şükela:  tümü | bugün
  • veya faşist doktor.

ingiliz bir editör hanımla sohbet ediyordum. çoğunlukla türkiye'nin ortadoğu sayılabileceğinden bahsediyor, bense onu bu düşünceden caydırmak adına çırpınıyordum. bir yandan da hanımefendiyi stalklayıp, bilgiler arasında dolaşıp işime yarar bir argüman arıyordum.

kadın bana, sürekli suriye vb. ülkelerle mukayeseler sunuyor, ben de çok farkımız olduğunu anlatmaya çalışıyordum.

birden bu başlığa konu olan video ile karşılaştım. bir haber kanalı paylaşmış, kızımız rt'lemiş. sessiz modda izledim. dört beş tane hastaneyi bombalıyorlar. yüzlerce kişi ölüyor, cesetleri köşelere bırakıp gidiyorlar. bombardıman esnası videolarda yok. daha çok patlamalar sonrası koşuşturmacalar, insanların yardımlaştıkları sahneler.

aradığım argümanı buluyorum ve kıza bunu yolluyorum, bak diyorum, sen rt'lemişsin, bak bura halep, yani suriye. bizim ülkemizin, diyorum, burayla ilgisi yok. bizi asla suriye vb. ülkeler ile bir tutamazsın.

biliyorum, diyor, ben zaten bir tutmuyorum, daha kötüsünüz diyorum.

tam uzatmaya ve yeni savlarla onun bu hamlesini bertaraf etmeye çalışacağım sırada geri tuşuna basıyorum ve videoyu açıyorum.

suriyeli insanlar var, patlamadan sağ kurtulmuşlar, saniye 25-30 arası. faşist olduğu su götürmez bir gerçek olan, daha kendi hipokrat yeminine saygısı olmayan bir doktor veya yardımcısı, acıyla bağıran hatta belki fiziksel, belki ailesinden birilerinin öldüğünü bilmenin verdiği manevi acıyla bağıran insanlara, "ölün geberin amk." diyor.

yabancı uyruklu bir haber kanalında, bambaşka bir ülkede yaşanan facianın görüntülerini izlerken, küfreden bir türke rastlamak, inanın hiç bayrak astıracak bir durum değil.

bayrağı ağzıma tıkadım, ingiliz kıza bu olaydan bahsetmedim bile. canım çok sıkıldı, gelip size anlatayım dedim.

ölün amk
  • bahsedilen videoda anlatılan türden bir olay göremediğimiz durumdur.

söz konusu doktor ne olduğu anlaşılmasa da arapça bir şey söylemektedir. türkçe bir küfüre benzemesi sadece ses benzeşmesinden olsa gerek. zaten başka türünün mantığı da yok. orada türk doktor ne arasın, olan da niye küfür etsin? hem de etrafta kameralar varken?
  • kulaklarım beni yaniltmiyorsa başlık sahibinin haklı olduğu videodur. 27-30 arası öl amk diyor doktor.
  • akla şunu getirmiştir: https://www.youtube.com/watch?v=853xmlimrqg

vurgulamanın soru sorarmışcasına olması türkçe bir cümle olmadığı seçeneğini güçlendiriyor. yine de arapça bilen biri çıkıp "şunu diyor" demeden emin olmamak lazım.
  • linkte göremediğim görevlidir. birkaç defa izlememe rağmen ''ölün amına koyim'' diyen birini göremedim, duyamadım.

her şeyi geçtim; bir ingiliz'e insanlığı anlatmak bu kadar zor olmamalı.
  • halep çocuk hastanesi hava saldırısı sonrasında elektriklerin ve güç kaynaklarının kesilmesi ile yeni doğan iki bebeğin oksijensiz kalması ile ölümüne neden olan olayın arka planı.

esası; hastaneye bomba atmanın insansızlığı

edit...
  • tam olarak 29. saniyede öl amına koyim diyor. dikkatli izleyin.
  • öl amına koyım falan demiyor, bayağı art niyetli olmak lazım oradan o ifadeyi çıkarabilmek için. her şeyden önce o küfür orada öyle tonlanmaz.

çıkarımlarını az ötede yap, palavralarını bulaştırma birader. hadi.
  • (bkz: i love you diyen köpek)

saçmalamayın.
  • arapça bilen biri olarak olaya el atıyorum. arapça içinde ö gibi bir sesi barındırmadığından, "ölün amk" küfrünün, homojen yollarla bile olsa benzetilebilecek herhangi bir dengi bulunmadığını belirtmeyi kendime bir borç biliyorum.