şükela:  tümü | bugün soru sor
 • develi'de güsel yapılır...
  (bkz: develi)
 • efendim "yolumuz antep'e düşmedi, biz şeer* insanıyız amma velakin nasıl yiyeceğiz bu kebabı" diyenler için şöylesi bir tarif verilebilir:

  öncelikle pazardan patlıcanlar alınır, mümkünse az tohumlu olsun...bu patlıcanların baş ve alt kısımlarını ayırın...kasap amcadan almış olduğunuz kıymaları (mümkünse yağsız olsun, sadece baharat ile terbiye edin, soğan ekmek vs kullanmayın kesinlikle) top top yapın...

  bir tepsiye bir patlıcan bir top et şeklinde dizin..aralara domates, bulabilirseniz acı dolmalık biber vs serpiştirin...önceden ısıtmış olduğunuz fırına sürün, pişince lavaş ekmeği desteğinde afiyetle tüketin...yanında bol yoğurtlu bir ayran unutmayın...obez ustanız kolay gelsin, afiyet olsun der ve huzurlarınızdan ayrılır...
 • malzemeler:

  1 kg kusbasi
  2 çorba kasigi margarin
  3 çorba kasigi sivi yag
  2 büyük sogan
  2 çorba kasigi domates salçasi
  4 adet orta büyüklükte patlican
  4 adet yesil biber
  2 çay kasigi tuz ½ çay kasigi karabiber

  yapilisi:

  1-patlicanlari uzunlamasina 4 parçaya böldükten sonra her birini 4 cm.lik uzun parçalara ayirin ve yarim saat tuzlu suda bekletin. patlicanlari kuruttuktan sonra fazla suyunu almak için hafifçe sikin (belini incitmeyin).
  2-sivi yag ve margarini birlikte isitin. patlicanlari hafif kizarttiktan sonra ayri bir kaba ayirin.
  3-ayni tavada dogranmis kusbasinin yarisini 2-3 dakika kizartin ve ayri kaba alin. ayni islemi etin diger yarisi için de tekrarlayin.
  4-yine ayni tavada ince ve uzunlamasina dilimlenmis soganlari pembelestirin. üzerine salçayi dogranmis biberle birlikte ekleyin ve 2 dakika çevirin. eti, tuzu ve toz biberi 2 bardak ilik suyla ilave edin. kapagini kapattiktan sonra yarim saat kisik ateste etler kivama gelinceye kadar pisirin. patlicanlari da ekledikten sonra yarim saat daha pisirmeye birakin. maydanozla süsleyin .
 • urfada kebap istediginizde onunuze default olarak getirilen yiyecek. koyun etinden kiymaya tuz, az maydanoz, ki$ni$, karanfil, karabiber istenirse isot kari$tirip top top hale getirin una bulayin ve patlicanlarla $i$e dizin. koltukta pi$irin.
 • patlıcanlar iyi pişirilmediyse, soyması dert olan, hatta yenmemesi gereken bir kebaptır. erbabı yaparsa parmaklarını yalatır adamın.
 • bunu en güzel yapan yerlerden biri de meshur durumcu memet ustadır
 • orijinal patlıcan kebabı tarifi: zırhda çekilmiş koyun etine sadece tuz ve karabiber eklenir. mevsiminde taze kırmızı biberler de kıymaya çekilerek eklendiğinde çok daha lezzetli olacağı muhakkaktır. uzun, kemer patlıcanlar 6-7 cm uzunluğunda kesilirler, bir patlıcan bir köfte şeklinde tepsiye sıkı sıkı dizilirler, üzerine yeşil biber ve domates dilimlenir, pide fırınına gönderilir. şehirde böyle bir fırın yoksa evdeki fırında da güzel olur. fırında pişen patlıcan kebabı hafif sulu ve çok lezzetlidir. mangalda pişirilmek istenildiğinde şişlere bir patlıcan, bir köfte şeklinde dizilir, ayrıca domates ve biberler de şişte pişirilir. şişler pişirildikten sonra yine tepsiye çekilir üzerine domates ve pişmiş biberler yayılır, ağzı kapatılıp bir müddet mangal veya ocak üzerinde terletilir. mangal olsun fırın olsun köfte ve patlıcanların hazırlık aşaması aynıdır. fakat mangal ve fırın yöntemlerinin sonuçları lezzet açısından çok farkeder, ikisi de denenip damak zevkine uygun olan yöntem tercih edilmelidir. mutlaka lavaş (açık) ekmekle tüketilmesi tavsiye edilir.

  istenilen boyutta ekmek serilir, çok sert ve fazla pişmiş patlıcanların kabukları ekmeğin üzerinde soyulur, hafifçe ezilerek ekmeğin boyunca yerleştirilir, üzerine etler parçalara ayrılarak dizilir (zırhda çekilmiş et bu aşamada işe yarar, et kolayca parçalanır), üzerine domatesin kabuğu soyularak dizilir, biberler de dizildikten sonra, istenirse tuz ve karabiber eklenir, dürüm yapılıp afiyetle yenir.
 • kiymasinin eti yagli oldugu zaman ve icine biraz da un katildigi zaman randimani artan mangalda ate$ten uzak bir ko$ede firinda ise koltukta patlicanlari "terleterek" 45 dakika - 1 saat arasi pi$tiginde tadina doyum olmayan lezzet yumagi.