• buradaki garibanların durumu çok iyi değil. hepsi inanılmaz insan canlısı. aralarında çok yaşlılar da var, aklı fikri oyunda olan yavrucaklar da. kimisi aksıyor yürürken, kimisi kafasını kaldıramıyor yerden. sağlıklı bir ortam, yeterli bir beslenme imkanı kesinlikle yok.

bakın bunu nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum ama bir şeyler ters. sadece benim bildiğim onlarca insan var buraya düzenli bağış yapan. ama az evvel bakıyorum, kendilerine lokasyon olarak çok yakın bir yerdeki yavrucakların nakli için karşılayamayız diyerek sponsor arıyorlar. aklım almıyor benim... mali açıdan denetlenmesi gerekiyor bu derneğin. belki de ben yanılıyorumdur, umarım ben yanılıyorumdur hatta paranoya yapıyorumdur ama bağış yapılan, mama alınan, veteriner masraflarının ödendiği hesap özetlerini bi döksünler ortaya. bizim de içimiz bi rahat etsin allah aşkına!
  • zaman zaman destek olduğum oluşum. hakkındaki iddialar için kimsenin bir şey paylaşmamış olduğunu görünce ben de volkan beyin twitter adresinden paylaştığı floodu noktasına virgülüne dokunmadan buraya aktarmak istedim.
    ------------------------------------------------------------------------------------------ (12 mart 2020) alıntıdır;
    lütfen okuyun ve paylaşın rica ediyorum. uzun ama önemli.

yıllardır bir gurup hayvanseverim diyen kişilerin tacizi iftirası ile mücadele ediyorum. bugun birisi hakkında hem sosyal medya hem reel hayatta uzaklaştırma ve koruma kararımız çıktı. patiliköy ün dolandırıcı+++

olduğunu söyleyip insanları bize karşı aldırmaları yetmez gibi birde dolandırıcılıktan hayvanları öldürüp öldürüp gömdüğümüze kadar bir çok konuda dava açtılar. 2,5 yıl hayatımızın içine ettiler. insanların yüzüne bakmaktan asla utanmadım. dolandırıcılık şube ve savcılık ++

arasında kepaze oldum. mahkeme kararı fotoda dır. hiç bir üsülsüzlüğümün mal varlığımın yakın akraba ve arkadaşlarıma para aktarmadığım insanları dolandırmadığım apaçık kararda yazdı. maliye dahil her yere şikayet eden bu kişiler şimdide kim yardım twt atıyorsa onlara yazıyor ++

patiliköy e köpek bırakmak isteyenlerden 15 bin lira istediğimi patiliköy de asla köpeklerin akibetinin belli olmadığı dedikodusu yaymaya başladılar. şimdi soruyorum köpeklerini bırakan bir kişi çıksın benden bir tl istedi desin şerefsizim ben yazıp sosyal medyayı kapatacağım++

köpek bırakanlar köpeklerinin akıbeti ile ilgilide yazmazlarsa şüphem onlar üzerine yoğunlaşır. türkiyede iyi işler yapıp birilerinin cebini doldurmasını engelliyorsan şerefsiz ilan ederler. ben edebimle o masumlara baktım bakıyorum bakmaya devam edeceğim. ++

madem aşağılık bir insandım niçin onca yargı sonucu tertemiz çıktım neden iftira atanlar ceza aldı tazminat davaları açıldı neden sizler uzaklaştırma aldınız neden hırsız birini yargıda cezalandıramadınız. her daim diyorum ansızın çıkın gelin görün bumu mükafatım++

birileri gibi hayvanların sırtından geçinmedim 15 yıldır memurluğum var. bir besleme de kullandığım arabam birde 5 yıldır kredisini ödediğim evim var. ben insan değilmiyim çalışıp kazandığım paramla ev almak hırsızlıkmı. bunlarda utanma kalmamış. ++

400 bin tl lik arabam olduğunu 8 evim olduğunu yazmışlar ekran çıktısı ile savcılığa başvurdum. bırakın 400 bin liralık araca binmeyi rüyamda göremem. 8 ev nasıl böyle acımasız olursunuz. sizin hiç vicdanınız yokmu

ben sosyal medyayı sadece hayvanların sesi olmak için kullanıyorum. amacınız hiç birinizin gerçekleştiremediği patiliköy ü yok etmekse yazık çok üzülürüm yazık. biri iftira hakaret ve tehditlerden hapis cezası aldı ikisi para cezası biri uzaklaştırma peki biride çıksın desin ki++

volkan koç yazıp çizmişsin ama sende şu cazayı aldın şunu gözümle gördüm desin. vebale girerek beni yıllarca yıldıramadınız. neymiş be bu camia. duyanda sanırki milyarlar bağış geliyor. benzin parasını beslemelere zor buluyoruz. her gelen bağışı yazıyorum. ++

tedavi için masraf toplanınca yazıyorum fazlasını yollamayın diyorum. mamaları yazıyorum. kısırlaştırma ücretsiz belediye yaptı kısırlaştırma için para göndermeyin diyorum. ben kimseye yaranmak istemiyorum. benim çizgim kurallarım net. kimse için hiç bir konuda kıvırmadım++

arkadaşlar gelenler görenler yazsın köpek bırakanlar yazsın kimden ne talebim olduysa yazsın ki dedikodunun önüne geçilsin. insanın onurunu dokunuyor bunca emeğin karşılığını beklemezken bu insanlar yüzünden kendimi ifade etmek.

bu son twtm. artık sonuna kadar her iftira atanı dava edeceğim ancak onlardan ricam şudur lütfen açıktan yazsınlar bir kaç kilo mama desteği veren bağışçılara değil direk sayfaya yazsınlar. bu arada patiliköy e ben bakarım diyen varsa defolup giderim. artık huzurum kalmadı ++

eşim çocuğumla bir günüm geçmiyor aile düzenim bozuldu. ben mahkeme kararları ile konuştum. şimdi belgesi olan varsa lütfen buyursun yazsın ki benim yalanlarımı mahlemenin yanlış kararını ortaya döksün. hiç bir zaman kimsenin yüzüne bakmaktan utanmadım utanmayacağım

son olarak kimden bir kuruş talebim olduysa yazsın. köpeklerini rica minnet bırakanlar sizde yazın eğer yazmasanız ben adınıza yazıp yorum isteyeceğim. sizin yükünüzü karşılıksız omuzladım. şimdi bu günde ne varsa yazın anlatın doğrusu ne ise
  • bagis toplayabilmek adina farkli farkli sehirlerdeki yarali veya engelli hayvanlari ilanlarinda kullandiklarini dusundugum dernek.

her kosulda cok zor durumda olduklarini, cok fazla veteriner borclari bulundugunu soylemelerine ragmen surekli olarak memleketin farkli farkli koselerinden hayvanlari getirmeye, tedavi etmeye calisiyorlar. bu da bende bir suphe uyandiriyor maalesef.

siz kendi sehrinizdeki, cevrenizdeki hayvanlara odaklansaniz kaynaklarinizi daha efektif kullanmis olmaz misiniz deyince de direk engelleyip arkanizdan sizi hayvan dusmaniymis gibi gosteren sacma sapan mesajlar paylasiyorlar.

kendilerine artik ne mama ne de maddi yardimda bulunuyorum, kendi web sitelerinde de aylik gelir giderlerini seffaf sekilde paylasmadiklari surece de kimseye yardimda bulunmamalarini tavsiye ediyorum. bir ustteki suserin da belirttigi gibi, surekli bir magduriyet pesindeler sanki.
  • mama bagisina ihtiyaci olan guzel dernek. yuzlerce kopege bakiyorlar.

güzel cocuklarin bir kismi ve mama bagis ilani surada: https://twitter.com/…681/status/1249555010125533184
  • canan hanım ve volkan bey'in insanüstü çabalarıyla ankara'da bir orman arazisi üzerinde kurulu köpek barınağı ve bakım merkezidir. bir avuç gönüllüyle onlarca köpeğe bakılıyor. hayvanları beslemek ve tedavi etmek için sponsorlara ihtiyaç var. gitmeden önce telefon edip zaman kararlaştırmanız doğru olur. biz mama saatlerinden önce gittiğimiz için aracın etrafını çeviren onlarca aç köpekten korktuk. telefon konuşması köpeklerin bize zarar vermeyeceği teminatıyla son bulunca araçtan zor bela indik. getirdiğimiz yiyecekleri biz vermeyi uygun bulmadığımız için ilgileri çabuk söndü.

en çok kuru ve temiz (kuru ve idare eder nitelikte de olur) şilte, minder, yaygı, kilim gibi şeyler, mama sponsorları veya yavrular ve anne köpekler için pişmiş tavuk, makarna gibi ürünler gerekiyor. dilerseniz üzerine adınızı yazabileceğiniz bir kulübe de kendi ellerinizle köye siz ekleyebilirsiniz. ayrıca köyün bağımsız ve hüzünlü gözlü, solo takılan, iki kardeşini ankara soğuklarına kurban veren yavrusu bıdık'la (balonlu resimdeki) çekileceğiniz bir fotoğraf size sosyal medyada garantili likelar getirecektir. veya anneleriyle beraber takılan, 7şer yavruluk minik sülalelerin fotoğrafını çekebilirsiniz.

eğer gidecekseniz giderken eski ve kirlenmesine üzülmeyeceğiniz kıyafetlerinizi giyin. tankerle su getirten, her gün kuru mama ve parça tavuk eti taşıyan hayvansever insanlara ve patiliköy sakinlerine bir el uzatın.

patiliköy
  • herhangi bir sekilde yapilan harcamalarin faturasini, belgesini istediginizde cevap alamadiginiz yardim dernegi. web sitelerinde de bu yonde bir bilgilendirme bulunmuyor.

ben kendilerine birkac kez nakdi, pek cok kez de mama desteginde bulunmus, ziyaretlerine gitmis biri olarak gercekten kendilerinden supheleniyorum.

gun icinde twitter ortaminda aktif olarak pek cok foto paylasmalarina ragmen israrla bir fatura ya da herhangi bir odemeye ait dokumanin fotosunu bile paylasmalarini istediginizde olum sessizligine burunuyorlar. hatta kisa bir sure once kendileriyle bu mevzuda iletisime gecen birine, yardim etmezsen etme sen dedi canan hanim.
    sonuc olarak suistimale acik bir olusum olmalarindan, benim gibilerin kendilerinden suphelenmesi icin pek cok nokta var. umarim bu saibe bulutlarini dagitirlar da gonul rahatligiyla tekrar yardimda bulunabiliriz.
  • sosyal medya yönetimi çok kötü olan güzel barınak.

dün twitter'da normalde yürüteci olan engelli bir köpeğin neredeyse sürünürkenki videosunu paylaşıp mama bağış kampanyasının linkini paylaştılar ve çok tepki aldılar. tepkilerin çoğu hayvan düşmanı tiplerdendi ama verdikleri tepki haklıydı.

patiliköy bu tip hatalı videoları çok sık paylaşıyor. genellikle insanların duygularına hitap eden videolarda yaşanıyor bu sıkıntı. twitter hesaplarından biri de bu hatalı videolardan sebeple kapatıldı diye düşünüyorum. tırların, kamyonların altında ezilmiş, işkence görmüş hayvanların videoları sansürlenmeden paylaşıldı defalarca kez. ben bunun ardında art niyet aramıyorum ama gönüllü ya da değil kesinlikle bir sosyal medya yönetim desteğine ihtiyaçları var. bu konuda ciddi bir iş bilmezlik mevcut. barınak sahiplerinin buna kafa yoracak vakti olmayabilir ancak çok şey kaybettiriyor. bir diğer örnek de her ay 3-4 kez atılan "buraya kadarmış... bittik." tadındaki cümleler. bunlar reaksiyon alan şeyler olabilir ama türkiye şartlarında oluşturulmuş harika bir hayvan barınağının sürekli negatif motivasyonla destek bulmaya çalışması yanlış diye düşünüyorum. köyden gelen neşeli videoların sayısı daha fazla olmalı. iyi kullanılan olumlu motivasyonun düzenli dönütü çok daha fazla olur.

barınağa doğru düzgün destek vermeyen ankara belediyesi de çok hatalı. zaten sürdürülmesi çok zor bir modelle hayata devam ediyor barınak. birkaç kişinin bütün hayatını feda ederek yürüttüğü gibi bir görüntü var. öyle değilse de kaç yıldır takip eden biri olarak uzaktan böyle göründüğünü söyleyebilirim. bu kadar emek verilmiş bir yerin biraz destek ve biraz da doğru pazarlamayla çok daha iyi olabileceği kanaatindeyim.
  • duyarlı sözlük yazarları tarafından desteklenmesi gereken barınak.
  • sosyal medya iletişimlerinden gördüğüm kadarıyla çok kötü bir planlama ve envanter yönetimine sahip olan oluşum.

twitter'da ara ara karşıma çıkıyor gönderiler, ne zaman girip baksam; şöyle felaket haldeyiz, böyle kötü duruma düştük. sürekli hiç bu kadar kötü olmadık zora düşmedik şeklinde mesajlar paylaşıyorlar mesela. yahu bir oluşum birkaç ay içerisinde birden fazla kez hiç bu kadar zora düşmedik nasıl diyebiliyor ki. yani teknik olarak bunun mümkün olmaması lazım.

gördüğüm kadarıyla çok uzun zamandır bu görevi üstlenmişler. dünyanın tecrübesi vardır stok kontrolü ve gelebilecek bağışlar konusunda. içerideki hayvan sayısı belli, hayvanların tüketeceği günlük mama miktarı aşağı yukarı bellidir, yıllardır bağışçıların hangi ay ortalama ne kadar bağış yaptıklarının kaydını kuydunu tutmuşlarsa beklenen bağış miktarı bellidir. elde bu kadar veri varken nasıl oluyor da sürekli mama durumuna bu kadar hazırlıksız yakalanıyorlar ben anlam veremiyorum. büyük büyük otomasyonlara da gerek yok, açarsın bir excel dosyası; bu ay değil bak, bu ayı halletmiş olman lazım zaten, önümüzdeki ay toplam mama tüketiminin bu kadar olacağını ön görüyoruz, stoklarımızda şu kadar mama var, arada şu miktarda eksik var diye bir tablo oluşturup insanlarla paylaşırsın, bu iş bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum. gün gün de güncellersin gelen bağışlara göre, bu kadar basit aslında. ama burada hep şu kadar mama gelmezse 3 güne çocuklar aç kalacak temalı paylaşımlar geliyor. bunun planlamasını yapmak, iş buralara gelmeden önlemini almış olmak neden bu kadar zor?

yanlış anlaşılmasın, niyet okumaya çalışmıyorum, muhteşem iyi niyetle işlerini yapıyor olabilirler, tüm bağışları kuruşu kuruşuna hayvanlara harcıyor olabilirler, benim bununla derdim yok zaten, fakat bu iletişim ve bu plansızlık baya irite edici duruyor.
  • buraya bir süredir düzenli aralıklarla mama yardımında bulunmaya başladım ama burayla ilgili kafamı karıştıran bir şey var. bazen mama dışında maddi desteğe ihtiyacı olduklarını söylüyorlar başka şeyler için ama ne kadara ihtiyaçları olduğunu söylemiyorlar, sadece iban paylaşıp lütfen yardım edin diyorlar. tamam edelim etmesine de ne kadar bir yardım gerektiğini belirtseniz keşke.

mesela şu an bir tane tümörü alınmış bir köpeğin yardıma ihtiyacı olduğunu belirtmişler. yardım etmek istedim hayvancağızı görünce haline çok üzüldüm ama sadece yardım lazım deyip iban paylaşmışlar. ne kadar bir yardımın gerektiğini, ne gibi şeylerin yapılacağını, ne kadar toplandığını belirtmemişler. bence böyle durumlarda belirtmelerinin daha samimi olacağını düşünüyorum. zira bu bilgiyi paylaşmadıkları için para gönderme fikrine sıcak bakamıyorum. çünkü belki de o gerekli para çoktan toplanmıştır diye düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap