, 7şer yavruluk minik sülalelerin fotoğrafını çekebilirsiniz.

  eğer gidecekseniz giderken eski ve kirlenmesine üzülmeyeceğiniz kıyafetlerinizi giyin. tankerle su getirten, her gün kuru mama ve parça tavuk eti taşıyan hayvansever insanlara ve patiliköy sakinlerine bir el uzatın.

  patiliköy
 • şu an çok mama sıkıntıları olan özgür köpek barınağı. az bir para ve mesai harcayarak destek olabilirsiniz.

  patifood.comlink adresine giriyorsunuz. 1 kilo köpek maması 3.30 tl.

  aldığınız mamalar kumbarada birikip, 49 kg olduğunda barınağa ulaştırılıyor. alışverişinizin patiliköy ankara'ya gideceğini seçmeniz gerekiyor.

  bir de mamak belediyesini barınağa destek olmaya çağıran change.org bildirisine imza atabilirsiniz.

  patiliköy2
 • gelen bir maile göre belediye bu barınağı yıkmak istiyor.
  konuyla ilgili bir imza kampanyası başlatılmış.

  --- spoiler ---

  patiliköy, mamak belediyesi imrahor vadisi’nden 500-700 köpeğe can olmaya çalışan küçük bir grubun adı, belki duydunuz belki ilk kez duyacaksınız. ama duymazdan gelmeyin bu canların çığlıklarını.

  canan ve volkan koç 365 gün yaz-kış demeden, yağmurda, çamurda, karda, yazın bayıltan sıcağında onları besleyip, tedavi ettirip, kulübe yapıyorlar.
  onlar aç kalır diye hasta bile olmaya vakitleri yok.
  hem de 2 kişi ve 5-10 kişilik gönüllülerle fakat gönüllüler her gün gelemiyor.
  canan volkan çiftinin tek zenginliği sevgi ve merhametleri.

  genelde gelen mama ve klinik destekleriyle ya da kliniklere borçla yapıyorlar bütün bu hayran kalınası şeyleri.
  ama şimdi durum çok riskli çünkü patiliköy’ün kapısına kepçeler dayandı. her gün artan canlarımızla çok zor durumdayız.
  500-700 canımızın yuvası yıkılacak.

  her gün patiliköy’e veya ormana yeni bir can atılıyor. her gün annelerimiz, bebeklerimiz, hastalarımız artıyor. hasta canlarımız klinikten döndüğünde yuvasız kalacaklar. gidecek hiçbir yeriniz olmadığını düşünün. biz hiçbir koşulda onları yalnız çaresiz bırakmayacağız. ama evsiz kalmamaları size bağlı. bu kampanya ne kadar çok destek görürse, bir yardımseverin bize el uzatması o kadar artar.

  lütfen onların çığlığına kulaklarınızı, kalplerinizi kapatmayın. destek verin, devlet patiliköy’e ya yeni bir arazi tahsis etsin ya da bize bir gönüllü arazi bağışlayana kadar buraya dokunmasın.

  bizi, patiliköy meleklerini, canlarını yalnız bırakmayın. siz yoksanız biz hep eksiğiz. her zaman söylediğimiz gibi patiliköy cennetle cehennemi ayıran en ince çizgidir canlar için.
  --- spoiler ---
 • duyarlı sözlük yazarları tarafından desteklenmesi gereken barınak.
 • ankara'da özellikle geceleri sıcaklıkların çok düşmesinden dolayı köpeklerin bir çoğunun üzerinin buz tutmasından dolayı, sığınabilecekleri kulübe, üzerine yatabilecekleri eski battaniye vs, köpeklerin kendilerini ısıtabilmeleri için ise mamaya ihtiyaçları olduğu yer.
  canan hanım ve volkan bey'e biraz destek olabilirsek onlar da yeni doğmuş bebeklerine rağmen hayvanlar için yaptıkları güzelliklerin biraz keyfini çıkarabilirler.keyif dediğim; iç huzuru.
  ilgilenmek isteyenler facebook sayfası üzerinden iletişim kurabilirler. link isteyen yeşillendirebilir.
  donarak ve açlıktan ölmek çok acı. lütfen sokaktaki canlara yardım edelim.
  buyrunuz izleyiniz
 • bu aralar yeni bırakılan bir sürü hasta yavrular ve hastalığın diğer yavrulara bulaşması nedeniyle ilgilenen kişinin evine bile gidemediği güzel köy.
  ankara'da kış şartları malum, kendi imkanları ile 600 köpeğe bakmaya çalışan bu insancıklara arada internetten bile mama yollayarak destek olamaz mıyız acaba? mamalar 50tl civarında. yavruların tek tek ölüm haberlerini almak çok üzücü.
  not: çok zor şartlarda yaşayan çocuklarımız da var biliyorum siz söylemeden ben yazayım. ancak imkanımız varsa insan-hayvan ayrımı yapmadan elinden geleni herkes için yapmak da insana yakışandır.
 • tam da son haftalarda ankara'da epeyce vakit geçirmişken bu denli geç haberdar olduğum için üzüldüğüm bir köpek barınağı, yuvası hatta isminden de anlaşılacağı üzere köyü; 700 köpek yaşıyormuş zira içerisinde.

  hayvanlara yapılan yardımın en sevdiğim yanı tamamen karşılıksız ve gönülden geldiği için yapılması. araştırdığım kadarıyla tüm enerjisini bu kadar hayvanın barınması, beslenmesi ve sağlığı için harcayan birileri var. gözlerim dolmadı desem yalan.

  benim gibi ilk kez duyanlar için web siteleri şurada.

  mama yardımı yapamayacak olanlar da buradaki twitter adresinden yapılan paylaşımları paylaşarak destek olabilirler.

  kısa bir süre buralarda değilim; ancak ağustos ayında ankara'ya tekrar gittiğimde ziyaretçisi olacağım için heyecanlıyım.

  not: bazı bacakları olmayan veya başta türlü hastalıkları olan köpekler varmış. keşke ankara'da yaşayan duyarlı veteriner arkadaşlarımız bir gidip görseler ne iyi olur.
 • burada görüldüğü üzere iyi işler yapan bir kardeşimiz var ve yardım bekliyor. yukarıda durması gereken bir başlık.

  link düzeltildi.